Senetle Araba Almak Nedir?

birevim senetle ev

Araba almak isteyenlere sunulan çok farklı yollar vardır. İnsanların amacı ulaşım ihtiyaçlarını rahatça karşılamak için araç sahibi olmaktır. Ticari veya binek olması yapılacak işin durumuna göre değişir. Ailesiyle yaşayan birisi için binek tercihi daha çok yapılırken, hem seyahat işleri hem de bireysel işlerin yapılabilmesi için ticari araç tercihi yapılabilir.

Araba almak farklı yöntemler ile yapılmaktadır. Senetle araba almak, birikim yaparak ve taşır kredisi çekerek araç almak mümkündür. Günümüzde bir yakından borç alınarak araç almak çok sık tercih edilen bir durum değildir. Onun için bu üçünden birisi tercih edilerek araba almanız mümkündür.

Senetle araba almak kendi içerisinde ayrılmaktadır. Tasarruf firmaları bu yöntem ile insanların araç almasına olanak sağlanıyor. Ama burada hemen araba sahibi olmanız mümkün olmuyor. Kura veya kendiniz tarafından belirlenen bir tarihte araç alabiliyorsunuz. Eğer aceleniz yoksa çok uygun bir miktara uzun vadede ödeme yaparak araç sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Diğer türlü senetle araba sahibi olmak çok yüksek bir maliyetin altına girmek zorunda kalmanız anlamına geliyor. Sizlerin yapması gereken doğru şekilde araba almanın yolunu belirleyip, tercihte bulunmak olacaktır.

Birikim Yaparak Araba Almak

Hiç borca girmeden araba sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek işlem birikim yapmak olacaktır. Öncelikle ihtiyacınız olan aracı belirlemek ve fiyat aralığında karar kılmak olacaktır. Ardından bunun için aylık olarak ne kadar birikim yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor.

Bunların kararını verdikten sonra sabırlı bir şekilde birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Acil olmadığı sürece en mantıklı araç alma yöntemi budur. Çünkü üzerine hiçbir ekleme veya fark olmadan araç sahibi olmanıza izin verilmektedir. Rahat bir şekilde araba almanız ve faiz veya vade farkı ile boğulmak istemiyorsanız bunu tercih etmeniz mantılı bir tercih olacaktır.

Ancak gelir seviyeniz çok yüksek değilse bu yöntemi tercih ederek araba sahibi olmak baya uzun bir zamanınızı alabilecektir.

Banka Kredisi İle Araba Almak

Bir başka araç alma yöntemiyse taşıt kredisi çekerek bunu yapmak olacaktır. Tabi bunu yaparken taşıt kredisi faiz oranlarının düşük olduğu bir dönemi tercih etmeniz doğru seçim olacaktır. O nedenle dikkatli olunması büyük önem taşıyor. Yüksek taşıt kredisi faiz oranlarının olduğu bir dönemde kredi almak sizler açısından büyük bir maliyet anlamına gelecektir.

Bunu yaşamak istemiyorsanız dönemsel olarak bankalar tarafından sunulan indirimleri tercih etmenizde fayda var diyebiliriz. Zorlayıcı bir sistem olmamakla birlikte, hiç parası yani birikimi olmayan birisi için en uygun ve hızlı şekilde araç alma yöntemidir.

Tercihinizi yaptıktan sonra bankaya giderek başvurunuzu yapmanız ve krediye uygunsa aracınızı almanız 24 saat içerisinde gerçekleşebilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem diyebiliriz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =