İfrazlı Arsa Ne Demek?

birevim senetle ev

Tapu işlemleri içinde birçok terim vardır. Terimlerin çok olması ve dilimizde sıklıkla kullanılmayan kelimelerden oluşması insanların aklını karıştırabiliyor. Bunlarından bir tanesi de ifrazlı arsa işlemidir. Bu işlemi anlayabilmek için öncelikle ifraz kelimesinin anlamını bilmeniz gerekiyor. Ancak bundan önce kısaca ifrazlı arsanın ne olduğunu size aktarmaya çalışalım.

İfrazlı arsa kısaca tek bir tapu üzerinde kayıtlı olan bir alanın, birden çok parçaya ayrıldıktan sonra tapulara ayrılması işlemine verilen isimdir. Bu işlemin diğer birçok detayı, şartı da bulunuyor.

İfraz Ne Demek?

İfraz, kelime anlamı olarak kısaca bir toprak parçasının parsellere ayrılması, bir araziyi parsellere bölmeyi ifade eden bir kelimedir. Bu kelime günümüzde çok sık kullanılmamasına rağmen bir hukuk terimi olarak kabul görmekte ve hukuksal işlemler içinde yer almaktadır.

İfraz işlemi nedir, ifraz işlemi nasıl yapılır ve ifraz işlemi için gerekli olan belgeler nelerdir bunlar merak edilen noktalar arasında yer alıyor. Sizlerde bu konuda bir işlem yapacaksanız öncelikle işleyiş sırasını işlemler sırasında neler dikkat edildiğini öğrenmeniz gerekiyor.

İfraz İşlemi Nedir?

İfrazlı arsanın ne demek olduğunu öğrendikten sonra ifraz işlemi nedir onu da öğrenmeniz gerekiyor. Bunu kısaca açıklamak gerekirse parselasyon işlemi yapılan, imar mevzuatına göre koşullara uygun olan ve tek tapu üzerinde kayıtlı olan büyük ölçekli bir arsanın daha küçük parçalara yani arsalara ayrılması işlemini ifade etmektedir.

İfraz işlemini kısaca örneklendirmek gerekirse 10 dönüm tek parça bir tapuya sahip olan mülk sahibinin talebinin ardından bu parsel işleminin yapılarak 1’er dönümlük tek parçalara bölünmesi işlemine vurgu yapılmaktadır. Bunun yapılabilmek için ifraz şartlarının yerine getirilmesi ve ardından başvurunun yapılması gerekiyor.

Bunun yapılabilmesi için mutlaka büyük olan arsanın parsel işlemlerinin yapılması gerektiğini unutmayın. Bu işlemin başlayabilmesi için tüm işlemlere uygun olduğunun kanıtlanması gerekiyor. Bunun için ilgili olan belediyelere başvuru yapılmalı ve bağlı bulunan tapu müdürlüklerine tescillerinin yapılması gerekiyor.

İfraz işlemi sadece arsalar için yapılmayacaktır. Tapuya kayıt olan tüm araziler için kanun şartları uyarınca bu işlem yapılabiliyor.

İfraz İşlemi Nasıl Yapılır?

İfraz işleminin yapılması için yetkili kurumlara gitmek gerekiyor. İlk olarak başvurulacak olan nokta tapu müdürlüğü olacaktır. Tapunun bulundu müdürlüğe giderek başvuru yapılması gerekiyor. Bunun ardından işlemi yapılacak belediye sınırlarında ki belediye encümenine başvuru yapılması gerekiyor.

Eğer taşınmaz belediye sınırları içerisinde değilse başvurulması gereken nokta il idare kurulu olacaktır. Başvuru dilekçeleri verildikten sonra sizden istenen belgeleri hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bunun devamında harç bedelleri de mutlaka yatırılmalıdır.

Özel bir proje için bu işlem yapılacak onay sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilebilir. İfraz işlemleri tüm kurumlar tarafından onaylandıktan sonra tapu sicil müdürlüğü işlemi yapacak ve tapu kayıtlarını ayırdıktan sonra yeni evraklar düzenleyerek sahibine teslim edecektir.

İfraz İşlemi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İfraz işlemi esnasında sizden birçok belge istenecektir. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılması önemlidir. Bunun dışında eksik bir belge ile işlem yapılaması talebinde bulunması işlemin iptal edilmesine neden olacaktır. Bunlar şu şekilde sıralanıyor.

 • Arsanın sahibine ait tapu senedi,
 • Arsanın aplikasyon krokisi,
 • Arsanın imar durumunu belirten asıl belgeler ve kopyaları,
 • Tapu sahibine ait kimlik bilgileri ve vesikalıklar,
 • Arsanın üzerinde yer alan herhangi bir şerh veya rehin olmadığını gösteren belge,
 • Serbest mühendisler tarafından düzenlenmiş ve Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından onaylanmış değişiklik yapma raporu,
 • Yeni yapılacak parsel işleminin ardından ulaşım durumunu belirleyen çalışmaların tamamı,
 • Ercümene ait teklif belgesi,
 • Eğer ifraz işlemi bir bina için isteniyorsa binaya ait yapılmış olan DASK sigortası,

İfraz işlemi için bu belgelerin tamamı gerekiyor. Bunların yanında bu işlemlerin yapılması için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi de harç yatırma bedelidir. Bu bedel alanın rayiç bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Kanun kapsamında bunun ne kadar olacağı belirtilen oran üzerinden yapılacaktır.

Tüm bu noktaları yaptıktan sonra ifraz şartlarının sağladığından emin olunması durumunda bu işlem tapu tarafından tamamlanacak ve istediğinize ulaşabileceksiniz.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Murat Çetin Reply

  Geçen bir arsa sahibiyle görüştüğümüzde parselli demek yerine ifrazlı dedi bu kelimeyi araştırdım o an, kelime haznemize bir kelime daha katmak güzel bir duygu 🙂

 2. Yasemin Aktaş Reply

  Geçen dedemler ifraz işlemi için başvuruda bulundular, benim tavsiyem o belgelerden hiç biri eksik olmasın işleminiz yarım kalıyor ve çok uzuyor arkadaşlar.

 3. Ömer Polat Reply

  Bizde tek parsel tapumuzu ifrazlıya çevirmeyi düşünüyoruz, arsa üzerinde hiç bina vs yok, deprem sigortası yine de olması gereken bir şey mi?

  1. admin Reply

   Merhaba Songül Hanım,
   Arsa ayırma tapu harcı aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

   a)İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden (Binde 11,38)

   b) (5831 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile değişen bent. Yürürlük: 27/1/2009) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 11,38)

   c)Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 4,55)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 16 =