Tek Katlı Ev Maliyeti Ne Kadar?

Müstakil ev maliyeti, son dönemlerde oldukça sık araştırılan konulardan birisi halinde gelmiştir. Özellikle son dönemlerde inşaat sektöründe dikey mimariye yönelim olması ve çok katlı binaların artması, kişilerin tek katlı ev hayali kurmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Pek çok kişi çok katlı apartmanların getirdiği kısıtlı yaşamdan sıkılmış ve bahçesi olan bireysel özgürlük alanı daha geniş müstakil evlerin hayalini kurmaya başlamıştır.

birevim senetle ev

Tek katlı evler, müstakil ev tanımlamasının içerisine girmektedir. Müstakil evler kısaca belirli bir arsa üzerinde inşa edilen 1 ila 3 katlı evler olarak açıklanabilmektedir. Müstakil evlerin şartları farklı olduğu için dikey mimarilerden farklı bir maliyet hesabı bulunmaktadır. Çünkü gider kalemleri değişiklik göstermektedir.

Birevim Kredisiz Ev Alma Fırsatı Sunuyor Detaylar İçin Tıklayınız…

Tek Katlı Ev Gider Kalemleri

Müstakil ev gider kalemleri yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi dikey mimarilerden farklıdır. Bu kalemlerin tamamının hesaplama yapılırken göz önünde bulundurulması maliyet hesabının doğru bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır. Tek katlı ev gider kalemleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Proje giderleri dikkate alınması gereken ilk kalemdir. Elektrik projesi, statik proje, proje çizimi, tesisat projesi gibi birçok farklı projenin hazırlanması gerekmektedir. Bu durum ise proje giderlerinin bir kalem olarak dikkate alınmasını gerektirmektedir.
 • Su, elektrik, kanalizasyon giderlerinin tesisat giderleri olarak belirlenmesi gerekmektedir.
 • Belediye giderlerinin dikkate alınması gerekmektedir.
 • İnşaat sürecindeki işçilik giderleri bir diğer kalemdir.
 • Sigorta giderleri, tek katlı ev gider kalemlerinden birisidir.
 • Son olarak hafriyat giderlerinin de gider kalemlerine eklenmesi gerekmektedir.

Tek Katlı Ev Maliyet Hesaplama

Tek katlı ev maliyet bedelleri, 2020 yılı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. 100 metrekarelik bir evin betonarme olarak inşa edilmesi halinde maliyetleri lüks inşaat, 1. sınıf inşaat, 2. sınıf inşaat, 3. sınıf inşaat ve basit inşaat olarak ayrı ayrı belirlenmektedir. Lüks inşaat maliyetleri şu şekildedir:

 • Asgari: 179.605 TL
 • Azami: 201.570 TL
 1. sınıf inşaat için maliyetler şu şekildedir:
 • Asgari: 113.426 TL
 • Azami: 124.618 TL
 1. sınıf inşaat için maliyetler şu şekildedir:
 • Asgari: 72.640 TL
 • Azami: 84.285 TL
 1. sınıf inşaatlar için maliyetler şu şekildedir:
 • Asgari: 51.254 TL
 • Azami: 61.299 TL

Son olarak basit inşaatta betonarme tek katlı ev maliyetleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Asgari: 26.126 TL
 • Azami: 26.988
birevim
Paylaş

14 Comments

 1. Sami Bulut Reply

  Rakamlar ortalama olarak çok doğru, bende bu fiyatlar aralığında 1.sınıf inşaat maliyetiyle bitirmiştim.

 2. Yılmaz Korkmaz Reply

  Açıkçası bu fiyatlandırma birazda evi yaptıracağız usta ve şehre göre değişiyor. Anadoluda benzer bir evi ucuza mal edebilirken, ege de aynı evi bir tık daha pahalıya mal edersiniz.

 3. Süleyman Yalçın Reply

  Fiyatlar bulunduğunuz şehre göre değişir. Muğla Yatağan’da arkadaşıma sadece prefabrik temeli için 20.000 TL demişler, biz köyden bir usta bulduk 6.000 TL’ye yaptırdık.

 4. Murat Kurt Reply

  Müstakil ev gerçekten güzel bir düşünce, benimde çok hayalim var. Babamların müstakil evi var ve çocuklar oraya gittiğinde çok rahatlar. Kendimizi apartman dairelerine sıkıştırmaktansa, imkan bulup müstakil bir eve geçmek lazım

 5. İHSAN GÜVENÇ Reply

  Ben konya karatayda yaptırmak istiyom 2.sinif bu fiyata yapa bilecek anahtar teslim hiç biseye karışmam plan proje iskan almak şartı ile iletişim no 05531257361

  1. admin Reply

   Merhaba İhsan Bey,
   Biz projeyi gerçekleştiren bir firma değiliz sadece sizleri sitemizdeki haberlerle bilgilendirmekteyiz. Bu benzeri işlemler için inşaat firmalarından fiyat alabilirsiniz.

 6. Serkan Bozkurt Reply

  Tek katlı evlerin maliyeti düşük gibi gelse de yine de maliyetli oluyor bence en mantıklısı prefabrik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + nine =