Yeşil Çatı Dönemi Başlıyor!

birevim senetle ev

  1. yüzyıl ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan birisi de hızlı bir şekilde artan kentleşme ile birlikte yeşil alanların azlığı oldu. İnsanların bu alanlara ihtiyaç duymasına rağmen ülkemizde yeterli seviyede özellikle şehirlerde yeşil alan olmaması dikkat çekiyor.

Bu durum için farklı çözümler her gün ortaya atılıyor. Ortaya atılan çözümlerin arasında yeşil çatı sistemleri olarak öne çıkıyor. Knauf Insulation tarafından ortaya çıkarılan bu proje ile yeşil alan ihtiyacına karşı önemli bir adım atıldığı görülmüş olduğu vurgulandı. Bu sistemin ülkemizde yavaş bir şekilde kullanılmaya başladığı ancak ilerleyen zamanda bu tür çatıların daha çok ihtiyaç duyulacağının altı çiziliyor.

Sadece Yeşil Alan Sağlamıyor

Evlerin üst kısmına çatı yerine yeşil alanlarla çevrilme fikri yeni ortaya çıkan bir fikir olmasa da bunun verimli bir şekilde uygulanması konusunda yapılması gereken çok fazla çalışma bulunuyor. Bu tür çalışmaların şuan için endüstriyel binalar ve ticari binalar için yapılması ön plana çıkarken, ilerleyen süreçte konutlar tarafından kahverengi çatıların yerini yeşil çatıların alacağı konusunda emin olunduğu aktarılıyor.

Yeşil çatı sisteminin uygulanmasının yaygınlaşması ile birlikte sadece çevresel olarak katkı sağlamayacağı aynı zamanda ekonomik olarak da birçok avantajının olacağı aktarılıyor. Yapılarda uygulanacak olan bu  sistem sayesinde atmosfer kirliliğinin azalması, sel olaylarında azalma, kent sıcaklık seviyelerinin düşmesi gibi birçok olumlu durumun gerçekleşme ihtimalinin olacağı aktarılıyor.

Tam anlamı ile anlatmak gerekirse farklı birçok katmadan oluşacak olan bu yeşil çatı sistemi dört mevsim boyunca binayı koruyacağı gibi şehir için de önemli katkı sağlayacak olması ile dikkat çekiyor. Yeşil alanın altında yer alacak taş yünü ile yağmış suları tutulacak, aynı zamanda suların arıtarak içme suyuna dönüşmesi sağlanacaktır.

Karbondioksit azalması, suyun tutulması ve arıtılması, daha temiz bir havanın sağlanmasının yanında uygulanan alanda uzun bir kullanım ömrünün olacak olması sistemi daha faydalı bir hale getiriyor. Çatıda oluşturulacak olan doğal korumanın yanında binayı yüksek sıcak ve soğuğa karşı koruyacak olması da sistemin öne çıkan faydaları arasında dikkat çekiyor.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Bekir Acar Reply

    Şu görseldeki gibi yakında bir çok evin üzerini yeşillendirilmiş göreceğimizi düşünüyoruz.

  2. Mustafa Gül Reply

    Ülkemizde bununla alakalı bir gelişme var mı? Çok güzel bir düşünce eğer ülkemizde de olursa çok güzel bir görüntü ve yeşil alan artışına sebep olacaktır 🙂

  3. Selda Turan Reply

    Ülkemizde böyle bir yapı olduğunu sanmıyorum, yurtdışında hollanda da gören bir kaç arkadaşım varmış bu şekilde çatı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =