11 April, 2021

İntikal Ne Demek?

İntikal kelime anlamı birden fazladır. İntikal için Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen 4 farklı anlam olduğu göze çarpmaktadır. İntikal kelimesinin ilk sözlük anlamı bir yerden bir yere geçme anlamıdır. İntikal kavramının ikinci anlamı ise anlama ve kavrama anlamıdır. İntikal kavramının bir diğer anlamı ise babadan alt soyuna kalan miras anlamına gelmektedir. İntikal kavramının son anlamı ise ötelemedir. İntikal kavramının incelemesinde dikkat edilecek bir diğer kavram intikal etmek kavramıdır. İntikal etmek, yer değiştirmek anlamında kullanılan bir söz öbeğidir.

birevim-reklam

Tapuda İntikal Ne Demek?

Tapuda intikal işlemi hukuki anlamda önem arz eden bir konudur. Tapu defteri taşınmazlar ve sahipleri hakkında genel bilgilerin olduğu bir defterdir. Tapu defteri ilgisini belli eden herkese açık olan bir defterdir. Yani ilgisi olduğunu kanıtlayan herkes tapudaki kayıtlar hakkında bilgi alabilmektedir. Tapuda intikal ise ölen mal sahibinin mahkeme tarafından taşınmazlarının hak sahibine devredilmesi işlemlerine tümüne verilen bir addır.

Mirasın İntikali Ne Demek?

Mirasın intikali, ölen kimsenin mal varlığının tamamının kül şeklinde mirasçılara kalması haline verilen addır. Miras bırakan mirasçı atamadıysa ya da belli bir malını birine bırakmadıysa, malvarlığı hem aktif hem de pasifleri ile mirasçılara geçer. Mirasçılara geçen bu hak ve borçlar, karşılıksız şekilde yani mirasçı bedel ödemeden geçen hak ve borçlardır. Mirasçılara geçen bu hak ve borçlar intikal vergisi kapsamında vergilenmektedir. Mirasın intikali için tapu müdürlüklerine mirasçıların başvurması gerekmektedir. Mirasçı başvurusunu mahkeme tarafından verilen veraset belgesi ile yapmalıdır. Mirasçının mirasın intikali için tapu müdürlüklerine başvuruda yanında bulundurması gereken evraklar ise şu şekildedir:

  • Mirasçının nüfus cüzdanı
  • Mirasçının fotoğrafı
  • Verasetname
  • Zorunlu deprem sigortası

Askerde İntikal Ne Demek?

Askerde intikal askerlerin toplu halde bir yerden bir yere geçmesi anlamına gelmektedir. Askerde intikal iki anlamda kullanılmaktadır. Bu anlamlar ise idari intikal ve taktik intikal anlamında kullanılmaktadır. İdari intikaller daha çok eğitim amaçlı yapılan yer değiştirmelerde kullanılan bir askeri terimdir. Taktik intikal ise daha çok operasyon ve savaş zamanlarında kullanılan bir askeri terimdir.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

10 Comments

  1. Beste Aksoy Reply

    Kelime anlatımı için çok açıklayıcı ve güzel anlatım olmuş ellerinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code