Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

birevim senetle ev

1999 yılındaki yıkıcı deprem, kayıpların en aza indirgenebilmesi için hükümeti çözüm üretmeye yönlendirdi.  1999 yılında konuşulmaya başlanan konu 2012 yılında netleşmeye başladı. Kentsel dönüşüm konusunda dönüm noktası 2013 yılı oldu. Çünkü zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 35 ilde kentsel dönüşümün temellerini attı.  Deprem kuşağı üzerinde olan ülkemiz için oldukça önemli bir proje olan kentsel dönüşüm konusunda hükümet ciddiyetle durmaya devam ediyor.

Yeni Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum “6 Şubat’ta yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm hakkında yeni haberler verdi. Ve vaat edildiği şekilde 20 yıl sonra kentsel dönüşümün tamamlanacağını söyledi. “

Hem yaşam kalitesini yükselten hem de güvenli yaşam şartlarını sağlayan proje şuan 46 ilimizde devam ediyor. Esenlerde başlayan proje 2032 yılına kadar sürecek gibi görünüyor.

Kentsel dönüşüm hangi şehirlerimizde devam ediyor?

İstanbul Esenler ile başlayan kentsel proje Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli ve Van’da devam ediyor.

Kentsel dönüşüm projelerinde öncelik tehlike arz eden yapılar olmasına rağmen şehrin görünüşünü bozan binalar da eksikliklere bakılarak yeni düzenlemeler getirilebiliniyor. Yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarda; dini mekânlar, okul, sağlık tesisi, park ve yeşil alanlar gibi sosyal donatı alanları dediğimiz ortak alanlar, geniş yollar, park alanları, spor alanları, bisiklet yolları, engelliler için hazırlanmış alanlar düşünülmüştür.

Elbette deprem riski olmayan durumlarda dönüşüm için vatandaşların rızaları alınmaktadır.

Uygulamanın en önemli iki adımı:  bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıdır. Bu tarz uygulamalarda mutlaka mülk sahibinin rızası alınarak yapılmaktadır.

İller Bankası ve Kentsel Dönüşüm Kredi Şartları

Kentsel dönüşüme ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz belediye ile irtibata geçmek olacaktır.  Kat veya arsa karşılığı hâsılat paylaşımı yöntemi ile destek alabildiği gibi bakanlıkta destek veriyor. İlbank yerel yönetimlerden alınacak teminat belgeleri ile düşük faiz ile destek alabilecek gibi görünüyor.

İller Bankası Genel Müdürü Karaman kentsel dönüşüm projesi ile ilgili;  ” Uzun vadeli krediler veriyoruz. Özellikle altyapı kredilerinde yüzde 6 oranında 20 yıla kadar vade veriyoruz” dedi…”Faiz oranlarımızla rakamsal olarak çok oynamıyoruz. Kalkınma ve yatırım bankalarındaki anlık değişimler doğru değil. Biz uzun vadeli krediler veriyoruz. Özellikle altyapı kredilerinde yüzde 6 oranında 20 yıla kadar vade veriyoruz. Üstyapı projelerine yüzde 7 faizle 15 yıla kadar vade seçeneği sunuyoruz.” Diye sözlerine devam etti.

Belediyelere daha çok hibe ve kaynak oluşturmak için çalışan İller Bankası kentsel dönüşüm projesinde oldukça büyük önem arz ediyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − eight =