7 December, 2021

Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Faizsiz ev almak için geliştirilen projeler, kar payı şeklinde olan projeler ve kooperatif şeklindeki taksitli sistemlerdir. Faizsiz ev projelerinde, evin belirli olan fiyatını ödüyorsunuz. Aracı firmalar, komisyon alıyor. Bu şekilde, sadece eve para ödüyorsunuz. Bazı firmalar ve bankalar, evi sizin yerinize satın alıp, kar payı ekliyor ve size sunuyor.

birevim senetle ev

Ev Sahibi Olmak Hayal Değil

Para biriktirerek ev almak mümkün ise, bu yöntem en sağlıklı yöntemdir. Ancak, ev fiyatlarının çok yüksek olması ve asgari gelirin ise, ev fiyatlarına göre çok düşük olması nedeni ile peşin ev almak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu nedenle ev sahibi olmak istiyorum, diyen biri için, faizli ev seçenekleri dışındaki seçenekler de değerlendirilmektedir.

Kredi Çekmek Kolay Ödemesi Zordur

Banka kredisinin cazibesi, kolay elde edilmesidir. Hemen hemen herkese banka kredisi ile ev alma imkânı sunulmaktadır. Ancak, ödeme şartları ve yaptırımları çok ağırdır. Banka size para veriyor ve bu paraya, ödemesi geciktiği taktirde de ceza almak şartı ile belli bir faiz ekliyor. Bu nedenle alacağınız evin miktarı hayli yükseliyor. Faizli sisteme nazaran faizsiz ev almak, daha karlı olabilir.

Faizsiz Ev Sistemleri

Bu sektörde çalışan firmalar, evi sizin yerinize almaktadır. Bu miktara belli bir kar eklemektedir. Bu kar dışında ödeme yapmıyorsunuz. Bazı emlak- yapı şirketleri, evlerin bedellerinin yarısını peşin alıp, diğer kalan kısmını da taksitlere bölebiliyorlar. Bu sistemde, güvenli olmak önemlidir. Toki, diğer bir seçenek. Toki’den ev almak daha cazip görünse de, sonuçta yine banka ile muhatapsınız.

Banka işin içindeyse, faiz var demektir. Kolay bir şekilde ev sahibi olmak için, taksitle ev almak daha iyidir. Peşinatsız seçenekler de dahil olmak üzere, taksitleri öderken yapacağınız anlaşmadaki yaptırımları çok iyi değerlendirmelisiniz. Ev alımı esnasında yapacağınız anlaşma, ödeme esnasında zorluk çıkmasını engelleyecektir. Taksit imkânları, taksidin kaça bölüneceği, ev fiyatının nasıl değişeceği gibi konular, ev alımı esnasında önemle üzerinde durulacak konulardır.

Bazı firmaların uygulamalarında, evi normal fiyatına alıyorsunuz. Firma hizmet bedeli alıyor. Bu uygulamalarda, T.C. Merkez Bankası’nın verilerine ev fiyatları güncelleniyor. Böylece, piyasada ev kaç para ise, siz o fiyatı ödüyorsunuz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + twelve =