Müştemilat Nedir?

birevim senetle ev

Evlerin dışında evden bağımsız olarak bulunan alanlar vardır. Bu alanlara insanlar genelde kullanmadıkları veya uzun vadede kullanmayacakları eşyaları koymayı tercih ederler. Müştemilat bunun için en iyi tercihlerden bir tanesidir.

Kısaca tanımlamak gerekirse müştemilat evlerin dışında yer alan, genelde binalara ek olarak kullanılan küçük bölümlerdir. Bunun için belirlenmiş ve yürürlükte olan bir kanun söz konusudur. Günümüzde her evde buna benzer alanlar vardır. Her ne kadar geçmişte müştemilat denildiğinde akla evlerden ayrı farklı bir kapısı, alanı bulunan noktalara verildiği düşünülüyordu.

Ancak günümüzde bunun için birçok alan müştemilat olarak kabul ediliyor. Bunun için çıkarılan kanun kapsamında bu alanların neler olduğu belirtilmiştir. Müştemilat nedir sorusuna bunlara bakarak cevap vermek daha kolay oluyor. Sizde böyle bir alana sahip olup olmadığınızı bilmek ve bu alanların size ne kazandırdığını öğrenmek istiyorsanız bunları öğrenmelisiniz.

Müştemilat Olarak Kabul Edilen Alanlar?

Müştemilat olarak kabul edilen alanlar birçok amaç için kullanılabilir. Bu o alanın yapısına göre ve insanların bakış açısına göre değiştiriliyor. Sizlerde bu konuda tercihinizi yapmak istiyorsanız o alanı ne için kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu anlamda sistemin en doğru şekilde nasıl işlediğine karar vermenizde fayda var.

Tabi kullanılacak olan müştemilat alanının da genişliğine göre bunda değişiklik olabiliyor. Aşağıda ki durumların hepsi müştemilat içerisinde kullanılabiliyor.

 • Kiler,
 • Kömürlük
 • Depo
 • Garaj,
 • Veranda,
 • Teras,
 • Balkon

Genelde bunların kullanıldığı müştemilat alanları binalara bitişik olmaktadır. Bunların dışında bir de binadan ayrı olan müştemilat alanları vardır. Sizlerde bu alanlara bakarak kendi müştemilatınızı nasıl kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

 • Kiler,
 • Ahır,
 • Taraça,
 • Garaj,
 • Avlu,

Tabi bunların kullanılabilmesi için müştemilat alanının da yeterli oranda geniş olması gerekiyor. Örneğin garaj olarak kullanılabilmesi için bu alanında ciddi anlamda en azından bir araç sığacak ölçüde büyük olması gerekiyor.

Bahçe Müştemilatı Nedir?

Müştemilat konusunda yeterli bilgiye sahip olmak isteyenlerin müştemilat yönetmeliğini okuması gerekiyor. Garaj, odun, kömürlük gibi bir alanın kullanmak için bu alanın binadan ayrı olarak inşa edilmesi gerekiyor. Genelde bu alanlar binanın alt kısmına koyulabilir. Ancak binanın temeli buna izin vermiyorsa bu alanda bahçe kısmına da yapılabiliyor.

Kanun buna izin veriyor. Ancak bunun inşası belirli kurallara uyarak yapılması gerekiyor. Bunun için öncelikle belediyeden izin alınması gerekiyor. Yoldan görünmemesi ve binaya en az 3 metre uzakta olması isteniyor. Bu binaların yapısında kullanılan malzemeler ahşaptan olmamalı ve çatılarının en yüksek noktası 2,5 metrenin üzerinde olmamalıdır. Asıl binadan önce veya sonra inşa edilmesi uygun kabul ediliyor. Bu konuda kanun açık bir şekilde her detayı sizlere sunuyor.

Müştemilat Kanunu

Müştemilat yönetmeliğini Imar Kanunu’nun 21. Maddisine göre belirlenmiştir. Bu kanun kapsamında ruhsata tabi bir alandır. Yani ruhsatı olmayan bir müştemilat yapılması söz konusu değildir. Aynı kanunun 26. Maddisinde bazı istisnalar söz konusudur. Bu tür yapıların yapılması için belediye veya valilikten izin alınması gerekiyor.

Ancak insanlar buna uygun olarak yapılarını inşa etmedikleri taktirde Imar Kanunu içinde yer alan 32 ve 42. Maddeler gereğince yaptırım uygulanması gerekiyor. Bu yaptırımlar duruma göre değişebiliyor. Genelde para cezası uygulanarak kapatılıyor olsa da bazı durumlarda yapının yıktırılması da söz konusu olabiliyor.

Bu alanın tüm kullanım hakkı kanun kapsamında mülk sahibine aittir. Bu durum özellikle belirtilmiştir. Tarım, köy veya mezra gibi alanlarda müştemilat inşa edilmesi gibi bir durumda farklı durumlar kabul ediliyor. Bu tür alanların inşası için “Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği” bakılması gerekiyor.

Müştemilatın Kullanım Amacı

Müştemilat alanlar günümüzde evler için büyük önem taşıyan alanlardır. Büyüklüğüne göre ve bulunduğu alana göre birçok sebep için bu tür noktalar kullanılabilir. Tabi bunu yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Çok geni bir alansa birçok amaç için kullanılabilir.

Garaj, odunluk, depo alanı gibi birçok sebebe uygun olarak inşa edilebiliyor. Buna dikkat etmeniz kritik önem taşımaktadır. Evlerin altında, yanında veya belirli bir mesafe uzağında belirli standartlara dikkat edilerek inşa edilebilir. Bu inşa sırasında bazı kurallara kanun kapsamında dikkat edilmelidir. Tüm bu konular kanun kapsamında açıkça belirtilmiştir.

Müştemilatın Özellikleri Nelerdir?

Müştemilata ilişkin temel esaslar, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği düzenlemesi kapsamında belirlenmiştir. Buna göre müştemilata ilişkin bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bahçede yapılan müştemilat taban alanı içerisinde değerlendirilmektedir.
 • Odunluk, kömürlük ve kalorifer dairesi gibi eklentilerin bodrum katında yer alması gerekmektedir. Ancak zeminden su çıkması veya sert kaya olması gibi eklentilerin bodrum katında olmasını engelleyici bir durum olması halinde bu durumda yapılacak bu tür müştemilat arka bahçeye yapılabilmektedir.
 • Arka bahçeye odunluk, kömürlük gibi bir müştemilat yapılması için belediyenin izin vermesi gerekmektedir.
 • Arka bahçeye yapılacak müştemilatın yoldan görünmemesi gerekmektedir. Esas binadan en az 3 metre uzak olması ve zeminden en fazla 2.5 metre yüksek olması, sağlanması gereken diğer koşullardır.
 • Müştemilatlar ruhsata tabidir. Ancak bunun istisnası bulunmaktadır. Buna göre köy ve mezralara veya civarına köyde sürekli oturan ve ikametgahı köy nüfusunda bulunan kişiler tarafından yapılan müştemilat binaları için izin ve ruhsat zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu müştemilatlar için valilik görüşü ve muhtar izni gerekmektedir. Bu prosedür ise yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olup olmadığını denetlemek için getirilmiştir.

Müştemilat Kullanma Hakkı Kime Aittir?

Müştemilat kullanma hakkının tamamı mülk yani konut sahibine aittir fakat müştemilat yapmak için bazı kanunlara uymak gerekir. Bu kanunlar da “Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği” kapsamında yer alır. Bu kanunlara kısaca müştemilat kanunu denir.

Müştemilat Yapmak İçin İzin Gerekir Mi?

Müştemilat yapmak bazı kurallara tabidir. Mülk sahibi bu kurallar çerçevesinin dışında kendi isteğine göre müştemilat yapamaz. Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği olarak belirtilen müştemilat kanunu çerçevesinde binaların odunluk, kömürlük, kalorifer dairesi gibi müştemilat kısımlarının bodrum katlarına yapılması gerekir fakat, bina zemininde su çıkması ya da sert kaya olması gibi durumlarda belediyeden alınacak izinle bu türlü müştemilat; arka bahçelerde, yoldan görünmemek ve çatının en yüksek noktası tabii zeminden itibaren 2,50 metreden yüksek olmamak, esas binaya 3 metreden fazla yaklaşmamak kaydı ile yapılabilir.

Müştemilat Yapmak İçin Ruhsat Zorunlu Mudur?

Müştemilatlar oturma amaçlı kullanılmasının yanı sıra kömürlük, garaj, ardiye, depo olarak da kullanılabilirler ve İmar Kanunu 21. maddesine göre ruhsata tâbidirler. Kanunun kapsamında olan bütün yapılar için 26. maddede belirtilen istisna dışında belediye ya da valilikten yapı ruhsatı alınması gerekmektedir.

birevim
Paylaş

12 Comments

 1. Muhammed Yalçın Reply

  Hayalimde olan yapının resmini koymuşsunuz resmen, müştemilat ı filmlerde-dizilerde bahçıvan kullansa da normalde dedelerimiz ardiye olarak kullanırdı eskiden.

  1. admin Reply

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Bahçede yapılan müştemilat taban alanı içerisinde değerlendirilmektedir ve müştemilat yapılması için belediyenin izin vermesi gerekmektedir.

 2. Melis Ünal Reply

  Anneannemin kendi mülkünde ardiye olarak kullanmak için küçük bir müştemilat tarzı yapı yapmışlar zamanında, şimdi o yapının yerini değiştirmek istiyorlar. Bunun için belediye iznine gerek var mı?

 3. Burak Öztürk Reply

  Müştemilat aslında bir çok müstakil evde yapılması gereken bir şey, çok güzel duruyor 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Öznur Hanım,
   Müştemilat İmar Kanunu kapsamında ruhsata tabidir. Bu nedenle ruhsat almanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 5 =