Peşinat Olmadan Ev Almak Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin, kiradan kurtulmak için belli bir peşinat ödeyip, geri kalan kısmını da kredi yöntemiyle ödeyip ev sahibi olma yolunda ilerliyorlar. Peki, elinde yeterli miktarda ve ya hiç peşinatı olmayan kişilerin ev sahibi olması mümkün değil mi? En büyük gider olarak gösterilen kira ödemelerinin insanlara artık büyük zorluklar çıkartmaktadır.

birevim senetle ev

Kiracı olarak, geleceğe yatırım yapmak zordur. Bir ev sahibi olarak geleceğe yatırım yapmak gerekmektedir. Emekliliğinizde kira ödemek yerine, dinlenmeli ve gezmenin tadını çıkartmalısınız. Ev sahibi olmak için konut kredisi alarak, kira ödeyeceğinize kredi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olursunuz. Birçok banka 10 yıl ila 20 yıl arasında kredi imkânı sunmaktadır.

Ancak yasal olarak bir evin fiyatının %75’ine kadar kredi verilmektedir. Bu da sizin elinizde %25’lik bir peşinatın olması gerektiğini gösteriyor. Örnek vermek gerekirse; 200.000 TL’lik bir ev için, bankadan 150.000 TL kredi çekebilirsiniz. Geri kalan 50.000 TL’li sizin peşinat olarak ödemeniz gerekir. Elinizde ya hiç peşinatınız yoksa ne yapacaksınız? Peşinatsız ev almak istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri başka bir banka ile anlaşıp ihtiyacınız kadar kredi çekmektir.

pasinatsiz-faizsiz-ev-almakPeşinat ihtiyacınızı kredi çekmeden halletmek için, size ait bir aracınız varsa satabilir veya peşinat olarak gösterebilirsiniz. Arabanızı çok seviyor olabilirsiniz ancak her ay kira ödemektense arabanızı satmak her zaman daha mantıklıdır. Ama arabanızı satmak istemiyorsanız ihtiyaç kredinizi aracınıza veya ipotek koydurabileceğiniz başka bir mal varlığınızın üzerinden kredi çekebilirsiniz.

İpotekli konut kredisinin birçok avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.En önemli avantajı ihtiyacınız olan peşinat için çekeceğiniz ekstra bir kredi ödemesinin bitmesini beklemezsiniz. Ancak yüksek oranlı kredi için ek masraflar, dosya masrafları da artacaktır.

Aslında peşinat ve faiz ödemeden ev sahibi olmanın başka bir yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntem ülkemiz düşük, orta ve üst gelir seviyeli aileler için yapılmış faizsiz ev almak düşüncesine sahip firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar ve işleri hakkında bilgi edinmek için “Peşinatsız ve Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?” yazımızı okuyabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − four =