Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

birevim senetle ev

Ülkemizde yer alan kanunlar gereği bir evin, arsanın veya iş yerinin yani taşınmaz bir mülkün bir kişiye ait olduğunu gösteren belgeye tapu adı veriliyor. Bu tapu sahibi istediğini zaman evini, arsasını yani gayrimenkulünü satma özgürlüğüne satma hakkına sahiptir. Tabi bunu yaparken resmi olarak da bunu işlem olarak yerine getirmesi gerekiyor.

Yani elinde o taşınmaza ait olan tapuyu başkasına devretmesi gerekiyor. Bu işlemlerin yapıldığı noktalar Tapu Müdürlükleri olarak karşımıza geliyor. Burada işlem yapılabilmek içinse Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden randevu alınması gerekiyor. Randevu alınmadan gidilen işlemler maalesef geçerli olarak kabul edilmiyor. Buna dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Randevu alınabilmesi için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlere göre adım atmak ve ona göre tercihte bulunmak yeterli olarak karşımıza çıkıyor.

 • İnternet üzerinden online olarak randevu almak,
 • Web tabu üzerinden randevu almak,
 • Alo 181 hattı üzerinden randevu almak

Bu üç yöntemin hepsinden tapu işlemleri için randevu almanız mümkün oluyor. Burada ki işlemleri şu şekilde yapabiliyorsunuz.

İnternetten Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü randevu yapısını kolay  hale getirmek için e-Randevu yapısı üzerinden tapu randevusu alma imkanını sunuyor. Bunun için doğru adımları takip etmek ve ona göre adım atmak yeterli oluyor.

 • İlk olarak randevu.tkgm.gov.tr adresine giriş yapılması gerekiyor.
 • Burada karşınıza çıkan “randevu” yazısına tıklamanız gerekiyor ve yeni randevu al seçeneğine tıklıyorsunuz.
 • Bunun ardından size sunulacak işlemle ilgili bilgi verecek kullanıcı sözleşmesi ekranına tıklamanız gerekiyor.
 • Güvenlik kodunu girdikten sonra TC vatandaşı ve yabancı kişi seçeneğini kendinize göre tercih etmelisiniz.
 • Daha sonra sizden istenen kimlik bilgilerini eksiksiz doldurmalı ve kaydet diyerek ileri butonuna basmalısınız.
 • İletişim bilgilerini girdikten sonra ileri tıklamalısınız.
 • Randevu almak istediğiniz Tapu Müdürlüğüne ait il ve ilçeyi tercih etmeli ve ileri tuşuna basmalısınız,
 • Yapılacak tapu işlemini tercih etmeli, kaydet ve ileri seçeneğine tıklamalısınız,
 • O yerde boş bulunan uygun randevu tarihi ve saatini belirlemeniz gerekiyor,
 • Son işlem olarak randevu onayını yapmalı ve bilgileri doğrulayarak onay butonuna basmanız gerekiyor.

Bu işlem sırasını takip ederek internet sitesi üzerinden tapu randevusunu almanız mümkün olacaktır. Bu noktada dikkatli olmak yeterli olacaktır.

Telefon ile Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden randevu alabileceğiniz gibi aynı zamanda telefon ile de randevu almanız mümkün oluyor. Bunu yapabilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne ait olarak Alo 181 numarasını arayarak müşteri yetkilisine bağlanmanız gerekiyor. Karşınıza çıkacak olan operatör ile randevu almak istediğiniz belirtmelisiniz.

Bu kanal 7/24 kesintisiz bir şekilde sizlere hizmet sunuyor. Gün içerisinde aramanız durumunda çok yoğun olabileceği için beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ama geç saatlerde daha hızlı bir şekilde operatöre ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bu yöntemle çok kısa sürede ve bilgi alarak randevu almanız mümkün kılınıyor.

Yurtdışından tapu randevusu almak isteyenler için Alo 181 yerine kullanılabilecek alternatif bir numarada bulunuyor. +90 312 593 99 00 numarasını arayarak bilgi almanız mümkün olabiliyor. Yurt dışı telefonları için oluşturulan bu numara ile tapu randevusu almanız sağlanmış oluyor.

Web Tabu Nedir?

Bir başka tapu randevu alma yöntemi de Web-Tapu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem tapu ve kadastro işlemlerinin tamamı için elektronik yapı üzerinden hizmet vermesi ile dikkat çekmektedir. Burada hiç Tapu Müdürlüğüne gitmeden tüm işlemlerin takip edebileceğiniz ve onaylayabileceğiniz bir hizmet sunuluyor.

Burada tapunun satışı, bağışı, intikal işlemleri yapılabiliyor. Bilgi ve gerekli belgeler güvenlik bir elektronik ortam üzerinden gönderimi yapılıyor. Bu sistem sayesinde hiç yerinizden kımıldamadan ev satışını yapmak ve işlemlerinize nokta koymanız mümkün kılınmış oluyor.

Tapu Randevusu Kaç Güç Geçerlidir?

Tapu randevusunu nasıl alacağınızı öğrendiğiniz. Bu şekilde hizmet verilmesinin amacı kurumlarda yoğunluk olmasını engellemek ve aynı zamanda işlemlerin doğru, hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak oluyor. Gün ve saate göre alınan randevuya zamanında gidilmemesi durumunda o randevu otomatik olarak geçersiz sayılacaktır. Yani 1 saat sonra gitmeniz durumunda büyük ihtimal sıranız geçecektir ve ardından işleminiz otomatik bir şekilde düşecektir. Bunun için yapmanız gereken belirli bir gün için tekrar randevu almak olacaktır.

İnternetten Alınan Tapu Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

İnternet üzerinden alınan randevular için gidilme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu durumun yanlış olaylara neden olmaması için belirli kurallar bulunuyor. Aynı yıl içerisinde 5 kez randevu alan ve hiçbirine gitmeyen bir kişiye önümüzde ki yıl boyunca randevu verilmemesi sağlanıyor. Bir başka durumunda aldığı üç randevuyu da iptal eden bir kişiye gelecek üç ay boyunca randevu otomatik olarak verilmiyor.

Tapu Randevusu Sorgulama ve İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu randevusu aldınız ancak bazı durumlar sebebiyle iptal etmek istiyorsunuz. Bunun içinde online olarak işlem yapmanız mümkün oluyor. E-randevu sistemine girerek “Sorgula/İptal et” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Buradan sizden istenecek bilgileri doğru verebilir ve aldığınız randevuyu rahatça iptal edebilirsiniz.

Randevu Saatinde Alıcı ve Satıcı Ne Yapmalıdır?

Randevuyu aldıktan sonra o randevu sırasında yapılacak işlem için hazırlanmanız gerekiyor. Bunun için alıcı ve satıcı konumunda olan kişiler kimlikleri ile hazır olmalıdır. Bunun yanında vekil tayin edilen kişi verilen vekaletname ile orada bulunmalıdır. Okuma yazma bilmeyenler bu işlemde yer alacaksa bunlara akraba il bağlı olmayan iki kişi şahit olarak orada kimlikleri ile birlikte hazır olmalıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 14 =