Siz de Çok Kolay Ev Sahibi Olabilirsiniz!

birevim senetle ev

Günümüzde en önemli yatırımlardan birisi şüphesiz ki gayrimenkul alımlarıdır. Çoğu kişi yatırım amaçlı gayrimenkul alsa da, kirada oturan kişiler ev sahibi olup kira derdinden kurtulmak istemektedir. Günümüzde birçok kişi banka kredileri veya özel şirketlerin yaptığı kolay ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmaktadır. Peki, taksitle ev almak nasıl oluyor?

– Banka kredileri: Bankalar ev ve yatırım amaçlı gayrimenkul alımları için birçok kolaylık sağlamaktadır. Ancak konut kredileri için kişilerde belirli özellikler olması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi yüksek kredi notudur. Yüksek bir kredi notuna sahipseniz kolaylıkla bankadan ev kredisi çekebilirsiniz. Bankaların istediği diğer bir kriter ise ipotek olarak gösterebileceğiniz bir miktar nakit para veya gene gayrimenkuldür. Bu kriterlere sahip olduğunuz zaman ortalama 10 yıla bölünmüş ödemeler ile kolaylıkla her ay kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bankalar, alacağınız evin tüm ücretini ödemez ve sadece bir kısmını öder. Son zamanlarda yükselen faizler sebebiyle konut kredilerine talep oldukça azalmıştır.

– Özel inşaat firmalarının kampanyaları: Banka kredilerinin yapmış olduğu bir benzer işlem özel firmalar tarafından yapılmaktadır. Örneğin evi size satan inşaat firmasının yaptığı kampanyadan yararlanarak ilk başta belirli bir nakit ücret ödeyip, geri kalan ödemeleri aylık taksitler şeklinde bölmektedirler ve ortalama 10 yıllık bir süre içerisinde ödemelerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev almak isteyenler en çok bu yönteme başvurmaktadırlar. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken konu ödemelerin gecikmemesidir.

Yapılan anlaşmalarla geciken ödemelere faiz ücreti uygulanmakta hatta gayrimenkul, kişilerin elinden düzenli yapılmadığı zaman alınmaktadır. Ancak gene de faizsiz ev almak için en çok tercih edilen yöntem budur. Mortgage olarak da adlandırılan bu yöntem dünya da en çok tercih edilen gayrimenkul satın alma yöntemidir.

Bunların dışında tabi ki en garanti ve sorunsuz gayrimenkul satın alma yöntemi ise nakit olarak almaktır. Nakit alımlarda gerekli pazarlıklar yapılarak belirlenen rakamların altında ev sahibi olunabilmektedir. Bu sayede istediğiniz eve sahip olurken bütçenizde de kar elde edersiniz. Ayrıca faiz ödemek zorunda kalmaz ve her ay ödemeleri nasıl gerçekleştireceğinizi de düşünmezsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =