İfrazlı Arsa Ne Demek?

Emlak sektörü ile uğraşanların yakından bildiği bu terim, günlük hayatta birçok kişiye yabancı gelebilmektedir. İfraz tek parça halinde insanların sahip olduğu gayrimenkulün (arazi, tarla, arsa …) parsellere ayrılması demektir. İfrazlı arsa ise, tapuda tek bir parça halinde görülen arsanın parsellere bölündüğünü göstermektedir. Bu işlemi arsa sahipleri genel olarak arsanın daha kolay bir şekilde satışının gerçekleşmesi için yapmaktadır. Elbette ifraz arsa işleminin yapılabilmesi için bazı aşamaların kat edilmesi gereklidir.

birevim senetle ev

İfraz arsa olayının gerçekleşmesi için ilk olarak haritalama işleminin yaptırılması gereklidir. Haritalamanın yapılabilmesi içinde bağlı bulunulan belediyenin ilgili biriminden onay alınması gerekmektedir. İfraz işleminin gerçekleşebilmesi için istenilen belgeler ise;

 • Tapu senedi
 • Encümen teklifi
 • Binalar için zorunlu deprem sigortası
 • İmar durumu belgesi

İfraz Haritalamalarında Dikkat Edilecekler

Herhangi bir parselin ifraz arsa olabilmesi için haritalama işleminin yapılması ön şarttır. İfraz haritalama işlemi yapılırken de bazı hususların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. En basitinden doğal afet bölgesinde bulunan ve riskli bir durumu olan arsalar için ifraz işlemi yapılmamaktadır. Yine bölünecek olan her parselin yola bakması zorunluluğu olmaktadır. Şayet düzenlenen parsellerden tek birisi bile yola bakmazsa ifraz işlemi düzenlenemez. Yine parselleme işlemi esnasında yolun durumu, arazinin meyilli olup- olmaması ve çevresinde bulunan yapılarda dikkate alınmalıdır.

İfrazlı Arsa Satın Alma İşlemi

Arsa satın almayı düşünen birçok kişi ifrazlı arsalarda problem yaşayıp yaşamayacağı olmaktadır. Çünkü insanlar bölünmüş arsadan dolayı ileride başlarına sıkıntı olacağı endişesine kapılmaktadırlar. Fakat bütün bunlardan önce bir arsa alınırken imarlı olup olmaması çok daha önemlidir. Yine hangi arsayı alacağınızı belirlerken de ilk önceliğiniz her zaman satın alma amacınız ve bütçeniz olmalıdır.

Yatırım amaçlı yani ileride arsanın değerleneceğini düşünenler imarsız arsaları da alabilirler. Fakat siz eğer arsa alıp üzerine yapı yapmayı düşünüyorsanız, sizin önceliğiniz imarlı arsalar olmalıdır. Burada şunu da belirtmek isteriz; imarsız olan arsalar imarlı olan arsalara göre çok daha ekonomik fiyatlardan gitmektedir. Vatandaşların ifrazlı arsa alırken de ilk olarak bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Murat Çetin Reply

  Geçen bir arsa sahibiyle görüştüğümüzde parselli demek yerine ifrazlı dedi bu kelimeyi araştırdım o an, kelime haznemize bir kelime daha katmak güzel bir duygu 🙂

 2. Yasemin Aktaş Reply

  Geçen dedemler ifraz işlemi için başvuruda bulundular, benim tavsiyem o belgelerden hiç biri eksik olmasın işleminiz yarım kalıyor ve çok uzuyor arkadaşlar.

 3. Ömer Polat Reply

  Bizde tek parsel tapumuzu ifrazlıya çevirmeyi düşünüyoruz, arsa üzerinde hiç bina vs yok, deprem sigortası yine de olması gereken bir şey mi?

  1. admin Reply

   Merhaba Songül Hanım,
   Arsa ayırma tapu harcı aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

   a)İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden (Binde 11,38)

   b) (5831 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile değişen bent. Yürürlük: 27/1/2009) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 11,38)

   c)Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 4,55)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =