Tasarruf Nedir, Tasarruf Nasıl Yapılır?

birevim senetle ev

Tasarruf, bireylerin daha iyi yaşam koşullarına erişim sağlayabilmek ya da maddi gereklilik isteyen hayallerini gerçekleştirebilmek için yapmaları gereken işlemlerin başında yer almaktadır. Bu işlemler elde edilen kazançların idareli bir şekilde kullanılmasını esas almaktadır. Günümüz şartları altında hayatın giderek pahalı hale gelmesi nedeni ile tasarruf, genellikle giderlerin azaltılması yöntemine başvurularak yapılmaktadır. Ya da kişiler, lüks kategorisine giren ihtiyaçlarından vazgeçerek tasarruf edebilmektedir.

İslam dini açısından da tasarruf etmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü dinimizde israf katı bir dille yasaklanmıştır. Bundan ötürü kişiler tasarruf ederek sadece bütçelerini rahatlatmış olmamaktadır. Tasarruf etmek aynı zamanda İslam dininin gerekliliklerinin yerine getirilmesi açısından da bir fayda sağlamaktadır.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf nasıl yapılır?” sorusu için verilebilecek farklı cevaplar bulunmaktadır. Öncelikle hemen herkes belli oranlarda faturalar ödemektedir. Özellikle ailelerde ödenen faturaların rakamları daya yüksek olmaktadır. Tasarruf için ödenen faturaların rakamlarının aşağı çekilmesi atılması gereken ilk adım olmalıdır. Gereksiz su ve elektrik kullanımı yapmamak kısa süre içerisinde daha az fatura ödenmesini sağlayacaktır. Böylece bireyler tasarruf yapmaya başlamış sayılmaktadır. Özellikle elektrik ve su kullanımının nasıl olması hakkında çocukların eğitilmesi gerekmektedir. Bu sayede çocuklar da tasarruf konusunda bilinçli olarak hareket edebilmektedir.

Kişiler tasarruflarını para birikimi yaparak da gerçekleştirebilmektedir. Bireyler farkında olmasalar da lüks harcamalarını bir gereklilik olarak görmektedir. Günümüzde pek çok çalışan, yemek ihtiyaçlarını farklı mekânlardan gidermektedir. Ancak dışarda yenilen yemekler bütçelerde büyük kayıplara yol açmaktadır. Tasarrıuf etmek için devamlı dışarıda yemek yenmesi yerine evde yapılan yemeklerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Tasarrufun Faydaları Nelerdir?

Tasarruf hem kişilere hem de devlete fayda sağlamaktadır. Bilindiği üzere ülkemiz doğalgaz gibi ihtiyaçlarını farklı ülkelerden temin etmektedir. Vatandaşlar bu gibi kaynaklarda tasarrufa giderek devlet giderlerinin azalmasına destek olabilmektedir. Bu da tasarrufun faydaları arasında yer alan devlet faydalarından biri olarak kendini göstermektedir.

Tasarruf, bireysel açıdan da faydaları bulunan sistemlerden biridir. Günümüz şartlarında pek çok kişi ve aile yaşamlarını kiracı olarak devam ettirmektedir. Kiracılık ise herhangi bir mülke sahip olmaksızın her ay düzenli ödemeler yapılmasını mecbur kılmaktadır. Oysaki bireyler gelirlerinin bir kısmını tasarruf ederek kendi evlerine de sahip olabilmektedir. Üstelik artık ev alımları için ön ödemelere, peşinatlara ve faizlere gerekesimin duyulmamaktadır. Siz de Birevim sistemi sayesinde gelirinizin istediğiniz kısmını tasarruf ederek aylık ödemelerle ev alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 − 2 =