TOKİ 230 Bin Konutun Taksitini Erteledi

birevim senetle ev

Ülkeler COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik etkilerle uğraşıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik kriz ve uygun politika tepkileri konusundaki anlayışımızı geliştirmek için acil olarak yeni kanıtlara ve araştırmalara ihtiyaç olduğu kuşku götürmez bir gerçektir.

Pandeminin ortaya çıkardığı belirli ekonomik zorluklar üzerinde bu belirsiz ve zor zamanlarda gelişmekte olan ülke hükümetleri ile yakın çalışmaya devam etmeye kararlı görülüyor. Ve politika yapıcılara ve araştırmacıların gelişmesine yardımcı olacak araştırmalar, bloglar, videolar, çevrimiçi etkinlikler ve araçlar üretmeye devam ediliyor. Krizin sosyal ve ekonomik yönlerini kanıta dayalı olarak düzenlemeye çalışan hükümet biryandan da sistemi etkilemeyecek şekilde vatandaşa yardımcı olacak önlemler almaktadır.

Korona virüs salgını ile hem maddi hem de manevi önlemler alınması zaruri bir hale geldi.  Özellikle alınan önlemler hayatta kalabilmemiz ve sağlığımızı risk etmeden yaşam rutinini yürütebilmemiz için çok önemli! Eğer çalışmıyorsanız lütfen evden çıkmayın. Sadece yemek alışverişi yâda sağlık nedenleri sebebi ile evden ayrılın. 2 metre kuralını unutmayın.  Ellerinizi çok sık yıkayın.   Her ne kadar şimdi sokağa çıkma yasağı yoksa bile yine de evde kalmaya çalışmanızı önererek Toki 230 bin konutun taksitini nasıl erteledi? Bu konuyu inceleyelim.

Toki talihsiz bir deprem sonrası kurulmuş bir oluşumdur. Ancak yıllar içinde oldukça hızlı şekilde gelişmiştir.

TOKİ 230 bin konutun taksitini erteledi

Az önce devletin salgına karşı aldığı önlemlerden bahsetmiştik. Önlem ve yaptırımların yanı sıra kura çekilişlerini erteleme sebebi ile benzer bir sebepten Toki 230 bin konutun taksitini erteleme kararı aldı.  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı salgına karşı hükümetin aldığı tedbirlere ilave yaptı. TOKİ vatandaşın banka şubelerinde oluşabilecek sağlık risklerinin önüne geçmek ve ekonomik açıdan vatandaşa destek olmak açısından taksitleri erteleme kararı aldı.

Özellikle birçok işyerinde belirsizlik hüküm sürerken kişilerin ödeme zorluğu çekebileceği düşünülerek arsa, işyeri, konut sahibi vatandaşların borçları ertelendi.  Ve üstelik faizsiz olarak erteleme yapıldı.

TOKİ 230 bin konutun taksitini ne kadar süreliğine erteledi

230 bin konut ve işyeri 486 arsa sahibinin bekleyen taksitleri ertelendi. Bu iki aylık erteleme birçok kişiye derin bir nefes aldırdı. Taksitleri tekrar Haziran itibarı ile ödemeye başlayan sistemde ertelenen taksitler temmuz-aralık aylarına ait oluşacak geri ödeme taksitlerine ilave edilerek sadece 6 eşit taksitte ödeyecekler.  Resmi olarak duyurusu yapılan sistemde Toki ve Emlak Konut harekete geçti. Ev alan vatandaşların korona virüs salgını sürecinde strese girerek mağdur olmaması için erteleme yapılmıştı.

Destek adımları sanırız korunanın aşısı çıkana kadar devam edecektir.  Ancak resmi bilgilendirmeleri Toki’nin resmi sitesinden en güncel şekilde takip edebilirsiniz.  Toki taksit ertelemesi yapmanın yanı sıra birçok ilde yeni projelere imza atarak pandemi dönemini olabilecek en verimli şekilde geçirdi.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Sedef Şahin Reply

    Tokiden ev alanlar gerçekten şanslı, biz banka kredilerini ertelemek istedik bankalar faiz karşılığı erteliyor.

  2. Songül Polat Reply

    Tokinin bu yaptığı işlem gerçekten çok iyi bir hareket, taktir ediyorum keşke diğer firmalarda benzeri bir şey yapsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =