Yunanistan’dan Nasıl Ev Alınır?

birevim senetle ev

Komşu ülkeler arasında bulunan Yunanistan, pek çok Türk tarafından tatil yeri olarak kullanılmaktadır. Üstelik son yıllarda Yunanistan gayrimenkul almak için tercih edilen yabancı ülkeler arasına da girmiştir. Türk vatandaşlarının Yunanistan’dan ev alabilmeleri için bazı aşamaları doğru bir şekilde geçmeleri istenmektedir. Ülkemiz AB ülkeleri arasında olsaydı kolaylıkla tamamlanabilecek olan prosedürler, AB ülkeleri arasında bulunulmadığı bahanesi ile uzatılmaktadır. Yine de Yunanistan’dan ev satın almak zannedildiği kadar zor değildir. Ev alımlarında sıkıntı çıkmaması için bireyler, yunan vergi mevzuatı konusunda yetkin olan bir avukatla çalışmalıdır. Böylelikle işlemler hem minimum masrafla hem de daha kısa süre içerisinde tamamlanabilecektir.

Konut Alımlarında Yunanistan

Yunanistan konut almak açısından ülkemizdeki bireylerden, bankalarına nakit yatırımı yapmalarını talep etmektedir. Sonrasında ise kişiler adli sicillerinin temiz olduğunu kanıtlamak zorunda bırakılmalıdır. Resmi belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması, çok önemlidir. Bu alanlarda eksikliklerin tespit edilmesi, işlemlerin iptaline neden olmaktadır. İstenen gayrimenkul bulunduğunda ve anlaşmaya varıldığında iki taraf arasında bir sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmenin noter huzurunda imzalanması da atlanmaması gereken detaylardan biridir. Noter onayından sonra ise mülklerin devir işlemleri gerçekleştirilmelidir. Devirlerde de avukatların talimatlarını yerine getirmek gerekmektedir. Ayrıca işlemler sırasında eve ödenen miktarın %10’luk tutarının üzerinde depozito da verilmemelidir. Bu açıdan tüm adımları eksiksiz bir şekilde tamamlayan alıcılar evlerini temin edebilmektedir.

Yunanistan’ın Gayrimenkul Alımlarında Sağladığı Fırsatlar

Ülkeler, yabancı vatandaşların gayrimenkul alımlarına bazı şartların yerine getirilmesinden sonra müsaade etmektedir. Bu bağlamda Yunanistan ev alımlarında avantaj sunan nadir ülkeler arasında yerini almaktadır. Öncelikle bilindiği üzere 2008 krizi, Yunanistan’ı büyük ölçüde etkilemiştir. Kriz sonrasında halen toparlanamayan ülkede emlak fiyatları oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra piyasayı hareketlendirmeye çalışan Yunanistan, ev alımlarından sonra oturma izinlerinde de fırsatlar yaratmaktadır. Çünkü kişilerin Yunanistan’da oturma izni almak için ödeyecekleri miktarlar diğer AB ülkelerine ödeyecekleri miktarın yarısıdır. Bunun yanı sıra Yunanistan, konum açısından da avantajlı bir ülkedir. Hem Türkiye’ye hem de Avrupa ülkelerine yakın olması sayesinde gayrimenkul alımlarında sahiplerini memnun edebilmektedir.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Sinem Çelik Reply

  Orada yaşayan arkadaşım yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle halen fiyatların düşük olduğunu söylüyor

 2. Beste Keskin Reply

  Oradan ev alabilmek güzel tabi ki ancak oraya gidip yaşayamayacaksam neden ev alayım oradan? Zenginler için bir seçenek olabilir tabi ki

 3. Demet Yavuz Reply

  Ev alabilmek için vatandaşlık şartı yok Yunanistan’da arkadaşlar, ama pek önermem evler uzun süredir aynı fiyatlarda ve yükselme olmuyor.

 4. Musa Turan Reply

  Yunanistan’dan ev almak güzel tabi ki, ancak orada emlak fiyatları çok uzun süredir yükselme veya düşme göstermiyor diye biliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 17 =