Tokiden Ev Almak Mı? Yoksa Kredisiz Sistemle Ev Almak Mı?

birevim senetle ev

Toki evlerinin şehrin dışında olması, devlet garantili olması ve çekilişle verilmesi gibi özellikleri vardır. Şehir dışındaki toki konutları, ilk zamanlar cazip olmasına karşın, günümüzde diğer ev fiyatlarından farkı kalmamıştır. Toki evlerinde, bankalar aracı olmaktadır. Ödemelerin aksaması halinde, banka yaptırım uygulamaktadır. Toki’nin engellilere ve gelir seviyesi düşük kişilere verdiği ucuz evler, tokinin yaptığı uygulamalardandır. Ancak normal vatandaş, şehrin epey uzağındaki toki evlerine ödeyeceği miktar, diğer evlerden pek farkı yok.

Faizsiz Ev Almak Çok Önemlidir

Toki, ödeme işlemlerini banka ile yapmaktadır. Ayrıca, toki çekilişle müşteri seçmektedir. Bu nedenle, tokiden taksitle ev almak oldukça zordur. Ev piyasası ile aynı seyir içerisinde olan toki konutlarının tercih edilmesi, daha çok emekliler, memurlar ve gelir seviyesi düşük vatandaşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir vatandaşın tokiden ev almak istiyorum, diyerek tokiye başvurması halinde, çekilişi beklemesi gerekir.

Faizsiz Sistemle Ev Almak

Günümüzde faizlerin yükselmesi, faizsiz ev alımını artırmıştır. Senetle ev satan, imece usulü ve altın günü uygulaması ile ev satan firmalar, faizsiz ev alımı için seçenektir. Kar yapı ve hizmet bedeli ile çalışan bu firmalar, kredili evlere nazaran daha makul fiyatlarda ev satışı sunmaktadırlar. Ev sahibi olmak isteyen bir kişi tokiden ev almak yerine, kredisiz şartları değerlendirdiği zaman, birincisi, istediği yerden ev alacaktır.

Toki’den taksitli ev alması için, çekiliş hakkının olması gerekir. Bu çekilişe giren vatandaş, bu çekilişi kazandıktan sonra, Toki’den taksitli ev alabilmektedir. Bu nedenle tokilerden ev almak istiyorum diyen bir vatandan, şartları çok iyi analiz etmelidir. Çıkan aksaklıklar, zarara neden olabilir.

Faizsiz sistemle ev alacak kişi, kredili yönteme göre daha az ödeyecektir. İstediğiniz evi istediğiniz fiyata satın alıyorsunuz ve bu fiyat üzerinden hizmet bedeli veya kar payı ödüyorsunuz. Diğer sistemlerde, ev sizin yerinize satın alınıyor ve siz bir ev kadar faiz ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. Belki faizli ev almak çok pratik bir hale getirilmiş olabilir. Ancak güvenilir firmalarla anlaşıp, az bir hizmet bedeli ile alacağınız eve fazla ödemenize gerek kalmaz.

TOKİ Projelerin Artıları ve Eksileri

Çekiliş: Var
Teslim Süresi: En az 2 Yıl
Ödeme Şekli: Taksitle (TOKİ Tarafından Belirlenir)
Proje Konumu: TOKİ Projelerin Yer Aldığı Yerler
Ev Sahibi Olma İhtimali: Çekiliş Sonucu Belirler %1 İhtimal
Faiz: Yok
Ara Ödeme: Yok
Peşinat: Var
Kefil: Yok
Hizmet Bedeli: Yok

Faizsiz Sistem Firmalarının Artıları ve Eksileri

Çekiliş: Var
Teslim Süresi: Hemen (Çekilişte Çıkan Aya Göre Eviniz Teslim Edilir)
Ödeme Şekli: Taksitle (Gelirinize Göre Siz Belirlersiniz)
Proje Konumu: Türkiye’nin İstediğiniz Yerinden
Ev Sahibi Olma İhtimali: %100 Çekilişe Katılan Herkes Ev Sahibi Oluyor
Faiz: Yok
Ara Ödeme: Yok
Peşinat: İsteğe Bağlı
Kefil: Yok
Hizmet Bedeli: Sahip Olmak İstediğiniz Evin Değerinin %10’u Kadar

Faizsiz Sistem firmalarından yararlanmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmanız. Yetkililer en kısa zamanda geri dönüş yapıp, koşul ve şartlar hakkında tarafınız geri dönüş yapacaklardır. Artık dar ve orta gelir düzeyine sahip aileler de ev sahibi olacak.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 18 =