Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır? Tapu Harcı Ne Kadar?

birevim senetle ev

Tapu harcı gayrimenkul alım satım işlemleriyle ilgilenmeyen kişilerin pek de bilgisinin olmadığı bir konudur. Ülkemizde yapılan her ticarette olduğu gibi gayrimenkul işlemlerinde de ödenmesi gereken bir vergi vardır. Tapu Müdürlükleri’nde gerçekleştirilen hizmet karşılığı yatırılan tapu harcı nedir, nasıl ödenir, tapu harcı nasıl hesaplanır?   

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı veya tapu masrafı; gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında tahsil edilen tapu hizmetleri bedelidir. Tapu harcı aksi kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak tahsil edilmektedir. Tapu harcı yatırılmadığı sürece söz konusu gayrimenkulün satış işlemleri gerçekleştirilmemektedir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu harcı, gayrimenkuller için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bir oran üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplanan tapu harçları, Tapu Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bankalara yatırılmaktadır. Gayrimenkulün alım satım işlemleri için Tapu Müdürlüğü’ne gerekli evrakları verdikten sonra gösterilen bedel üzerinden tapu harcı hesaplanmaktadır. Daha sonra ödenecek tutar ve ödemenin yapılacağı banka Tapu Müdürlüğü tarafından mesaj yoluyla bildirilmektedir.

Bir diğer seçenek ise e-tahsilat yoluyla ödenebilmesidir. Bu uygulama ile tapu harçları herhangi bir banka şubesi, ATM ya da Görüntülü İşlem Merkezleri’nden elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Harçlar Kanunu’na göre gayrimenkul devirlerinde, devir bedeli üzerinden binde 15 devreden, binde 15 devralan olmak üzere toplam binde 30 oranında tapu harcı ödenmektedir. Ancak taraflar kendi aralarında anlaşarak Harçlar Kanunu’ndan bağımsız olarak tamamını bir tarafın ödemesi konusunda da anlaşabilmektedir.

Bu uygulamada taraflar devir bedelini daha düşük göstererek tapu harcını da daha az ödemeye çalışmaktadır. Fakat bu riskli bir girişimdir, fark edildiği takdirde aradaki farkı yüklü bir ceza olarak ödemek zorunda kalmaktasınız.

GAYRİMENKUL DEĞERİ TAPU HARÇ ORANI TAPU HARCI BEDELİ TOPLAM HARÇ BEDELİ
200.000 binde 15 3.000 6.000
400.000 binde 15 6.000 12.000
500.000 binde 15 7.500 15.000

Tapu işlemleri sırasında tapu harcı dışında döner sermaye harcı da ödenmektedir. 2019 yılı için satış işlemlerinde döner sermaye hizmet bedeli 128,00 ₺, ilave hizmet bedeli 17,50 ₺ olmak üzere toplam 145,50 ₺ olarak belirlenmiştir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =