Türkiye’den En Çok Konut Alan Ülkeler Belli Oldu mu?

birevim senetle ev

Gayrimenkul alımları için ülkemizde hem Türk vatandaşları tarafından hem de yabancı ülkelerden yapılan alımlar açısından doldukça yüksek seviyelerde bulunmaktadır. EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de en çok konut alan ülkelerde 2019 yılının 1. Çeyrek dönemi ile 2020 yılının 1. Çeyrek döneminde yapılan yabancıların yapmış olduğu konut alımları incelendi. Ülkemizde yapılan konut satışı özeliğinde veriler incelediğinde TÜİK tarafından açıklanmış olan veriler ile gerekli değerlendirmeler yapıldı. Buna göre adet bazında 2020 yılının 1. Çeyrek döneminin sonu itibariyle ülke genelinde toplamda 10.948 konut satışı gerçekleşirken geçen senenin aynı dönemine göre %13.8’ lik oranda yükselme sağlandı.

2020 Yılının İlk 3 ay Değerlendirmesi

Gayrimenkul sektörü için alınan verilere göre Türkiye’den çok konut alan ülkeler için ilk olarak genel değerlendirme yapmak doğru olacaktır.  Buna göre ilk olarak toplam hisseye isabet eden yüzölçümüne baktığımız zaman bu değer 3.035.199 seviyesinde bulurken bu ölçüm ile toplam kişi sayısına bakıldığı zaman 13.581 kişi karşımıza çıkmaktadır.

En Çok Konut Alan Ülke Sıralaması

Gayrimenkul sektöründe ciddi hareketlenmeye neden olan Türkiye’den en çok konut alan ülke sıralamasını şu şekilde yapmak mümkün olacaktır:

 • ABD: Toplam hisseye isabet eden yüzölçümü 101. 794, toplam kişi sayısı ise 140 kişi olarak bulunmaktadır.
 • İran: Toplam hisseye isabet ene yüzölçümü İran için 125.543 ike kişi sayısı 2405 olarak bulunmaktadır.
 • Mısır: Toplam hisseye isabet eden hisse yüzölçümü Mısır için 138.226 iken toplamda olan kişi sayısı 282 olarak bulunmaktadır.
 • Afganistan: Toplam yüzölçümü Afganistan için 143.244 iken toplamda olan kişi sayısı 875 olarak bulunmaktadır.
 • Katar: Toplam hisseye isabet eden yüzölçümü Katar için 190.876 olarak bulunurken toplam kişi sayısı 143 olarak bulunmaktadır.
 • Irak: Toplam hisseye isabet eden yüzölçümü Irak için 185.947 olarak bulunuyorken toplam kişi sayısı olarak 2341 kişi olarak bulunmaktadır.
 • Danimarka: Toplam hisseye isabet eden yüzölçümü miktarı 231.449 iken toplam kişi sayısı Danimarka için 13 kişi olarak bulunmaktadır.
birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Rabia Özer Reply

  Ülkemize yabancıların yatırım yapması bence çok güzel bir şey, ülkemiz yabancılardan ilgi görüyor ve bu ekonomik olarak ülkemize katkı sağlayacaktır

 2. Derya Bozkurt Reply

  Ben açıkçası sayı olarak daha çok yatırım beklerdim, İstanbul’da bir çok yapıyı Araplar satın aldı diyorlar ama bu listede onlar sayılmadı sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =