Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

birevim senetle ev

Ev alabilmek için finansman desteğine ihtiyaç duyarız. Yıllarca birikim yaparak günümüzde ekonomik şartlarında neredeyse bir memurun veya asgari ücretli vatandaşın yapabileceği bir iş değildir. O nedenle bu finansmanı farklı noktalardan sağlanması gerekiyor. İnşaat firmaları eskiden kendileri direkt satış yaparken şimdi bu satışlar için bankaları kullanmayı tercih ediyorlar.

Tabi tasarruf finansmanı şirketleriyle bankalar tarafından sunulan finansman hesaplaması arasında ciddi bir fark bulunuyor. Öncelikle bu farkı ne olduğunu anlamamız ve ardından bu iki yöntem arasından hangisinin sizin için doğru maliyetli seçim olduğuna bakmanız gerekiyor.

Yanlış tercih yapmamak için banka konut kredisi hesaplama ve tasarruf finans şirketleri konut kredisi finansmanı hesaplama yapılmalıdır. Burada ki kritik nokta tasarruf finans şirketlerinin aslında bir kredi sunmuyor olmasıdır. Ama yine de belirli bir maliyetin karşılanması gerekmektedir. Bu maliyete cevap verilmeden istediğinizi almanız çok da mümkün olmayacaktır.

Tasarruf Finans Konut Kredisi Hesaplama

Tasarruf finansman şirketleri bir kredi sunmuyor. Adından da anlaşılacağı gibi tasarruf imkanı ile ev alma imkanı sunuyor. Sektörde bu hizmeti veren çok sayıda şirket var. Hepsinin neredeyse çalışma prensipleri aynıdır. İlk olarak ne kadarlık bir ev almanız gerektiğine karar veriyorsunuz. Daha sonra ödeme planını kendiniz düzenliyorsunuz.

Ödeme planında ara ödeme, peşinat ödemesi gibi tercihlerde size bırakılıyor. Aylık ödeme miktarınıza göre sizin dahil edileceğiniz grup belirleniyor. Daha sonra grup içerisinde ilk olarak kimin ev alacağını ve diğer sıralamalar noter huzurunda belirleniyor. Siz borcunuz bitene kadar ödemelerinize devam ediyorsunuz. İstediğiniz zaman tüm borcunuzu ödeyerek sistemden çıkma şansınız bulunuyor. Ama bu sistemi kullanmak için sistem tarafından belirlenen organizasyon ücretini şirkete peşin olarak ödemeniz gerekiyor.

Banka Konut Kredisi Hesaplama

Banka konut kredisi hesaplama işlemi ile diğer yöntem arasında bir fark vardır. Ne kadar kredi alacağınızdan bağımsız olarak özel bir faiz oranı uygulanıyor. Bu oranlar sürekli olarak değişebiliyor. Faiz farkı dışında dosya masrafı ve diğer masraflar olarak kesinti yapılıyor. Konut üzerine kredi çekildiğinde konutun ekspertiz bedelinin %75-80’i bankalar tarafından kredilendiriliyor.

Yani kredi tercih ederek ev almak isteseniz dahi tamamının finansmanını sağlamanız mümkün olmuyor. Bankalar bu durumda ihtiyaç kredisini müşterilerine sağlayarak o farkın kapanmasını sağlıyor. Ama bu da maliyetin artmasına neden oluyor.

Banka konut kredisi hesaplama işlemini tercih edeceğiniz tüm bankalara yaptırabilirsiniz. Uzun vadeli ve yüksek miktarlı kredi olacağı için bir baz puan faiz oranının düşük olması dahi sizin açısından çok doğru bir tercih olacaktır.

Ev almak isteyenler öncelikle bu iki sistem arasında ki finansman hesaplamalarını yapmalı. Daha sonra kendileri için en mantıklı seçim hangisi olursa ona göre ilerlemeye karar vermeleri doğru bir tercih olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =