7 December, 2021

Faizsiz Ev Almak Mümkün mü?

Birçok insanın hayatlarında ki en büyük hedeflerinden bir tanesi ev almak oluyor. Bu sayede ailesiyle birlikte rahat ve huzurlu bir hayat yaşamak istiyorlar. Ancak günümüzde bunu yapmak tahmin edilenden daha zor oluyor. En azından birçok insan için bu geçerlidir. Ev almak için faizsiz seçeneğe yönelmek için farklı yollar var.

birevim senetle ev

Birim yapmak bunlardan bir tanesidir. Bunun dışında TOKİ tarafından sunulan ev kampanyalarını tercih edebilirsiniz. Tasarruf firmaları tarafından yapılan çalışmalara dahil olabilmekte mümkündür. Bankalar üzerinden faizsiz ev almaksa hiç mümkün değildir. Onun için alternatif yöntemler her zaman doğru seçenek olacaktır.

TOKİ Faizsiz Ev Almak

TOKİ ülkemizde ev sahibi olmak isteyen alt gelir grubu olarak kabul edilen ailelere faizsiz ev almak için bir fırsat tanıyor. 2021 yılında faizsiz konut miktarı 177 bin TL olarak belirlenmiştir. Devlet bankaları tarafından desteklenen bu yöntem ile başvuru yapan, gerekli şartlara sahip olan kişilere bu şans tanınıyor.

Burada zor olan nokta gelir miktarı aylık 6500 TL’nin altında olan insanlara sunuluyor. Ayrıca belirli bir grupta buna dahil oluyor. Bu sayede gerçekten ev almak isteyen ancak maddi gücü buna yetmeyen insanlar için çok güzel bir fırsat ortaya çıkıyor. Bu yöntem sayesinde binlerce kişi ev sahibi olabiliyor.

Tasarruf Firmaları Faizsiz Ev Almak

Faizsiz ev almak isteyenlere bunu sunan bir diğer nokta da tasarruf firmalarıdır. Özellikle uzun vadeli ev almak isteyenler için burası bir fırsat olarak veriliyor. Bu firmalar için çıkarılan yasa tasarısı sayesinde gerçekten gücü olan ve insanların güvenerek tercih ederek yapabilmeleri mümkün oluyor.

Ama bu noktada ev almak çok kısa vadede çok da mümkün olmuyor. Genelde uzun vadede evinizi teslim alma şansınız oluyor. Ayrıca her ne kadar faizsiz bir ev alma yöntemi sunulsa da katılım ücreti ödenmesi gerekiyor. Bu ücret alınarak evin %3 ile %6’sı oranında değişiyor. Bu ücret firmalar tarafından peşin olarak tahsil ediliyor. Bunun dışında kalan ev miktarının ödeme planına sadık kalarak yapmanız ev almak için yeterli oluyor.

Bankalar Faizsiz Ev Almak

Bankalar ev almak isteyenlerin ilk uğrak noktalarıdır. Buradan bilgi almak ve konut kredisine başvuracaklar için en doğru yer burası olarak kabul ediliyor. Ancak bankalar hiçbir zaman konut kredisini faiz olmadan sunma şansını insanlara sunmuyor.

Dönemsel olarak yapılan konut kampanyalarında çok düşük faiz oranları seçenekleri sunuluyor. Bu dönemde dahi belirli bir miktarı kabul etmeniz gerekiyor. Sizlerde bankalar üzerinden konut kredisi çekerek ev almak istiyorsanız yapmanız gereken o dönemi beklemek olacaktır. Yüksek faiz oranları aynı zamanda ev alacaklara yüksek bir maliyet yüklenmesi anlamını da taşımaktadır. O nedenle tercihinizi doğru yapmak önemlidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 20 =