Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

birevim senetle ev

Tasarruf finansman kanunu ile bu alanda hizmet veren şirketlerin nasıl denetleneceği, finansman desteğini nasıl ve ne şartlarda sunacakları belirlenmiş oldu. Bu hizmeti verecek olan şirketlerin en az 100 milyon TL ödenmiş sermayeye sahip olması gerekiyor.

Sadece şirketler değil müşterilerinde nasıl davranacakları belirlendi. İsteyen müşteri sözleşme imzalandıktan 14 gün içerisinde sözleşme yükümlülüklerinden cayma hakkına sahip olabiliyor. Şirketin hizmete girmesi için BDDK tarafından düzenleme ve denetleme yapılacak. Bunun için en az 5 üyenin şirketin faaliyet göstermesine onay vermesi gerekiyor. Fesih işlemleri, kanunla düzenlenen diğer maddeler ile sektörde ciddi bir düzenlemeye gidilmiş oldu.

Tasarruf Finansman Kanunu Neleri Kapsar?

Tasarruf finansmanı kanunu sadece şirketleri değil bu şirketlerden yararlanan birçok insanı da kapsıyor. Nasıl sözleşme yapılacağı, hangi şartlara uyulması gibi tüm durumlar belirlenmiş oldu. TBMM tarafından kabul edilen yasa ile birlikte tasarruf fonunda bulunan birikim amacı dışında hiçbir şekilde farklı bir alanda kullanılma hakkın sahip olmayacak.

Şirketler işlemleri karşılığında müşterilerinden organizasyon ücreti adı altında katılım ücreti alabilecekler. Sermaye tutarı 100 milyon TL olacak ve bunun denetlenmesi BDDK tarafından yapılacak. BDDK bir yanlış tespit ettiğinde şirketin ek tedbirler almasını talep edebilecek. Tüm müşterilerin fesih ve cayma hakkın bulunuyor. Bu durumunda şirket katılım bedeline sahip olurken, tahsil ettiği tüm birikimi müşterilerine geri verecektir.

BDDK Tarafından Denetlenecek

Amacı insanların faizsiz bir şekilde tasarruf ederek ev, araba ve iş yeri almalarına imkan tanıyan şirketlerin tüm denetimi BDDK tarafından yapılacak. Kurulumundan, işleyişine ve son olarak tasfiyesine kadar tüm işlemler bu kurum tarafından belirlenen şartlar ile yerine getirilecektir.

Bu denetim sayesinde kuruluş aşamasında hazırlanan plana uygun hareket edip etmediği tespit edilebilecek. Herhangi bir tasfiye durumunda müşterilerin mağdur olmasını engellemek adına organizasyon ücretinin binde 5’i özel bir havuda toplanması sağlanacak. Tasfiye işlemin başlatılabilmesi için BDDK’nın izin vermesi gerekecek. Bunun dışında hiçbir şirket gelişi güzel bir şekilde iflas kararı alma hakkına sahip olamayacak.

Tasarruf Finansman Şirketleri

Tasarruf finansman şirketlerinin sayısı 30’dan fazlayken bu değişikle birlikte faaliyetlerine sadece 10 tanesinin devam edileceği görülüyor. Fesih kurallarına göre hareket etmeyen şirketlere 62.500 TL idari para cezası uygulanacak. Bu ceza 5 katına kadar artabilecek.

Sözleşmeye uymayan şirketlere ayrıca 25 bin ile 50 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Emin Evim, İmece Yatırım, Hedef Evim, Katılım Evim, İkizler Evim, Çözüm Tasarruf, Mesken Finans, FuzulEv, Tasarruf A.Ş sermayesi bu kanuna uygun olarak şirketler olarak dikkat çekiyor.

Şirketlerde işleyiş tarzında bir hata olması durumunda iki ile 5 yıla kadar hapis cezası da bulunuyor. Şirketlerin tam olarak işleyeceği, ne iş yapılacağı kanunla belirlenmiş oldu.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + twelve =