Taksitle En İyi Koşullarda Ev Sahibi Nasıl Olunur?

birevim senetle ev

Kiracı olmaktan kurtulup ev sahibi olmak isteyen bireylerin son zamanlarda en çok tercih ettikleri seçeneklerden bir tanesi taksitle olanlardır. Adeta kira öder gibi her ay ödemelere devam edip ev sahibi olmak için bireylere özel birçok seçenek sunuluyor. Her ne kadar son zamanlarda en çok tercih edilen ev sahibi olma yöntemi olsa bile görüldüğü kadar kolay ya da pratik olan bir yöntem değildir. Taksit ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar hayatlarından birçok şeyden ödün vermeleri ve kemer sıkma politikalarını uygulamayı tercih etmek gerekir.

Taksitle ev sahibi olmayı tercih edenlere özel bir yandan devlet tarafından destekler gelirken bir yandan da özel şirketlerden destekler gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda sizler için taksit ile en iyi koşullarda nasıl ev sahibi olunur bu konuya değineceğiz.

Konut kredisi ile ev sahibi olmak…

Ülkemizde hem özel hem de kamu bankaları tarafından konut kredisi yöntemi ile ev sahibi olmak bir hayli rağbet gören seçeneklerden bir tanesi oluyor. Tüm bankalar kredi çekme limitlerinin düştüğü zaman ya da devlet tarafından gelen talimat ile konut kredi faiz oranlarında güncellemeler yaparlar. Düşük faiz oranları ile taksitle ev sahibi olmak bu kadar çok tercih edilirken kredi çekmeden önce değerlendirilmesi gereken konuların da ön plana alınması gerekir. Bu konular;

  1. Alınacak konutlar krediye uygun mu?
  2. Faiz oranları
  3. Aylık taksit ödemeleri
  4. Vade süresi

Bu şartlar eğer kredi çekerek ev sahibi olmak mantıklıdır. Ama iyi bir analiz ve araştırma sonucu karar vermek vatandaşların ödemeler sırasında zorluk çekmesine engel olacaktır.

TOKİ ile taksitle ev sahibi olmak…

TOKİ ile taksitle sahibi olmak düşük bütçeli ve dar gelirli ailelerin vazgeçilmezlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor. 81 ilde belirli zamanlar ile yapılan satışlarda hem açık arttırma hem de açık satış yani çekiliş yöntemleri ile satışlar devam ediyor. 1 + 1, 2 + 1, 3 + 1 ve 4 + 1 olarak satışa çıkan evlerde peşinat ödemesi ile beraber yapılan taksit ödemeleri insanların en çok tercih ettikleri yöntem olmasına yardımcı oluyor. Belirli birikimler ile beraber peşinat ödemesinin ardından taksitler ile ev sahibi olunabilecek.

Özel şirketlerden taksitle ev sahibi olmak…

Özel şirketlerden taksitle ev sahibi olmak için belirli bir oranda birikim olması ve bu birikimler ile peşinat ödemesi yapılması gerekir. İyi bir araştırma sonucu belirlenen özel şirketlerin ardından buralarda belirlenen peşinatlar ve taksit ödemeleri ile başvurular yapılarak ev sahibi olma fırsatları gelecek. Adeta kira öder gibi taksitle ev sahibi olmanın en uygun yöntemlerinden bir tanesi olarak dikkatleri çekmeye hız kesmeden devam ediyor.

En kazançlı ticaret, peşin fiyatına taksitle alışveriş yapmaktır. Ev alırken de buna dikkat etmek gerekir. Peşin fiyatına uygun şartlarda ev almak, sadece evin borcu ile uğraşmak, kazançlı bir alışveriş demektir. Bu nedenle taksitle ev almak isteyen bir vatandaş, en iyi şartları değerlendirmelidir. Banka kredisi çok uygun taksitler sunabilir. Ancak, cezası ve yaptırımları oldukça serttir. Taksitle ödeme yapmadığınız zaman, evinizi ve ödediğiniz parayı alıyor. Bu nedenle, faizle ev almak şıkkını geçmek daha doğru olur.

Toki Evlerini Nasıl Alırız?

Banka ile çalışmanın şartları belli. Oldukça ağır. Peki, tokiden ev almak için ne yapmak gerekir. Toki, çekiliş yapıyor. Çekilişi kazanırsanız, Toki’nin müşterisi oluyorsunuz. Toki evleri malum, şehir dışında olduğu için pek cazip gelmiyor. Emeklilere, durumu iyi olmayanlara ve devletin baktığı kişilere, çok uygun taksit imkânı sunuyorlar. Ancak evler dediğimiz gibi oldukça uzak yerlere yapılmaktadır. Evi istediğiniz yerden almak istiyorsanız, Toki şıkkı da geçersiz olacaktır. Toki’den ev çıkmış kimseler de, şehir içindeki ev fiyatlarından pek de farklı fiyat söylemiyorlar.

Faizsiz Ev Satan Kurumlar

Faizsiz ev satan kurumlar, hizmet bedeli veya kar payı almaktadırlar. Kar payı alanlar evi sizin yerinize alıp, size satıyorlar. Hizmet bedeli ile çalışan kurumlar ise, emlakçılar gibi komisyon alıyorlar. Uygun olan bu uygulamada, evin güncel fiyatları ile fiyatlandırılıyor. Bu durumda kimse mağdur olmuyor. Faiz oranlarının merhametine kalmıyorsunuz. Ev o gün için kaç lira ise, siz onu ödüyorsunuz. Bu da gayet dürüst bir yöntemdir. Bu kurumlar peşinatsız ev almak isteyenler için de alternatif sunmaktadır. Peşinatsız senetle ev satan bu kurumlar, hizmet bedeli alıyorlar.

Kar payı veya imece usulü gün uygulaması ile ça lışan bu kurumlar, faize bulaşmadan ev sahibi yapmaya çalışmaktadırlar. Bu kurumlardan ev almak banka kredisi ile ev almak gibi değildir. Banka aracı değil, mal sahibi konumundadır. Faizi çok sert kurallarla işletmektedir. Ödemelerin gecikmesi ve ödenmemesi, bankanın istediği bir şıktır. En iyi tercih, evi size satıp hizmet bedelini aldıktan sonra sizi evin kendi borcu ile baş başa bırakan kurumlardır.

birevim
Paylaş

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 14 =