Tasarruf Finansman Firmalarıyla Bankalar Arasında ki Farklar

birevim senetle ev

Ev, araba veya iş yeri almak için öncelikle sermayeye ihtiyaç duyuyoruz. Eğer sermayemiz yoksa bunları bizim adımıza finanse edecek bir kurum ile anlaşmayı tercih ediyor. Tabi bazen insanlar arkadaşlarından ve ailelerinden de para talep edebiliyor. Ama bunun da çok fazla geçerliliği günümüzde kalmadı diyebiliriz.

Finansman desteği için ilk tercih edilen nokta genelde bankalar oluyor. Bankalar tarafından sunulan krediler sayesinde hiçbir kimseye ihtiyaç duymadan gerekli finansmanı vade farkı karşılığında sağlamış oluyoruz. Ancak özellikle uzun vadeli finansman alınması durumunda bankalar yüksek faiz oranları sebebiyle üyelerinden çok ciddi miktarda bir fark alabiliyorlar. Neredeyse bir evin bedeli kadar fark alınabiliyor.

Tasarruf finansmanı tercihi o sebeple insanlar tarafından daha mantıklı bir şekilde sunulması sebebiyle günümüzde artan bir şekilde tercih ediliyor. Özellikle bu konuda çıkarılan kanun çerçevesinde müşterilerin elde etmiş oldukları haklar insanların daha güvenilir bir şekilde bunları tercih etmesine sebep oluyor.

Tasarruf Finansman Firmalarının Özellikleri

Tasarruf finansmanı firmasının ilk olarak mantığını anlamanız gerekiyor. Tabi bir şirket olduğu için mutlaka ödenmiş bir öz sermayesi bulunuyor. Ancak işleyişi bankalardan farklı olarak şirketin sunduğu hizmete dahil olan insanlardan elde edilen miktarların tasarruf edilmesiyle sağlanıyor.

Ev grupları, araba grupları ve gayrimenkul grupları oluşturularak insanların aynı amaca daha uygun şartlarda ulaşması sağlanıyor. Herhangi bir faiz kazancı veya vade farkı durumu bu sistemde bulunmuyor. Ancak bu sisteme dahil olabilmek için öncelikle firma tarafından belirlenen katılım ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu sisteme olan güvenin bir karşılığı olarak şirket tarafından %2 ile %5 arasında alınıyor.

Ayrıca istediğiniz vade planını kendiniz yapmanız da mümkün oluyor. Hiçbir peşinat ödemenize gerek kalmadan, isterseniz ara ödeme yapma imkanı ile planınızı yapabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman sistemden çıkma, ilk 14 gün içerisinde ödediğiniz ücreti alarak çıkma imkanı sizlere sunuluyor. Genel açıdan bakıldığında tasarruf finansmanı firmasını tercih etmek matematiksel olarak mantıklı bir seçin oluyor.

Bankaların Sundukları Finansman Özellikleri

Bankalar günümüzde insanların ihtiyaçlarını karşılaması, ev, araba ve iş yeri almak için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlıyor. Bu hizmetlerini faiz oranlarına ve vadeye göre planlayarak sunuyorlar. Her bankanın uyguladığı farklı oluyor. Ama alacakları faizler Merkez Bankası tarafından belirleniyor.

Özellikle uzun vadeli finansman desteğinde çok ciddi bir fark talep ediyorlar. Örneğin 300 bin TL’ye alınacak bir ev için 15 yıl ödeme planı yapılacaksa aynı miktarda faiz ödemeniz talep ediliyor. Bunu kabul etmeden şirketin sunmuş olduğu hizmetten yararlanmanız mümkün olmuyor. Ama bu yöntemde paranız direkt elinize geçiyor ve istediğinizi alabiliyorsunuz. Ama tasarruf finansman yönteminde tam olarak evinizi, arabanızı veya gayrimenkulü ne zaman alacağınız belli olmuyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 8 =