17 April, 2021

Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Taşınmaz mallarda olduğu gibi taşınılabilir mallarda da farklı hakimiyet durumları söz konusudur ve Zilliyet de bu hakimiyet haklarından bir tanesidir. Emlak piyasasında ve alım satım sürecinde karşınıza çok sık çıkacak terimlerden biri ve dilerseniz nedir, ne değildir sorularına da detaylı bir şekilde yanıt verelim. Zilliyet, taşınmaz mallar üzerindeki fiili kullanım hakkına verilen isimdir ve hak sahibi kişiyi temsil eder.

birevim-reklam

Bir taşınmaz üzerinde hak sahibi iseniz eğer zilliyet tapusu da bu taşınmaza ait resmi belge olarak karşınıza çıkacaktır.

Zilliyet Hakkı Kiracının mı Ev Sahibinin mi?

Zilliyet hakkı elbette ev sahibinin ancak ilgili yapı kiraya verildiği takdirde zilliyet hakkı da doğrudan kiracıya geçiyor. Kira sözleşmesi bittiği takdirde ve resmi süreç sonlandırıldığında ise zilliyet hakkı da yeniden ev sahibine verilecektir.

Zilliyet Tapu Nedir?

Resmiyette kabul görmeyen fakat taşınmazlar için düzenlenmesi gereken belgeler bütününe zilliyet tapusu adı verilmektedir. Taşınmazın durumunu ve aynı zamanda kime ait olduğunu gösteren bu belgeye her daim ihtiyacınız olacaktır. Taşınmaz ile ilgili detayların yanı sıra yine aitlik durumu da bu belgede detaylı bir şekilde yer alıyor.

Zilliyet Tapusu Almak?

Zilliyet tapu alınır mı? Sorusu ile de sıkça karşı karşıya geliyoruz. Herhangi bir taşınmazı satın alırken nasıl ki dikkatli ve seçici davranmak zorunda iseniz, aynı durum zilliyet tapusu için de geçerlidir. Detaylı bir araştırma neticesinde karar vermeniz elbette daha sağlıklı ve lehinize olacaktır.

Tapu ve kadastro müdürlüğü bu konuda sizlere yardımcı olacaktır ve taşınmaz hakkında merak ettiğiniz tüm detayları da yine sizinle paylaşıyorlar. Sorgulama işlemi sonrasında karar vermek ise elbette sizlere kalıyor. Dolandırılmamak ve süreç esnasında herhangi bir sorun yaşamamak adına avukatınız ile birlikte hareket etmeniz kesinlikle çok daha sağlıklı olacaktır.

Zilliyet tapusu elbette alınabilir ancak az önce de ifade ettiğimiz gibi taşınmaza dair tüm bilgileri tek tek incelemeniz gerekiyor ve güvenilir olduğunu tespit ettiğiniz takdirde sizler de satın alma işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

9 Comments

 1. Hasan Acar Reply

  Zilliyet tapusu terimini bir kaç gündür duyuyordum. Detaylı öğrenmiş oldum yazınızla çok teşekkürler. 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Şeyma Hanım,
   Zilliyet tapusu kullanım hakkını ifade etmektedir. Zilliyet tapusu almanın bir sakıncası olmayacaktır.

 2. İbrahim Özer Reply

  Zilliyet tapu terimini geçen tapu müdürlüğünde duymuştum ve merak edip araştırdım, peki zilliyet tapu devredilebiliyor mu?

 3. Ahmet Reply

  Merhaba zilliyet tapusu resmi milli emlak dan kiralanan yerler ile ilgilimi zilliyet tapusu olan yeri aldigimizda gerçek müstakil tapuya geçiş nasıl oluyor.birden fazla hisseder zilliyet tapusu için varmı bunu nasıl görebiliriz 1 arazinin zilliyet tapusunun aldık biz bundan sonra o kişi ile ilişkimiz Bitecek mi. Teşekkürler. Arazinin resmi evrak ve imar konularında kim yetkili olacak bir arazi de zilliyet tapusu ilanı gördüm bende arazi ile ilgili pazarlık yapMadam buradan bilgi sahibi oldum teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code