TOKİ Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi

birevim senetle ev

Türkiye’nin genelinde başlanılacak olan kentsel dönüşüm hareketi oldukça etkin bir şekilde yürütülerek, 261.489 konut üzerinde dönüşüm planlanarak gerçekleştirilecektir. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılacak olan dönüşüm projesi, sadece Anadolu’nun belirli kesimleri dahilinde değil, İstanbul üzerinde de oldukça etkin yapıda olacağı da aktarılmaktadır.

Yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri tokiden ev almak istiyorum diyenler içinde önemli bir katkı sağlayacaktır. Öyle ki 65 bin konutun %38’lik bir kısmının bu proje kapsamında kentsel dönüşüm ile yapılacağı da ifade edilmiştir. Ayrıca idare, Türkiye’de 54 il üzerine 121 ilçede 187 kentsel dönüşüm projesini yürüttüklerini de dile getirmiştir.

Konutların Büyük Çoğunluğu Sahiplerine Teslim Edildi

68 bin 254 konutun, sahiplerine teslim edildiği ifade edilmiştir. Bu hususta halen daha devam eden 193 bin 235 konutun üretimlerine devam edilerek, etkin bir çalışma sürdürüldüğü de belirtiliyor. TOKİ Başkanı olan M. Ergün Turan, 2016 senesinde rekor düzeye çıkarak 64 bin konut inşaatını tamamladıklarını ifade etti. 2017 senesi içinse hedeflerinin 65 bin konut olarak belirlediklerini de bunun 15 bin tanesinin İstanbul’u kapsayacağını dile getirmiştir. Anadolu üzerinde ise 25 bin konutu da projelendirdiklerini söylemiştir.
Tüm bu açıklamalar ile beraber, 2020’ye kadar %40’lık bir kentsel dönüşüm oranının yakalanacağı da ifade edilen açıklamalar da bulunuyor. 2017 yılı için bu oranın 65 bin konut içerisinde %38’lik bir kısmı kaplayacağı da belirtilmektedir. TOKİ Başkanı son olarak, tüm gayretlerin bu çabaları gerçekleştirmek olduklarını da ifade etmiştir.

Depreme Karşı Hassas Tavır

Turan, kentsel dönüşüm kapsamı dahilinde geriye bıraktığımız 2 buçuk yıl boyunca fizibilite çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Ayrıca Turan, “Ülkemizde deprem tehdidi yüksek olan alanlar ve riskli yapı stoku çok fazla. Hedefimiz özelikle riskli alanlar” diyerek konunun önemine vurgu yapmıştır.

Tüm bunlar ışında tokiden ev almak için büyük bir projenin etkin olduğu ve ev sahibi olmak isteyenler için büyük fırsat olduğundan da söz edilir. Tüm bu projeler kapsamında kentsel dönüşüm için ayrılan yatırımın ise 13 milyar TL olduğu da açıklanmıştır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + two =