Peşinatsız Ev Alınır mı?

birevim senetle ev

Ev almak için elinde nakit parası olmayan kişiler 2010 yılının sonuna kadar % 100 oranında konut kredisi alabilmekteyken Bankacılık kanun düzenlemeleriyle konutun değerinin % 25’i oranında peşin paranın müşterinin elinde bulunması gerekmektedir. Bankaya konut kredisi almak için giden kişilerin tapunun fotokopisi ve gelir belgeleriyle birlikte başvurması gerekmektedir. Banka eksper tarafından evin gerçek değerini tespit ederek eksper değerinin % 75 oranına konut kredisi tahsis etmektedir. Elinde % 25 lik peşinatı dahi olmayanlar ise bazı bankalar tarafından sağlanan kolaylık neticesinde % 25 lik oranında ihtiyaç kredisi kullandırarak krediyle ev almak isteyenlerin ev sahibi olmalarına fırsat tanımaktadır.

Konut Kredilerinde Evin Tamamına Kredi Alınır Mı?

Tamamını konut kredisi olarak çekmek ve taksitle ev almak isteyenler için bankaların talep ettiği şartlar bulunmaktadır. Konut kredisinde gereken peşinatın olmaması nedeniyle kalan % 25 lik peşinatlık kısım için banka bir ev ipotek ettirmenizi isteyebilir. İpotek edilecek evin kredi kullanacak olan kişinin de olmasına gerek yoktur. Herhangi birisinin evini bankaya ipotek ettirmesi neticesinde % 100 kısım banka tarafından karşılanabilmektedir. Banka tarafından evin tamamına kredi verilmesi ile müşteriler peşinatsız ev almak kolaylığından yararlanmış olmaktadır. Bankaya konut kredisi için başvuranlar neticesini merakla beklemektedir. Ekspertiz değerinin beklenenden daha az çıkması konut kredisi alacakları zorlamaktadır.

Konut Kredilerinde Kriterler Nelerdir?

Bordrolu yani aylık belli bir geliri olan kişiler konut geri ödemelerinde ancak %35 veya %40 oranında taksitlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bordronun alınacak kredi taksitlerinde yeterli düzeyde olmaması sonucunda eşlerden diğerinin de maaş bordroları istenebilmekte ve iki gelire göre ödeme planı ayarlanmalıdır. Bankalar ile ilişkilerinde düzenli ödeme yapmış ve gecikme yaşamamış olanların kredi puanına göre de kredi çıkmasında avantaj sağlıyor. Kara listede bulunanlara ihtiyaç kredileri çıkmadığı gibi konut kredisi de verilemiyor. Ev almak için başvurulan evin bitmiş olması bankalar için önemli bir kriterdir. Ekspertiz değeri incelenmesinde mülk değeri yüksek tutulduğunda da kredinin tamamı banka tarafından sağlanmış olacaktır. Hiç peşinatsız ev kredisi alabilmek için yardımcı olan bankalar özel sermayeli ve kamusal sermayeli bazı bankalardır. Müşteri portföyünü yüksek tutmak için çalışan bankalar kredinin tamamını vermek için yardımcı olmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + two =