Tokiden Herkes Ev Alabilir Mi?

birevim senetle ev

Tokiden ev almak son yıllarda en çok kullanılan gayrimenkul alma yöntemlerinden biridir. Devletin güvencesi altında devlet tarafından yaptırılan bu konutlardan düşük gelire sahip kişiler yararlanmaktadır. Toki projelerinde konut kredisinde olduğu gibi bir peşinat ödenmesi gerekir. Ev almak için başvuran kişilerden hane halkından sadece bir tanesi konut sisteminden yararlanabilmekte ve ev sahibi olabilmektedir. Tokilerin yapılış amacı daha önce hiç ev sahibi olmamış ve kiradan kurtulmak isteyen dar gelirleri vatandaşları ev sahibi yapmaktır.
Tokinin engelliler için yaptığı kampanyada, engelli vatandaşların % 40 engeli bulunması ve engelli raporunun tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınması gerekiyor. Engelli olan vatandaşlar % 5 oranında bir kontenjana dahil olmaktadır. Toki emekli kişiler için de kampanyalar düzenlemektedir. Tokinin ev için uygun gördüğü ve çekilişe dahi sokmadan ev sahibi olmalarına fırsat sağladığı kişiler şehit aileleri ve gazilerdir.

Tokiden Kimler Yararlanabilir?

Engelli, şehit yakınları, gaziler ve emeklilerden sonra kalacak kısımlar dar gelirli vatandaşlara yöneliktir. Toplu Konut İdaresinin yüklendiği konutlarda üzerine kayıtlı gayrimenkulu olanlara öncelik verilmemektedir ve hedef kitle dar gelirli vatandaşlardır. Emekli ve ev sahibi olamamış kişiler açılacak olan konut edindirme projelerinden % 25 oranında bir kontenjana dahil olmaktadır. Tokiden ev almak istiyorum diyenlerin yaşadığı şehirdeki konut projeleri incelemeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir. İlana çıkıldığında tüm şartlar incelenerek başvuru yapılmalıdır.

Toki Kura Sıralamaları Nasıl Yapılır?

Dar gelirli vatandaşların belli bir miktarda maaşa tabi olmaları gerekmektedir. Tokinin sundu cazip ödeme imkanları ve uzun vadeli ödeme seçenekleri ile ev almak isteyenler avantajlı olmaktadır. Tokide ayrıca ara ödeme seçenekleri de sunulmakta ve ara ödemelerle aylık taksitler daha cazip olmaktadır. Toki çekilişlerinde ilk sırada şehit ve vazife malüllerine hak tanınmakta, daha sonra engellilere hak tanınmaktadır. Engellilerden sonra ise emekliler yer almaktadır. En son olarak da dar gelirli diğer başvuru sahiplerine yönelik kuralar yapılmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =