Apartman Karar Defteri Nedir, Nasıl Doldurulur?

birevim senetle ev

Apartman kullanımı günümüzde giderek artmaktadır. Birçok ailenin aynı anda kullandığı bu tür yapılar içerisinde sorun olmaması için apartman yönetimi kurulmaktadır. Bu yönetim içerisinde alınan bazı kararlar yer alıyor. Apartman içerisinde yer alan herkes burada yer almasa da bu insanlara yetki verdikleri için onları aldıkları kararları kabul ederler.

Bu toplantılar sonucunda alınan kararların yazıya geçirildiği deftere apartman karar defteri denilmektedir. Kat mülkiyeti kanunu kapsamında bu geçerli bir durum olarak kabul görmektedir. Bunun için en az yılda bir sefer kat yöneticileri toplantısı yapılmaktadır. Bu toplantı da alınan kararlar apartman karar defteri içerisine yazılır.

Karar defteri resmi olarak kabul edilen bir defterdir. Bunun sebebi bu defterin noter onaylı olmasıdır. Bu karar defterinin içeriği çok geniştir ve belirli kurallara, esaslara uyarak doldurulması önemlidir.

Apartman Karar Defteri Nedir?

Apartman karar defteri, kısaca Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına göre apartman yönetiminim yılda en az bir kez toplanması ile gerçekleştirilen kurullar içerisinde alınan tüm kararların yazılı olarak tutulduğu deftere verilen isimdir.

Noter onaylı olmasıyla dikkat çeken bu defter resmi bir kayıt olarak kabul edilmektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu göre bu defteri tutmak zorunludur. Bu konuda yönetici yetkili olan kişidir. Yöneticinin kadrosunda bulunan kişilerin düzenli olarak buralara imza atması önemlidir. Bu konuda dikkat etmek yeterli olacaktır. Tabi nasıl doldurulacağı, nasıl saklanacağı ve tüm kararlar alınırken nelere dikkat edileceğini bilmekte önemli olacaktır.

Apartman Karar Defteri Nasıl Doldurulur?

Apartman karar defteri çok sayıda insanın yaşadığı ve bu sebeple düzenin önemli olan yapılarda kullanılması gereken bir kuraldır. Bu defterle ilgilenmesi gereken kişi apartman tarafından seçilen yöneticidir. Bu yönetici yıl içerisinde en az bir kez yapılan toplantılar sonucunda alınan kararları bu deftere yazmakla yükümlüdür. Bu defterin içine şunlar mutlaka yazılmalıdır.

 • Bina için alınan tüm kararlar,
 • Bina sakinlerini yakından ilgilendiren tüm kurallar,

Yani binanın içerisinde düzeni sağlamak için alınan kararlar ve temiz bir yapının oluşması için verilen kuralların burada yazılı olması gerekiyor. Bu defter içerisinde toplantı sırasında hangi konuda konuşulduğu, o konu hakkında neler yapılacağı ve ne tür yolların izleneceği de yazacaktır. Alınan kararların kaç evet, kaç ret oyuyla aldığı bilgisi de mutlaka eklenmek zorundadır.

Apartman Karar Defterine Alınan Tüm Kararlar Yazılmalı mıdır?

Apartman karar defteri, noter tarafından tasdiklenen resmi bir kayıt noktasıdır. Apartman içerisinde yaşanan bir anlaşmazlık durumunda bu defter mahkemeye sunulmakta ve buradan cevap aranmaktadır. Bu sebeple toplantı sırasında alınan tüm kararlar yazılması zorunludur. Tabi sadece bu değil bunun dışında birçok şeyde bu deftere işlenmelidir.

Apartman karar defteri içerisine öncelikle yönetici seçimi yazılmalıdır. Kaç oyla seçildiği, kaç oyla seçilmediği yazılması gerekiyor. Toplantı esnasında hangi konuların konuşulduğu, ne karara bağlandığı, ne yapılacağı ve bunlar hakkında doğru olan adımların neler olacağı gibi birçok konu açık bir şekilde yazılması gerekiyor. Burada dikkatli olmak önemli olacaktır.

Apartman Karar Defterinin Önemi Nedir?

Toplumun huzur, güven içerisinde yaşayabilmesi için geçerli olan bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi de apartman karar defteridir. Bu sayede insanlar kabul etmese de o bölgenin huzuru, güveni için burada yazan kurallara uymak zorunda olduğunu bilir. Bu toplumun tamamı tarafından kabul edilen genel bir yargıdır.

Oylama ne olursa olsun kabul etseniz ya da etmeseniz dahi alınan kararın altına mutlaka imza atmanız gerekir. Bu da sizin bu kurala bağlanmanıza neden olur. Alınan tüm kararlar resmi bir belge olacağı için bu kararların toplantı sırasında yazılması önemlidir.

Apartman Karar Defteri Kaybolursa Ne Yapılmalıdır?

Apartman karar defterinin sorumluluğu apartman yöneticisine aittir. Bu sebeple defterin korunması ve başına bir şey gelmesine engel olmakla yöneticinin sorumluluğu altındadır. Eğer defter kayıp edilire aynı yıl içerisinde bir defter alınmalı ve tekrar notere tasdiklenmelidir. Eski defterde yer alan kararlar bu deftere de mutlaka aktarılmalıdır. Bu tür sorunların yaşanmaması için apartman karar defteri mutlaka korunmalı ve kaybolmasına engel olunacak önlem alınmalıdır.

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Başak Yıldız Reply

  Apartman defterini bir çok ilde bir çok apartman uygulamıyordur ancak geçen denetimleri yapıldığını duydum.

 2. Yasin Şahin Reply

  Apartman karar defterini babam yıllarca yöneticilik yaptığı için biliyorum, her karar oraya net bir şekilde eksiksiz işlenir 🙂

 3. Sezen Ünal Reply

  İstanbul’da taşındığımız bir evin yöneticiliğini babam devraldı. Bizden önce ki yönetici apartman karar defterine hiç bir şeyi işlememiş, herhangi bir şikayet olursa şu an babam yönetici olduğundan onu etkileyen bir durum olur mu?

 4. Sezen Kara Reply

  Yıllardır kiracıyız, bu sebeple apartman toplantılara katılmıyoruz ev sahibimiz katılıyor. Apartman defteri olayını ilk defa duydum, toki konutlarında da apartman defteri var mı acaba, biz aidat ödemelerimizi yaptığımız bir şirket gibi çünkü.

 5. Deniz Şimşek Reply

  Apartman defterini küçüklüğümde dedem yöneticiyken bolca görürdüm merak ederdim yazılanları 🙂

 6. Selda Özdemir Reply

  Apartman defterine yazılan kararları herhangi bir apartmanda daire sakini istediği zaman görebilir mi? Böyle bir hakkı var mı?

 7. Ömer Ali Reply

  Merhabalar benim bir sorum olacak bizim apartman 10 dairelik biz 9 kişi apartman sakinleri binayı boyama kararı aldık.1 kisi olmaz diyor masrafları ödeyemem diyor bizim izlememiz gereken yol nedir? Şimdiden teşekkürler.

  1. admin Reply

   Merhaba Ömer Bey,
   Bu gibi durumlarda çoğunluğun kararı uygulanır. Azınlıkta ödemek durumundadır.

 8. Eşref Reply

  Merhaba binamızda 16 daire var ve kirazıyım yönetici oldum daha sonra binadan taşınmak zorunda kaldım . Binada bulunan bir daire ile bina daki diğer daireler mahkemelik ve dava açan kişi avuttuk ve karar defterini istedi hakimin istediğini beyan ederek bende verdim karar defteri şuanda mahkemede bende taşındım bu bizim için sıkıntı olurmu .?

  1. admin Post author Reply

   Merhaba Eşref Bey,
   Bu konuyu işinde uzman birine danışmanız daha doğru olacaktır.

 9. Emrah Reply

  Karar defterine yazilmadan yönetim kurulu inisiyatifinde gerekli gördüğü işler için harcama yapabilir mi? Yapılan her işin karar defterinde yazılması gerekli midir? Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =