Tokiden Ev Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Ülkemizde dar ve orta gelirli aile sayısı oldukça fazladır. Normal şartlar altında bu gelir seviyesindeki bireylerin ev sahibi olabilmeleri için uzun sene para birikimleri yapmaları ya da yüksek banka kredilerine boyun eğmeleri gerekmektedir. Ancak TOKİ bu sorunu ortadan kaldırmıştır. TOKİ sayesinde ülkemizin hemen her yerinde yeni ev projeleri hazırlanmaktadır. Hazırlanan projeler neticesinde dar ve orta gelir seviyesinde yer alan kimseler kolay şekilde ev sahibi olabilmektedir. TOKİ’den nasıl ev alınır hakkında ise bir takım gereklilikleri yerine getirmek yeterlidir. Başvuru şartları içerisinde bireylerin taşıması gereken şartlar net olarak belirtilmektedir.

TOKİ Ev Alımı İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır?

Konut alımında avantajlı olanaklar sunan TOKİ üzerinden ev alımı yapmak için başvuru şartları güncellenmiştir. Güncellenen TOKİ başvuru şartları arasında öncelikle T.C. vatandaşı olunması gerektiği bulunmaktadır. Ayrıca TOKİ projelerinden öncesinde yararlanan kimseler, yatırım amaçlı olarak ikinci bir ev alımı için yeniden başvuru gerçekleştirememektedir. Bunun yanı sıra gelir seviyeleri de her sene yenilenerek başvuru şartlarına eklenmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl itibari ile hane halkının aylık gelirinin 4.500 TL’nin üzerinde olması başvuruya engel teşkil etmektedir. İstanbul ‘da ikamet eden haneler için aylık gelirin maksimum rakamı 4.800 TL’dir. Son olarak başvuru yapılmak istenen TOKİ projesinin yer aldığı bölgede en az bir seneden beridir ikamet ediliyor olması istenmektedir.

TOKİ Ev Başvurusunda İstenen Belgeler Hangileridir?

TOKİ başvurusunda gerekli belgeler de bulunmaktadır. Belgelerin eksik olması halinde başvurular geçeli sayılmayacaktır. Bu neden yüzünden başvuru yapmak isteyen vatandaşların gerçekleştirecekleri ön hazırlıklar kapsamında belgelerini tamamlamaları ya da son ana bırakmamaları istenmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler kimlik fotokopilerini yanlarında bulundurmalıdır. Engelli kontenjanından başvuracaklar ise kimlik belgelerinin yanı sıra en az %40 engellerinin bulunduğuna yönelik olarak alınmış bir heyet raporu getirmelidir. Emekli, vatandaşlardan istenen ise, emekli olduklarını ispat eden belgelerini teslim etmek zorundadır. Başvuru için belirlenen tarihler arasında istenen belgelerin tamamlanamaması halinde herhangi bir esneklik gösterilmediği bilinmektedir. Bundan dolayı belirlenen tarihler kaçırılmadan belgelerin tamamlanması çok önemlidir.

TOKİ’den Ev Almak İçin Şartlar Neler?

Tabi ki bu şekilde ev sahibi olabilmeniz için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Daha sonra başvuru şeklinize göre gerekli belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Örneğin engelli kontenjanından başvuracaksanız en az %40 oranında engelli olduğunuzu belgeleyen sağlık raporunuzla başvurmalısınız. Engelliler için ayrıcalıklı açılan kontenjan toplam konutun %5’i kadardır. Şehit yakınıysanız hak sahipliği belgenizi, emekliyseniz emekli kimlik belgenizi veya henüz bu belgeye sahip değilseniz emekli olduğunuz belgeyle başvurmanız gerekmektedir. Emekliler için açılan kontenjan yine toplam konutun %25’i kadardır.
Başvurabilmeniz için ayrıca kimlik fotokopinizi ve diğer istenen belgeleri eksiksiz ve tam bir şekilde bulundurmanız gerekmektedir.

TOKİ Projesi Konutları Teslimi

Tokiden ev almak için başvuran ve ev almaya hak kazanan kişiler konutlarında oturmaya 18 ay veya en fazla 24 ay sonra oturmaya başlayabiliyor. Faizsiz ev almak isteyenler için Toki sadece şehit ve gazi ailelerinin dul ve yetimlerine faizsiz kredi uygulamasından yararlandırıyor. Emekli Sandığı’ndan alınacak hak sahibi belgesiyle kredi alınacak bankaya gidilmesi halinde TOKi’den ev alma hakkında faizsiz geri ödeme imkanı ile kredi kullandırılıyor. Toki zaman içerisinde sadece belir bir kesime yapılacak konutları da satışa çıkarıyor. Emeklilere özel, Engellilere özel konutlar satışa çıkartılmakta ve hak sahiplerine ev alma şansı tanınmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 7 =