TOKİ Projeleri İle Ev Sahibi Olmak

birevim senetle ev

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığa bağlı olan Toplu Konut İdare Başkanlığı, ülkemizde uzun yıllardır konut projelerine imza atmakta ve bu yönde de halkın konut sahibi olmasını kolaylaştırabilmektedir. Söz etmiş olduğumuz bu konut idaresi kapsamında hemen hemen her şehirde sürekli olarak yeni projeler inşa edilmekte ve bu yönde de satışlar ile ilgili işlemler yapılmaktadır. Bu içerik kapsamında TOKİ konut projelerine hangi şartlar ile başvurabileceğinizi, hangi özellikler ile konutlardan yararlanabileceğinizi inceleyebilir ve bu yönde bilgiler verebiliriz.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) projelerine herhangi bir ilde başvuru yapabilmek için aylık gelirinizin en fazla 3200 TL olması gerekiyor. İstanbul için bu sınır, 3700 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra şehit aileleri, gaziler, harp malulleri ya da dul ve engelli vatandaşlar gibi özel statüye sahip olan bireyler için de başvurdukları ilde en az 3 yıllık bir ikametgah aranmaktadır. Söz konusu şartları taşıyan herkes, TOKİ kapsamında sunulan konut projeleri aracılığı ile başvuru yapabilmekte ve bu yol ile de 4 farklı kategori dahilinde kuraya katılarak bu projeden yararlanabilmektedirler.

Birinci kategori içerisinde şehit yakınları, gaziler ve dullar gibi özel statüye sahip olan vatandaşlar bulunmaktadır. İkinci kategoride de en az %40 engeli olan vatandaşlar bulunuyor. Üçüncü kategoride emekli olan bireyler ve dördüncü kategoride de diğer alıcı adaylarının bulunduğu bilinmektedir. Toplu konut projeleri kapsamında sunulan bu hizmet kapsamında, kategoriler dahilinde bir çekiliş yapılmakta ve ilgili kurallar kapsamında da hak kazanan isimler açıklanmaktadır. Şehit yakınları, vazife malulleri ile dul ve yetimleri, herhangi bir çekilişe katılmadan direkt olarak alıcı hakkına sahip olabilmektedir. Engelli vatandaşlar için de konut sayısının %5’i kadar bir kontenjan ayrılmakta ve bu yönde de hak kazanan bireylerin isimleri açıklanmaktadır. Emekli bireyler için de konut sayısının %25’i kadar bir kontenjan ayrılmakta ve bu yönde de alma hakkı söz konusu olmaktadır. Geriye kalan kontenjan da diğer alıcılar için ayrılmakta ve bu yönde de vatandaşlara konutlar sunularak satış işlemleri yapılmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =