Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

birevim senetle ev

Ülkemizde hemen her ay pek çok binanın inşası tamamlanmaktadır. İnşası biten binaların tamamı resmi prosedürlere uygun şekilde yapılmamaktadır. Bu da binaların resmi evraklarında eksikliklerin meydana gelmesi sorununu gündeme getirmektedir. Yapı kayıt belgesi bu gibi eksiklerin giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde başlatılmış olan bir çalışmayı kapsamaktadır. Çalışma kapsamında gerekli başvuruların yapılması neticesinde kişiler, imar şartları kapsamında binalarını resmi olarak tanımlatabilmektedir.

Yapı kayı belgesinin gündeme gelmesinde gerçekleştirilmiş olan imar barışının büyük bir etkisi olmuştur. İmar barışı sayesinde ülkemizdeki pek çok kaçak bina resmi hale gelmiştir. Ancak bu sisteme dâhil olan yapıların taşımaları gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Öncelikle sistem kayıtları için yapıların 31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilmesi gerekmektedir. İnşa konusunda zamanı uyan yapılar aynı zamanda problemsiz olmak zorundadır. Kullanılabilir olan ve yaşamsal açıdan tehdit unsurları bulunmayan yapılar üzerinden yapılan başvurular neticesinde yapı kayıt belge edinimleri mümkün olmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

Yapı kayıt belgesi faydaları açısından bireylere büyük artılar sağlamaktadır. Bu artılara yapı kayıt belgesinin faydaları olarak da bakılabilmektedir. Öncelikle ülkemizde resmi açıdan tanımlanmamış olan binalara herhangi bir abonelik yapılmamaktadır. Yani belgesiz olan binalara su ve elektrik gibi temel ihtiyaçların giderilmesi için gerekli olan abonmanlıkların hiçbiri yapılmamaktadır.

Gerçekleştirilen işlemler neticesinde resmiyetleri olmayan ve kaçak olarak kabul edilen binalar hakkında çeşitli yıkım kararları çıkarılmaktadır. Yıkım kararlarının iptal edilebilmesi için de yapı kayıt belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Belge, aynı zamanda kaçak yapılanma nedeni ile bireylere kesilen para cezalarını da yıkım kararlarında olduğu gibi ortadan kaldırmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Bireylerin yapı kayıt belgesi almak için bir miktar para ödemeleri gerekmektedir. Ancak ödenmesi gerekli olan miktarlar tek bir rakamdan oluşmaktadır. Bina yapıları ve özellikleri miktarların değişimlerinde etkin rol oynamaktadır. Kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden binaları için ödemeleri gerekli olan ücreti öğrenerek işe başlamalıdır. Belge edinimleri için ücret hesaplamasında olduğu gibi başvurular da e-Devlet Kapısı aracılığı ile yapılmaktadır. Kullanıcılar sisteme giriş yapmalarının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölümüne gelmelidir. Bu alanda online başvuru formları doldurulmalıdır. Başvuru formlarının onay alabilmesi için ise form bilgilerinin doldurulmasının yanı sıra ücret ödemelerinin de yapılması şarttır. Ödemelerini de bahsi geçen yönlendirmeler ile yapan bireyler belgelerini en çok 24 saat içerisinde temin edebilmektedir.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Sena Aydın Reply

  Yapı kayıt belgesi için başvuru yaparken ödeyeceğimiz ücret e-devlette nerede gözüküyor acaba?

  1. admin Reply

   Merhaba Sena Hanım,
   E-devlette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölümüne gelmelidir. Bu alanda online başvuru formları doldurulmalıdır.

 2. Furkan Aktaş Reply

  Bizim evimizin iskanı yoktu ve iskan belgesi için apartman mimari çizimi gerekiyormuş, çizimi %60 tamamlanmış gözüktüğünden iskan alamamıştık

 3. Edanur Yüksel Reply

  Yapı kayıt belgesi ne için gerekli olabilir, almadığımız zaman ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir?

  1. admin Reply

   Merhaba Edanur Hanım,
   Yapı kayıt belgesi alınmadığında ilk olarak ev için elektrik su aboneliği bağlatılacaksa olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 4. Sibel Acar Reply

  Yapı kayıt belgesi olmayan bir yerde abimler ev tutmuştu, suyu elektriği inşaat suyu elektriği olarak kullandılar yapı kayıt belgesi alınana kadar çok sorunlu süreç yaşamışlardı

 5. Cemre Turan Reply

  Yapı kayıt belgesi gerçekten önemli, yoksa inşaat suyu/elektriği kullanmak zorunda kalıyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =