Peşinat Derdi Olmadan Ev Almak Mümkün Mü?

birevim senetle ev

Ev sahibi olmak isteyen fakat gereken peşinatı bir türlü toparlayamayan vatandaşlar, peşinatsız eve nasıl sahip olabilirsiniz? Konut kredileri, avantajları ve dezavantajlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Peşinatsız ev almak isteyen vatandaşlar peşinatsız konut kredilerinden faydalanabilirler. Peşinatsız ev almak istiyorum diyen müşteriler bu işin avantajlarının yanı sıra risklerinden de haberdar olmalıdırlar. Yazımızın devamında sizlere bahsedebildiğimiz kadar bu durumlardan bahsetmeye çalışacağız. Peki, peşinatsız ev almak için ne yapmanız gerekmektedir? Bunun en yaygın ve en güvenli yolu peşinatsız konut kredilerine başvurmaktır. Çoğu banka konut kredilerinde peşinat şartı aramamaktır.

Peşinatsız Konut Kredileri

Bankalar günümüzde peşinatsız ev almak istiyorum diyen vatandaşlara konut kredisi sağlarken peşinat şartını ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde vatandaşlar peşinat derdiyle uğraşmadan konut kredisini çekerek ev sahibi olabilirler. Çoğu bankada bulunan peşinatsız konut kredileri istediğiniz ev miktarının %80’ini karşılamaktadır şayet ikinci bir taşınmaza sahip olduğunuzu belgelerseniz bankalar evin fiyatının tamamını peşinat şartı koşmadan kredi ile desteklemektedir. Krediyle ev almak isteyen her vatandaş konut kredisine başvurabilir.

Avantajları

Ev alma süreci zaten zorlu ve maliyetli bir süreçken bir de peşinat toplamakla uğraşmak zor bir durumdur. Bankaların sağladığı bu avantajla birlikte insanlar peşinat biriktirme derdinden kurtuluyor, daha hızlı ve başlangıçta daha rahat bir şekilde ev sahibi olma avantajını sağlıyor. Bankalar istediğiniz evin %80’ine kadar konut kredisi sağlarken, ikinci bir taşınmazın tapusunu ipotek ettirdiğiniz takdirde %100’ünü karşılıyor. Üstelik ipotek olan ettireceğiniz ikinci tapunun kendi üstünüze olması gerekmiyor. Dostunuzun, akrabalarınızın tapularıyla da %100 kredi desteği için bankaya başvurabilirsiniz.

Unutmayın…

Peşinat ödenerek ev sahibi olmakla peşinatsız ev sahibi olmak arasında farklar da elbet vardır. Avantajları ev sahibi olmak isteyen müşterileri cezbetse de, bizler dezavantajından da bahsetmek istiyoruz. Peşinatla konut kredisi alan vatandaşlar, peşinatsız konut kredisi alan vatandaşlara göre kredilerini daha az miktarda taksit ve borç ödüyorlar. Elbette bu durum bankadan bankaya ve evden eve değişiklik gösterebilir. Dilerseniz daha detaylı bilgi için bankalarla iletişime geçebilir, peşinatlı veya peşinatsız ev almak konusunda daha net bir karar almış olursunuz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − four =