Tasarruf Finansmanı Kanunu Yasalaştı!

birevim senetle ev

TBMM tarafından kabul edilen yasa ile birlikte finansal kiralama, tasarruf finansmanı, faktöring şirketleri hakkında ciddi değişiklere gidildi. Günümüzde giderek artan talebe karşılık vatandaşları korumak adına yapılan bu değişiklik ile birlikte minimum sermaye tutarı, cayma hakkı ve fesih hakkı gibi değişikler belirlenmiş oldu.

Tasarruf finansmanı sayesinde alınacak olan ev, iş yeri ve araç alımlarında organizasyon ücreti olarak belirlenmiş bir ücretin tahsilatı yapılacak. Müşteriler tarafından kullanılacak olan finansmanın nasıl kullandırılacağı ve tasarrufun tam olarak nasıl yapılacağı kanun ile belirlenmiş oldu.

Tasarruf finansmanı hizmeti verecek olan şirketlerin denetlenmesi ve gözetlenmesi ise BDDK tarafından yapılacak. Bu alanda hizmet vermek isteyen şirketlerin kuruluş için alacakları izinleri BDDK tarafından belirlenecek olan 5 üyenin onayıyla hayata geçirilecek. Tabi bunların hepsinin faiz finansmanı kapsamında değerlendirilmesi ve yapılacak olan sözleşmede geçerli haklarında nasıl olacağı açıklığa kavuşturulmuş oldu.

Asgari Sermaye Tutarı 100 milyon TL Olacak

BDDK onayıyla faaliyete geçecek olan tasarruf finansmanı şirketinin en az 100 milyon liralık bir asgari sermaye tutarına sahip olması gerekiyor. Şirketlin sağladığı sermaye ile müşterileri ile yapacakları sözleşme dışında herhangi bir finansman sağlamasına izin verilmiyor. Ayrıca şirketler ülkemiz sınırları içerisinde belirlenmiş olan taşıtların ve araçların finansmanı ile ilgilenebilecekler. Yurt dışında herhangi bir faaliyet yapmalarına bu yasayla birlikte müsaade edilmiyor.

BDDK tarafından denetlemesi yapılacak olan şirketlerde finansman yapısının bozulması durumunda, kurum tarafından ek tedbirler alması talep edilebileceği de aktarıldı. Ayrıca şirketin yapacağı faaliyetlerin hepsini yerine getireceği genel bir plan sunması da talep ediliyor.

Bu şirketler faaliyetlerini durdurmaları halinde geri ödemek adına üyelerinden tahsil edecekleri organizasyon ücretinin binde beşini ayırmak zorunda oldukları da belirlendi. Bu düzenleme ile birlikte hem şirketlerin düzenli bir şekilde çalışması hem de bu tasarruf şirketleri tercih edenlerin koruma altına alınması sağlanmış oluyor.

Müşteri Sözleşme Fesih Hakkı ve Cayma Hakkı Kazanacak

Finansman şirketleri tarafından hazırlanan sözleşmeye tasarruf finansman sözleşmesi adı altında yeni bir başlık eklenecek. Bu başlık içerisinde müşteri olarak anlaşma yaptığı şirket ile 14 gün içerisinde cayma hakkı müşterilere sağlanmış oluyor. Bu cayma işlemi için herhangi bir gerekçe göstermesi de gerekmeyecek.

Ayrıca müşteri yaptığı sözleşmenin herhangi bir anında şirketin tasarruf finansmanında çıkma hakkına sahip oluyor. Bu durumda şirket organizasyon ücreti adı altında alacağı bedeli geri ödemezken, bunun dışında yapılan tüm ödemeleri geri vermek zorunda kalıyor.

Cayma hakkına ve fesih hakkına uymayan şekilde ayrılması durumunda idari para cezası ödemesi kararlaştırmış oluyor. 62.500 TL’den az olmamak üzere, sözleşmeye uyulmaması durumunda 25.050 TL cayma bedeli cezası ödenmesine karar verildi. Bu düzenlemeye uygun olmadan faaliyetlerini sürdüren kişilere 2-5 yıl arasında hapis, 5 bin güne kadar adli para cezası ödemesi gerekecek.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 − one =