Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

birevim senetle ev

Araba almak insanların günümüzde temel ihtiyaçları arasında gördüğü bir durumdur. Bu nedenle de talep günümüzde çok fazla bir hale gelmiştir. Araba almanın çeşitli yolları vardır. Elinizde ki bir araçla takas ederek, senetle alarak, taşıt kredisi çekerek alarak veya hiçbirisi ile uğraşmadan birikim yaparak peşin olarak araba almak mümkündür.

Ancak günümüzde araç fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı peşinatı tercih eden insan sayısı azalıyor. Bunun yerine banka kredisi veya imkanı olarak senetle alınabiliyor. Tabi bu yöntemlerin hepsine göre dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Senetle araba almak çok basit bir yöntem olsa da vade farkı ve önemli detayları sebebiyle özel bir ilgi istemektedir.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle araba satan firma sayısı günümüzde çok fazla değildir. Galeri tercihi yaparak bu yol ile araba almak istiyorsanız unutmamanız gereken nokta çok yüksek bir vade farkı ile karşı karşıya kalacağınız olmalıdır. Çünkü günümüzde senetle araba alan kişilerin bankalardan kredi alamadığı düşüncesi hakimdir. Bu düşünce kısmen de doğru diyebiliriz. Kredi notu yetmediği için insanlar bu yolu tercih ediyorlar.

Bir diğer senetle araba alınacak nokta tasarruf firmalarıdır. Bu firmalarda ki fark arabayı hemen alma şansınızın olmamasıdır. Ancak çok uygun bir şekilde uzun vadeli ödeme yaparak araba almanıza izin veriliyor. Bu yolu tercih edenlerin unutmaması gereken firmaya katılım ücreti ödemesi yapacaklarıdır. Bu ödenecek vade farkı ve kredi faizinden her zaman daha uygun olacaktır.

Senetle arabayı nasıl alırsanız alın satıcı mutlaka ruhsata satılamaz rehini koyacaktır. Yani borcunuz bitene kadar bir noktada araba tam olarak sizin olmayacaktır. Sizin kullanımız da olması dışında arabayla ilgili herhangi bir karar vermeniz mümkün değildir. Tabi borcunuz bittiğinde üzerinde ki rehinde otomatik olarak kaldırılacak ve artık inisiyatif tamamen size geçecektir.

Senetle Araba Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Senetle araba almak günümüzde araba alabilmenin yolları arasında yer alıyor. Bu şekilde araba almanın avantajı hiçbir şekilde araba alma şansınız olmamasına rağmen, hiç peşinat ödemeden, düzenli ödeme yaparak araba sahibi olmanıza izin veriliyor. Tasarruf firması tercihi yapanlar için ayrıca çok uygun bir şekilde uzun vadede araç alınımı mümkün oluyor.

Sizlerin de senetle araba alma fikri varsa bunu yaparken yüksek bir vade farkı koyarak satış yapanları tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Dikkatli olunması gereken bu şekilde araba alınan noktada uygun bir seçeneğin sunuluyor olmasıdır. Genelde ticaret ile uğraşan insanlar bu şekilde araba almak isteyenlere faiz oranlarının üzerinde bir ekleme yaparak satış yapmayı tercih ediyor.

Senetle araba almak bir yoldur. Bu kendi içerisinde ayrılmaktadır. Sizlerde bu yollardan birisini tercih ederek araç almak istiyorsanız yapmanız gereken acele etmeden karar vermek olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =