Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Gayrimenkul alanında birçok terim karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramlardan biri de zilliyet kavramıdır. Özellikle tapularda karşılaştığımız zilliyet, kısaca taşınabilir ya da taşınamaz mallara kurulan hakimiyet olarak ifade edilir. Peki, zilliyet nedir, zilliyet ne demek, zilliyet hakkı ne demek ve zilliyet tapu ne demek? Şimdi bunlara değinelim.

birevim senetle ev

Zilliyet Nedir?

Zilliyet kelimesi TDK sözlüğünde şöyle ifade edilir: ‘’Sahibi kendisi olsun ya da olmasın bir malı kullanmakta olan, elinde tutan kimse, eldeci.’’ Zilliyet hakkına sahip olanlar ise ‘’Zilyet’’ olarak bilinirler. Zilliyet hakkı ile kişiler bir gayrimenkul üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Bir bireyin zilyet olma durumu kendisi tarafından bırakılmadıkça veya başkası tarafından sonlandırılmadıkça devam etmektedir.

Zilliyet sadece bir eşyanın üzerindeki hakkı ifade eder, bu anlamda mülkiyet hakkından ayrılmaktadır. Zilliyet, halk arasında bir yeri satın almadan o yeri kullanma ve giderlerinin sorumluluklarını üstlenme olarak da bilinmektedir. Bu duruma en iyi örnek, kiracılıktır. Bir mülkü kiralayan kişi, o mülkün kullanırken aynı zaman da giderlerinden de sorumlu tutulur. Böylece bu kişi kiraladığı mülkün zilliyet hakkına da sahip olmuş olur.

Zilliyet Tapu Nedir?

Resmiyette kabul görmeyen fakat taşınmazlar için düzenlenmesi gereken belgeler bütününe zilliyet tapusu adı verilmektedir. Taşınmazın durumunu ve aynı zamanda kime ait olduğunu gösteren bu belgeye her daim ihtiyacınız olacaktır. Taşınmaz ile ilgili detayların yanı sıra yine aitlik durumu da bu belgede detaylı bir şekilde yer alıyor.

Gayrimenkulde Zilliyet Hakkı

Sık sık mülkiyet hakkı ile karıştırılan zilliyet hakkının mülkiyet hakkından ayırt edilmesi önemlidir. Zilliyet hakkı mülkiyet sahibi olmaktan hariç bir haktır. Mülkiyet, bir kimsenin eşya üzerindeki hakkını ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Zilliyet ise, kişinin sadece eşya üzerinde var olan bir hakimiyet durumunu ifade eder. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, bir evin sahibi, evini kiraya verdiğinde evin kiracısı artık o evin zilliyet hakkının da sahibidir. Sonuç olarak ev sahibi evini kiraya verdikten sonra evin zilliyet hakkını da elinden çıkarmış olur.

Tapuda Zilliyet Ne Demek?

Zilliyet tapusu olarak karşımıza çıkan tapu türü, aslında resmi anlamda bir belge değildir fakat genelde tapusu olmayan gayrimenkullerin kullanım durumunu belirtir. Zilliyet durumu olan bir mülkün son durumu Kadastro Müdürlüğü’nden öğrenilebilir.

Tapusu zilliyetli olan bir mülkün satışı gündeme geldiğinde bu mülkle ilgili detaylı araştırma yapmakta fayda vardır. Bu araştırma ise Kadastro Müdürlüğü’ne giderek kolaylıkla yapılabilir. Böylece gayrimenkulün hem son durumu hem de yapılması gereken işlemler öğrenilebilir.

Zilliyet, Tapu Yerine Geçer mi?

Zilliyetin taşınabilir ya da taşınamaz mallara kurulan bir hakimiyet olduğunu belirtmiştik. Zilliyet için, bir gayrimenkul üzerindeki kullanım hakkıdır demek de mümkündür. Bu hak ile kişiler bir gayrimenkul üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Kanuni bir bağlayıcılığı olmadığı için zilliyetin tapu yerine geçmesi söz konusu değildir.

Zilliyet Tapu Alınır mı?

Bir mülk üzerindeki hakimiyeti göstermek amacıyla düzenlenen tapulara zilliyet tapusu adı verilmektedir, fakat bu tapuların kanuni bir bağlayıcılığı yoktur, yani resmi olarak tapu özelliği olan belgeler değillerdir. Genelde tapusu olmayan gayrimenkullerin kullanım durumunu belirtirler. Bu tapu alınabilir ancak bu taşınmaz ile ilgili Kadastro müdürlüğüne giderek detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Hasan Acar Reply

  Zilliyet tapusu terimini bir kaç gündür duyuyordum. Detaylı öğrenmiş oldum yazınızla çok teşekkürler. 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Zilliyet tapusu kullanım hakkını ifade etmektedir. Zilliyet tapusu almanın bir sakıncası olmayacaktır.

 2. İbrahim Özer Reply

  Zilliyet tapu terimini geçen tapu müdürlüğünde duymuştum ve merak edip araştırdım, peki zilliyet tapu devredilebiliyor mu?

 3. Ahmet Reply

  Merhaba zilliyet tapusu resmi milli emlak dan kiralanan yerler ile ilgilimi zilliyet tapusu olan yeri aldigimizda gerçek müstakil tapuya geçiş nasıl oluyor.birden fazla hisseder zilliyet tapusu için varmı bunu nasıl görebiliriz 1 arazinin zilliyet tapusunun aldık biz bundan sonra o kişi ile ilişkimiz Bitecek mi. Teşekkürler. Arazinin resmi evrak ve imar konularında kim yetkili olacak bir arazi de zilliyet tapusu ilanı gördüm bende arazi ile ilgili pazarlık yapMadam buradan bilgi sahibi oldum teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − one =