Veraset İlamı Süresi Ne Kadar?

birevim senetle ev

Veraset ilamı kendine gayrimenkul miras kalan kişi ya da kişilerin çıkarmaları gereken resmi belgeler arasında bulunmaktadır. Bu belge, mirasçılık belgesi olarak da isimlendirilebilmektedir. Gayrimenkul sahibi olan kişinin vefat etmesinden sonra çıkarılan belge, kimlerin mirasçı olduğunu kesinleştirmektedir. Veraset ilamı sayesinde aynı zamanda mirastan kimin ne kadar pay elde edeceğini de göstermektedir. Peki, veraset ilamı süresi ne kadar? İlgili kanun ilamın süresi hakkında kesin ve net sınırlar çizmemiştir. Bu neden yüzünden mirasçılar, ölüm neticesinde istedikleri ya da gerekliliğin doğduğu zaman dilimlerinde veraset ilamı çıkarttırabilmektedir.

Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Bireylerin veraset ilamı çıkarttırabilmek için artık alternatifleri daha çoktur. Yakın geçmişe kadar ilam edinimleri sadece mahkeme kararları neticesinde elde edilebiliyordu. Ancak mahkemeler oldukça yoğun olduğu için ilam edinimi zaman bakımından sorunlara yol açabiliyordu. Artık ilam için noterlere başvuruda bulunmak da mümkün. Veraset ilamının süresinin geçmesi kanunda belirtilmediği için bir sorun yaratmamaktadır.

Ancak bu alanda işlemlerin geciktirilmesi vergi açısından sıkıntılara yol açmaktadır. Çünkü gayrimenkuller üzerinden belirli aralıklarla vergi alınmaktadır. Veraset ilamının gecikmesi nedeni yüzünden vergilerin geciktirilmesi belli cezaların ödenmesini beraberinde getirmektedir. Ceza ödemeden miras edinimi için ilam ediniminde beklememek her daim faydalı olarak görülmektedir.

Veraset İlamı Verilmemesi Halinde Yaptırım Uygulanıyor Mu?

Veraset ilamı verilmezse ne olur, veraset ilamı vermek zorunlu mudur hakkında merak edilen pek çok soru vardır. Bu ilamın çıkarılması düz mantıkla zorunlu olarak görülmemektedir. Fakat veraset ilamı belli vergilerle bağlantılıdır. Öncelikle veraset ilamı çıkarılmadığında emlak beyanında bulunulması da doğal olarak mümkün olmamaktadır. Bu da vergi mükellefi olan vatandaşların vergi cezası yaptırımına maruz kalmalarına neden olmaktadır.

Uygulanan yaptırımın ismi ide veraset ve intikal vergisi cezası şeklinde isimlendirilmektedir. Vergi yaptırımından uzak kalmak için noter aracılığı ile kısa süre içerisinde ilam çıkartılması mümkündür. Üstelik veraset ilamı için notere ödenmesi gereken rakamlar oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra birden fazla mirasçı olması halinde tüm mirasçılar yerine bir kişinin notere veraset ilamında bulunması yeterlidir.

birevim
Paylaş

10 Comments

  1. Uğur Polat Reply

    Veraset ilamı süresini geçirdiğimizde ne kadarlık bir ceza çıkar? Bu cezayı erken ödeme de indirim alabilir miyiz?

  2. Şevval Özcan Reply

    Şimdi annemiz vefat etti diyelim, kardeşlerimle ben veraset ilamı aldığımda, emlak vergisini kim beyan edecek? Her birimiz bu konuda yetkili oluyor muyuz?

  3. Uğur Polat Reply

    Veraset ilamını geciktirene cezası var diyorlar, bu sebeple 3 ayı geciktirmeden gittiğimde ceza ödemedim. Geciktirmeyin arkadaşlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × three =