Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

Tapu randevu işlemleri internet üzerinde en çok aranan konulardan biridir. Bir mülk almayı düşünen herkes tapu randevu alma işlemlerini bilmelidir. Tapu randevusu nasıl alınır? diye merak edenler için verebileceğimiz en kısa yanıt, web tapu randevu işlemi olacaktır. Peki tapu için randevu nasıl alınır? Tapu satış randevu alma işlemi nasıl yapılır? Şimdi tapu kadastro randevu alma detaylarına değinelim…

birevim senetle ev

Tapu Randevu Alma

Taşınmaz malların alım-satım işlemlerini yapabilmek için tapu satış randevusu almak gerekir. Tapu randevu alma işlemleri en kolay şekilde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmî web sitesi üzerinden yapılır. Web tapu randevu için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Randevu Sistemi yani randevu.tkgm.gov.tr adresine girmeniz gereklidir. Bu adrese girdikten sonra randevu sistemini kullanarak belirli bir gün ve saat aralığında başvuru yapmak için randevu alabiliyor, almış olduğunuz randevuları sorgulayabiliyor, güncelleyebiliyor ya da iptal edebiliyorsunuz.

Tapu Randevu Alma Şartları

Tapu randevu alma işlemi için belirli şartları sağlamak gerekiyor. Bu işlem hak sahibi tarafından sadece kimlik numarası girilen vatandaş için yapılabiliyor. Web sitesinden alınan randevular uygun tarih ve saat aralığında kimlik numarası ve müdürlük kontejanına göre alınabiliyor. Tapu kontenjanı o gün dolmuşsa randevu alamazsınız. Aynı kimlik numarası için alınan randevu için yıl içinde 5 kere gidilmezse 1 yıl içinde yeni bir randevu alınamıyor. Bununla birlikte gerçek ve tüzel kişiler gün içerisinde yalnızca bir kez tapu randevusu alabiliyorlar.

Tapu Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Tapu randevusu alabilmeniz için bazı adımları uygulamanız gerekmektedir. İnternet üzerinden randevu.tkgm.gov.tr adresine girdikten sonra aşağıdaki aşamaları tamamlayarak tapu randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Randevu aldığınız saat aralığından 15 dakika öncesinde hazır bulunmalısınız. Gecikme 15 dakikayı geçerse, randevunuz iptal edilecektir.

Adım adım tapu randevu alma işlemi

  • Giriş
  • Malik Kimlik Bilgileri
  • İşlem Seçimi
  • Tapu Senet Bilgileri
  • Randevu
  • Sonuç

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu almak için hazırladığınız evraklar kabul edildikten sonra verilecek olan başvuru istem belgesini işlem bitene kadar saklamanız gerekmektedir. Bu belgenin sağ üst köşesinde bulunan başvuru numarası çok önemlidir. Bu başvuru numarası ile işlem aşamalarınızı takip edebilirsiniz. Sıra size geldiğinde banka şubesine gidip tapu harcınızı yatırmalısınız. Daha sonra tapu belgesi hazırlanıp, imzalatıldıktan sonra yeni sahibine teslim edilir.

Tapu Almak İçin Gerekli Evraklar Neler?

Tapu belgesi almak için belli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklarda bir eksiklik olması durumunda tapu alım işlemi gerçekleşmez. Tapu alım işlemi sırasında hazır bulundurmanız gereken evrakları şöyle sıralayabiliriz;

  • Nüfus cüzdanı ya da yerine geçecek bir kimlik belgesi
  • Gerçek kişiler için vesikalık fotoğraf
  • Bina vasıflı taşınmazlarda zorunlu deprem sigortası
  • İlgili belediyeden alınmış emlak vergisi değerini belirtir belge

Tapu Randevularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu senedi olarak da bilinen belgelerin alımı için randevu işlemleri sırasında bir takım bilgiler istenmektedir. Bilgiler arasında bireylerin vermiş oldukları bilgilerin senet numarasına uyup uymadığının analizi yapılmaktadır. Uyum sağlanmadığında ise randevu verilmemektedir. Bundan ötürü gerekli bilgilerin yazımına özen gösterilmek zorundadır. Ayrıca sistem randevu iptallerini de kabul etmektedir. İptaller için internet sitesinde bulunan formda istenen verilerin girişmesi ve onaylanması yeterlidir. Bu alanda da işlemlerin tamamlanması için verilerin doğru girilmesine özen gösterilmelidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =