Tek Katlı Ev Maliyeti Ne Kadar?

birevim senetle ev

Şehir hayatından bıkan insanlar rahat, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmek için şehirden uzaklaşmak istiyorlar. Bunun için tek katlı bir ev bana yeter, önünde küçük bir bahçesi olsun, bir şeyler ekip biçeyim derdinde oluyorlar. Ancak bu hayalden birçok insan maliyet hesaplamaya başlayınca vazgeçiyor. Ancak siz illa ki bundan vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Bunun için adımlarınızı sağlama atmalı ve gelirinizi ona göre yatırıma döndürmeniz gerekir. Ancak o zaman doğru adımı atmak ve istediğiniz tek katlı eve sahip olmak mümkün olur. Bunların yapılabilmesi için öncelikle bir arsa sahibi olmanız gerekiyor. Arsanın konumuna göre fiyatı artacaktır. Şehir içi, şehir dışı, deniz kenarı veya farklı bir konumda arsa yatırımını öncelikle yapmanız gerekiyor.

Bunu yaptıktan sonra yapmak istediğiniz tek katlı evin kalitesini belirlemeniz gerekiyor. Lüks ve dördüncü sınıf olarak bunlar birbirlerinden ayrılıyorlar. Bunu da belirledikten sonra maliyet hesabını yapmak için 30 farklı kalemde hesaplama yapmalısınız. Tüm bunları doğru şekilde yaparsanız hayalinizin size tam olarak kaç TL’ye mal olacağını bulmak zor olmayacaktır.

Tek Katlı Ev Nedir?

Tek katlı ev, bahçeden direk eve girmenize imkan tanıyan yapılarak veriliyor. Bu evlerin müstakil evden farkı, etrafında bağlantı olabilmesidir. Yani şehir içerisinde bitişik nizama sahip olarak da bunu inşaat etmeniz mümkündür. Ancak illa ki bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Hayalinize göre bahçeli bir tek katlı ev yapabilirsiniz. Komşu, arkadaş veya başka birisi ile uğraşmak istemiyorsanız bu evler en ideal tercihler arasında hep ilk sırada yer alıyor.

Tek katlı ev yapmak ile uğraşmak istemeyen kişilerse önceliklerini bu tür bir ev satın almak üzerine kuruyor. Eğer sizin hayalinize uygun bir ev bulabilirseniz ve maliyet hesabından çok fark yoksa tercihinizi ondan yana da kullanabilirsiniz. Birçok şeyle uğraşmak yerine hazır bir şekilde bu tür bir eve sahip olmanız mümkün olabilir.

Tek Katlı Ev Maliyet Hesaplama 2022

İnşaat yaptırmak isteyenlerin karşısında en büyük sorun maliyet hesaplamanın zorluğu oluyor. Tek katlı ev veya farklı türden bir ev yaptıracak olsanız dahi bunu hesaplamak tahmin ettiğiniz kadar günümüzde kolay olmuyor. 2022 yılında ki inşaat maliyeti ile 2021 ve 2020 yılında ki inşaat maliyetleri arasında çok ciddi farklar bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda yıl içerisinde düzenli aralıklar ile maliyet hesaplarını açıklıyor. Bu konuda teknik bilginiz varsa buradan hesap yapabilirsiniz. Ancak bu bilginiz yoksa piyasada bir araştırma da yapabilirsiniz. Aşağıda ki gider kalemlerine dikkat ederek bunu yapmanız sizin doğru maliyeti bulmanıza yardım edecektir.

İlk olarak evin projesinin yapılması gerekiyor. Zemin etüdü, ruhsat harcı gibi kalemlere 100 metrekarelik bir evde 45-50 bin TL gidiyor. 100 m2 bir ev yapacaklar için günümüzde C25 koduna sahip beton maliyeti 1100 TL olarak sunuluyor. Bu tür bir ev için 5 ton demir gitmektedir. Demirin ton fiyatı 15 bin TL’dir. Bu ikisinin toplamı 175 bin TL’yi buluyor.

100 metrekare ev için 200 metre kare kalıp, dış dubarlar için bims kullanımı ve iç duvar için tuğla maliyeti de hesaplanıyor. Tüm bu kalemler 45-50 bin TL arasında değişiyor. Evin kapa inşaatını yaptıktan sonra su ve elektrik işçiliği devreye giriyor. Her bir kalem 20 bin anlamına geliyor. İkisi toplamda 40 bin TL maliyet demek oluyor.

Bunların devamında ev için duvarların örülmesi için harç, sıva işlemi, boya, işçilik ücretleri de eklenmelidir. Tüm bunların yaklaşık maliyeti 50 bin TL’yi bulabiliyor. Şap işçiliği, kum ve çimento maliyeti, malzemeler ve diğer giderler için de 20 bin TL yazılabiliyor.

Çelik kapı, oda kapıları, camlar, mutfak tezgahı, dolaplar, tuvalet ve banyo giderleri gibi eklemelerde hesaba değil edilmelidir. Laminat parke, hafriyat işlemleri de eklendiğinde  yaklaşık 60-70 bin TL daha eklenmesi gerekiyor.

Bu eklemler ile 100 metrekare boyutlarında tek katlı bir ev sahibi olmak istiyorsanız 2022 yılında yaklaşık olarak 520 bin TL ile 600 bin TL arasında bir paranızın olması gerekiyor. Tabi bunların yanında öncelikle arsa sahibi de olmalısınız. Yaşadığınız şehre göre, ev yaptırmak istediğiniz noktaya göre arsa fiyatları da değişebiliyor. Bu da eklendiği fiyat maliyetinin artacağını hiçbir zaman unutmamalısınız.

Önünde bahçesi olan ve rahatça burada gezebileceğiniz bir 100 metrekare tek katlı ev istiyorsanız 250-300 metrekare bir eve sahip olmanız sizin için büyük fayda sağlayacaktır.

Tek Katlı Ev Maliyetinde Gider Kalemleri

Tek katlı ev yaptırmanın hayalini kuruyorsanız yapmanız gereken ilk maliyetini hesaplamak olacaktır. Bunun için bir uzmandan yardım almanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak yine de kendiniz bunu yapmak istiyorsanız bu aşağıda ki gider kalemleri size yol gösterecektir.

 • Evin projesi,
 • Beton ve Demir maliyeti,
 • Tuğla, bims, kalıp, demir bağlama ve tuğla örülmesi maliyetleri,
 • Elektrik ve su tesisatı maliyeti,
 • Kum, çimento, boya, alçı gibi malzemeler,
 • Şap, su ve ısı yalıtımı maliyetleri,
 • Salon, çatı, bahçe maliyetleri,
 • Cam ve kapı maliyetleri,
 • Mutfak dolabı, tezgah, banyo ve tuvalet giderleri,
 • Laminat parke, hafriyat işlemleri

Tüm bu kalemleri sıra ile yazarak kendiniz için ideal olarak düşündüğünüz evin maliyetini hesaplamanız çok zor olmayacaktır. Buradan yaklaşık bir değer çıkarabilirsiniz. Bunlara mutlaka diğer kalemi adı altında bir ek maliyet koymayı unutmayın. Çünkü bu tür işlerde bazen karar değişiklikleri olabiliyor ve bunun yanında istenmeyen durumlar yaşanabiliyor. Bu da maliyetin artmasına neden oluyor.

Hayalinizi kurmak yerine hayalini yaşamak istiyorsanız 2022 inşaat maliyetini bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken her yıl düzenli olarak bu tür yapıların maliyetlerinde ciddi artışların olduğudur.

birevim
Paylaş

14 Comments

 1. Sami Bulut Reply

  Rakamlar ortalama olarak çok doğru, bende bu fiyatlar aralığında 1.sınıf inşaat maliyetiyle bitirmiştim.

 2. Yılmaz Korkmaz Reply

  Açıkçası bu fiyatlandırma birazda evi yaptıracağız usta ve şehre göre değişiyor. Anadoluda benzer bir evi ucuza mal edebilirken, ege de aynı evi bir tık daha pahalıya mal edersiniz.

 3. Süleyman Yalçın Reply

  Fiyatlar bulunduğunuz şehre göre değişir. Muğla Yatağan’da arkadaşıma sadece prefabrik temeli için 20.000 TL demişler, biz köyden bir usta bulduk 6.000 TL’ye yaptırdık.

 4. Murat Kurt Reply

  Müstakil ev gerçekten güzel bir düşünce, benimde çok hayalim var. Babamların müstakil evi var ve çocuklar oraya gittiğinde çok rahatlar. Kendimizi apartman dairelerine sıkıştırmaktansa, imkan bulup müstakil bir eve geçmek lazım

 5. İHSAN GÜVENÇ Reply

  Ben konya karatayda yaptırmak istiyom 2.sinif bu fiyata yapa bilecek anahtar teslim hiç biseye karışmam plan proje iskan almak şartı ile iletişim no 05531257361

  1. admin Reply

   Merhaba İhsan Bey,
   Biz projeyi gerçekleştiren bir firma değiliz sadece sizleri sitemizdeki haberlerle bilgilendirmekteyiz. Bu benzeri işlemler için inşaat firmalarından fiyat alabilirsiniz.

 6. Serkan Bozkurt Reply

  Tek katlı evlerin maliyeti düşük gibi gelse de yine de maliyetli oluyor bence en mantıklısı prefabrik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =