Yabancıya Konut Satışlarında Bazı Düşüşler Görüldü Fakat İç Pazar Hareketli

birevim senetle ev

Yapılan son analizlere göre TÜİK’in Mart ayı baz alınarak, konut satış verilerini açıkladığı görülmektedir. Yapılan açıklamada, Mart ayı içerisinde Türkiye üzerinde geçen yıla oranla %10’luk bir konut satışı ülkemizde görülmektedir. Fakat bu satışta yabancılara satış oranının %1,1 oranında düştüğü açıklanıyor.

Yine yapılan araştırmalarda Mart ayı baz alındığında konut satışlarının yabancılar lehine düştüğü görülmektedir. Fakat ev almak isteyenlerin kendi ülkemiz insanları açısından taleplerin yüksek olduğu ve artışların aydan aya yükselmekte olduğu da görülüyor. Özellikle ele alınan sonuçlar 2017 senesinin konut satışlarında beklentileri en iyi şekilde karşılayacağı yönünde verileri de ortaya koymaktadır.
Yabancıya yapılan konut satışlarının %1,1 düşüşü 1.578 konut satışı ile tamamlanarak ele alındığı görüldü. Sadece İstanbul’daki yabancıların satın aldığı konut sayısının 579 konut olduğu ve Antalya’da 313 konut ile devam eden satışların, Bursa üzerinde 124, Yalova’da 88 ve Sakarya’da 80 olduğu tespit edilmiştir. Ankara’da ise 73 konut satışı ön plana çıkmaktadır.
Fakat var olan düşük olsa dahi Ocak ve Şubat ayları dahil olmak üzere Mart ayında toparlanmanın olduğu ve Nisan ayı içinde bu toparlanmanın devam ettiği ifade ediliyor. Özellikle yurtdışı ilişkilerin normalleşme süreçlerine paralel olarakta bu artışların daha da verimli hale geleceği ve Katar ile yapılan anlaşmaların buna olumlu etki sağlayacağı da gözlemlenen veriler arasındadır.

En Çok Konut Satışı Iraklılara

Ülkemizde yabancıların konut satış alımları en fazla Irak vatandaşlarına ayrıldığı gerçektedir. Bunun içinde 323 konut satışlarının Iraklı vatandaşlara ayrıldığı ve bunun 148 konut satışı ile Suudi Arabistanlı vatandaşların alındığı görülüyor. Devamında Kuveyt için 139 konut, Rusya se 115 konut ile Afganistan üzerinden 112 konut satışlarının ön plana çıktığı da tespit edilmiştir.
Yine 2017’nin başlangıcından itibaren, toparlanmanın olduğu görülebiliyor. Yabancıların konut alımları her ne kadar normalleşme içerisine girse de, kendi vatandaşlarımızın konut alımları özelikle de artışta devam etmektedir. Böylece ev almak istiyorum diye düşünenler, uygun fiyatlarla ve sektörün yeni modern yapılı projelerini değerlendirerek, ev sahibi olabiliyorlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 18 =