Taksitle Araba Alma Fırsatları

birevim senetle ev

Araba almak, içinde bulunduğumuz çağda hayatın kolay şekilde idame ettirilebilmesi için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle toplu taşıma sistemi tam olarak oturmamış şehirlerde, araç sahipleri pek çok avantaj elde etmektedir. Fakat Türkiye araba üretimi konusunda dışarıya bağlı bir ülkedir. Araçlar genellikle tek parça halinde ithal edilmektedir. Ya da parça alımları neticesinde monte işlemleri ülkemizde halledilmektedir. Bunun üzerinde imal fiyatına vergiler de eklenince araç alımları için ödenmesi gereken rakamlar bir hayli yükselmektedir. Piyasanın durgunlaşmasını istemeyen satıcılar da alımların sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi için taksitle araba alma alternatiflerini yenilemiştir.

Taksitle Nasıl Araba Alınır?

Taksit ödeyerek araba almak için akla ilk kredi çekip bankaya taksit ödemek gelmektedir. Fakat ekonomik koşullar yüzünden son yıllarda banka faizlerinin geri ödemeleri, kredi çekilen miktarı ikiye katlamaktadır. Bu neden yüzünden vatandaşlar taksitle otomobil almak için faizsiz sistemlerden istifade etmektedir. Faizsiz sistemler sayesinde bireyler ödeme güçlerine göre kendileri ile aynı maddi olanaklara sahip olan diğer kimselerle bir gruba alınmaktadır. Oluşturulan gruplardaki kişi sayılarının artıp azalması ise aylık yapılan ödeme miktarlarına bağlıdır. Her ay gruptaki kimseler düzenli olarak havuza para yatırmaktadır. Havuzdaki para ile ise de aylık bir kişinin araç gereksinimi karşılanmaktadır. Böylelikle banka kredileri çekmeden ya da öncesinde para biriktirme zahmetine girmeden taksitle sıfır ve ikinci el araç sahibi olmak mümkündür.

Taksitle Araba Alımlarında Peşinat Gerekiyor Mu?

Faizsiz sistemler üzerinden sağlanan taksitle araba alma fırsatlarında peşinat gerekmemesi de önemli avantajlardan biri olarak gösteriliyor. Firmalar peşinat ödemelerini müşterilerin isteğine bağlı tutuyor. Taksitleri hızlı bitsin isteyen kimseler peşinat ve ara ödemelerle destekleyerek ödemeleri gereken miktarı kısa süre içerisinde azaltabiliyor. Fakat peşinat ve ara ödemeler zorunlu tutulmadığı için sadece aylık taksitler üzerinden araba sahibi olmak da mümkün. Faizsiz sistemlerle işleyen firmalar sadece katılımlarda organizasyon geliri talep ediyor. Organizasyon gelirleri ise özellikle banka kredi faizlerine göre çok düşük olduğu için kolaylıkla ödenebiliyor. Firmalar, vadeler arasında ek masraf çıkmamasını da garanti ediyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =