11 April, 2021

Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

Tapu belgesi bireylerin bir mülke resmi olarak sahip olduklarını göstermektedir. Resmi ve hukuki makamlarda mülk üzerinde hal iddia edilebilmesi için taşınmazların tapularının olması bir şarttır. Aksi hallerde bireyler haklarını aramak için hukuki yöntemlere başvuru yapmakta sıkıntı yaşayabilmektedir. Bundan ötürü herhangi bir miras kalması durumunda da yeni mülk alımlarında da tapu ya da devir teslim işlemlerinin kısa süre içerisinde halledilmesi gerekmektedir. Bunun için ise günümüzde tapu randevusu alınarak ile başlanması istenmektedir.

birevim-reklam

Tapu Randevu Alımı

Ülkemizde tapu alımları için Tapu Sicil Müdürlüğü içerisinde işlem görülmesi gerekmektedir. Müdürlük sadece daimi olan haklar için değil müstakil olan haklar için de hizmet sunumu yapmaktadır. Ancak tapu işlemleri için doğrudan bağlı olunan bölgedeki bir müdürlüğe gidilmemelidir. Bu gibi işlemler geçmiş zamanlarda müdürlüklerde uzun kuyruklara neden olmuştur. Kuyruklar ise hem bireyler hem de resmi makamlar için sıkıntı yaratmıştır.

Tapu randevusu almak sistemi sayesinde kuyruklar olmaksızın tapu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede kişiler tercih etmiş oldukları randevu tarihi ve saati içerisinde müdürlüğe giderek beklemeden işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Randevu alım işlemlerinde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü internet sayfasına giriş yapılmalıdır. Ancak bireyler resmi siteye giriş yaptıklarından emin olmalıdır. Çünkü farklı siteler bu işlem için ücret talep edebilmektedir. Ancak resmi site, randevular için herhangi bir ücret talebinde bulunmamalıdır. İnternet kullanımı konusunda sıkıntısı olan bireyler Alo 181 numaralı hat üzerinden de randevularını alabilmektedir. Yönlendirmeler bu şekilde alınan randevuların da kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Tapu Randevularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu senedi olarak da bilinen belgelerin alımı için randevu işlemleri sırasında bir takım bilgiler istenmektedir. Bilgiler arasında bireylerin vermiş oldukları bilgilerin senet numarasına uyup uymadığının analizi yapılmaktadır. Uyum sağlanmadığında ise randevu verilmemektedir. Bundan ötürü gerekli bilgilerin yazımına özen gösterilmek zorundadır. Ayrıca sistem randevu iptallerini de kabul etmektedir. İptaller için internet sitesinde bulunan formda istenen verilerin girişmesi ve onaylanması yeterlidir. Bu alanda da işlemlerin tamamlanması için verilerin doğru girilmesine özen gösterilmelidir.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code