TESK: Konutta İndirime Devam Edilmeli

birevim senetle ev

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut indirimlerinde yaşanan indirimin devam etmesi gerektiğini söyledi. Palandöken “Konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarındaki indirim satışlara çok olumlu yansıdı. Yılın ikinci yarısında da bu indirimlerin devam etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 Ekonominin hareketlenmesi için konut kredi fazilerinde ve konut fiyatlarında indirimin tekrarlanmasını isteyen Bendevi Palandöken, bunun satışlara olumlu yansıyacağını kaydetti. Yaptığı yazılı açıklama ile konut kredi faizlerindeki indirimin Haziran ayı itibari ile bittiğini dile getiren Palandöken, tekrar bir indirim yapılması gerektiğini belirtti.

Konut kredi faizlerinde yapılan seferberliğin işe yaramasının ardından Haziran ayında indirim sona ermişti. Konut kredi faizleri indirimin son bulması ile 1,30 seviyelerinde artış gösterdi. Konu ile ilgili olarak Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada , “Bu seferberlik satışlara olumlu yansımıştı. Haziran’da konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 artarak 119 bin 413 oldu. Konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarındaki indirim satışlara çok olumlu yansıdı. Yılın ikinci yarısında da bu indirimlerin devam etmesi gerekiyor. Konut satışlarının artması, dolaylı yoldan tüm piyasalara olumlu etki ediyor.” İfadelerini kullandı.

Bankalar ve İnşaat Sektörü İndirime Gitmeli

 TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonomimizdeki iniş çıkışlar vatandaşı zaten zor durumda bırakırken, bu faiz artışı konutsatışlarını olumsuz etkileyecektir. Bankalar ve inşaat sektörü satışların artması için yine el birliğiyle indirime gitmeli. Çünkü konut satışları tüm piyasaları canlandırıyor. Konutun çevresindeki berber, manav, bakkal esnafı, oradan geçen dolmuş, taksi vesaire şoför esnafı gibi herkes kazanıyor. Bu sebeple yılın ikinci yarısında da en azından yıl başına kadar ekonominin de hareketlenmesi için bu konut seferberliği devam etmeli. Bankalar faizleri düşürmeli, inşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli.” dedi.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =