6 May, 2021

Müştemilat Nedir?

Müştemilat, Arapça kökenli bir kelimedir. Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen anlamı eklentilerdir. Müştemilat kelimesinin anlamını biraz daha açacak olursak, bir binaya ek olarak farklı ihtiyaçların karşılanması için inşa edilen küçük yapı ya da bölüm şeklinde açıklanabilmektedir.

birevim-reklam

Müştemilatların izinsiz olarak inşa edilmesi yasal düzenlemeler ile yasaklanmıştır. Müştemilat yapılabilmesi için izin alınması ve Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında belirlenen koşullara uyulması gerekmektedir.

Müştemilatın Özellikleri Nelerdir?

Müştemilata ilişkin temel esaslar, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği düzenlemesi kapsamında belirlenmiştir. Buna göre müştemilata ilişkin bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bahçede yapılan müştemilat taban alanı içerisinde değerlendirilmektedir.
 • Odunluk, kömürlük ve kalorifer dairesi gibi eklentilerin bodrum katında yer alması gerekmektedir. Ancak zeminden su çıkması veya sert kaya olması gibi eklentilerin bodrum katında olmasını engelleyici bir durum olması halinde bu durumda yapılacak bu tür müştemilat arka bahçeye yapılabilmektedir.
 • Arka bahçeye odunluk, kömürlük gibi bir müştemilat yapılması için belediyenin izin vermesi gerekmektedir.
 • Arka bahçeye yapılacak müştemilatın yoldan görünmemesi gerekmektedir. Esas binadan en az 3 metre uzak olması ve zeminden en fazla 2.5 metre yüksek olması, sağlanması gereken diğer koşullardır.
 • Müştemilatlar ruhsata tabidir. Ancak bunun istisnası bulunmaktadır. Buna göre köy ve mezralara veya civarına köyde sürekli oturan ve ikametgahı köy nüfusunda bulunan kişiler tarafından yapılan müştemilat binaları için izin ve ruhsat zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu müştemilatlar için valilik görüşü ve muhtar izni gerekmektedir. Bu prosedür ise yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olup olmadığını denetlemek için getirilmiştir.

Müştemilat Nasıl İnşa Edilir?

Müştemilat inşa etmek için sağlanması gereken koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar arasından ilki yapının ahşap olmaması gerektiğidir. Müştemilat, kapıcı dairesi, garaj, odunluk gibi ana bina için gerekli bir ihtiyacın karşılanması için yapılan bir yapıdır. Bu nedenle maksadı dışında kullanılması yasaktır. Son olarak müştemilat İmar Kanunu kapsamında ruhsata tabidir. Bu nedenle ruhsat almanız gerekecektir. Aksi durumda uygulanabilecek ilk yaptırım idari para cezasıdır. Bunun yanında müştemilatı yıkmanız da talep edilebilmektedir.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

12 Comments

 1. Muhammed Yalçın Reply

  Hayalimde olan yapının resmini koymuşsunuz resmen, müştemilat ı filmlerde-dizilerde bahçıvan kullansa da normalde dedelerimiz ardiye olarak kullanırdı eskiden.

  1. admin Reply

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Bahçede yapılan müştemilat taban alanı içerisinde değerlendirilmektedir ve müştemilat yapılması için belediyenin izin vermesi gerekmektedir.

 2. Melis Ünal Reply

  Anneannemin kendi mülkünde ardiye olarak kullanmak için küçük bir müştemilat tarzı yapı yapmışlar zamanında, şimdi o yapının yerini değiştirmek istiyorlar. Bunun için belediye iznine gerek var mı?

 3. Burak Öztürk Reply

  Müştemilat aslında bir çok müstakil evde yapılması gereken bir şey, çok güzel duruyor 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Öznur Hanım,
   Müştemilat İmar Kanunu kapsamında ruhsata tabidir. Bu nedenle ruhsat almanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code