Pergole Nedir?

birevim senetle ev

Pergole, açılıp kapanma özelliği bulunan, güneş veya yağmur gibi dış etkenlerden korunmak için kullanılan bir sistemdir. Kısaca oturulan alanların üstünü kapatıp açmak için kullanıldığı söylenebilmektedir. Pergole sistemleri üretilirken, sistemin kullanılacağı bölgenin mevsim ve iklim koşullarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Üretim aşamasında bölge ve mevsim belirlemelerinin ardından korozyon dağılımları hesaplanmakta ve kaldırması gereken yük belirlenmektedir. Bu belirlemelerin doğrultusunda pergole üretiminde kullanılacak malzeme belirlenmektedir. Sonraki süreçte ise pergolenin kullanılacağı alanın tasarımı göz önünde bulundurulmakta ve alanın tasarımına uygun bir renk ve model tasarımı yapılmaktadır.

Pergole Ne İşe Yarar?

Pergole kullanım amacı, bir alanın dört mevsim kullanılmasına olanak sağlanmasıdır. En sık tercih edilen pergole sistemi, kumandalı ve ışıklı sistemdir. Bu sayede her koşulda kolay kullanım imkanı sağlanmaktadır. Pergole sisteminin en temel avantajları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yazın sıcaktan kışın ise soğuktan koruma özelliği bulunmaktadır.
 • Işıklı pergole sistemleri ortamın aydınlatılmasını sağlamaktadır. Aydınlatma sisteminin renk ve modelleri değişebilmektedir. Bu sayede ortama şıklık katmaktadır.
 • Pergole sistemleri, ısı izolasyonu sağlanmasına yardım etmektedir. Bu sayede mekanın dört mevsim kullanılabilmesi sağlanmaktadır.
 • Sağlam bir sistemdir. Uzun yıllar kullanım imkanı sunmaktadır.

Pergole Nasıl Yapılır?

Pergole yapım süreci, uzmanların çalıştığı bir süreçtir. Bulunan bölgenin iklim ve mevsim koşullarının dikkate alınması önem arz etmektedir. Malzeme olarak demir veya ahşap kullanılabilmektedir. Ahşap kullanımında kaliteli bir malzeme olması önem taşımaktadır. Genellikle sedir, sekoya veya Rus çamı kullanılmaktadır. Bu noktada temel kıstas 50 yıl gibi üzün ömürlü ağaçların tercih edilmesidir. Güvenlik ve uzun ömürlü kullanım için doğru şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca üretim sürecinin değil, monte sürecinin de alanında uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

Pergole Kullanım Alanları Nerelerdir?

Pergole kullanım alanları, oldukça çeşitlidir. Teras, bahçe, evler, cafeler veya restoranlar pergole sisteminin genellikle kullanıldığı sistemlerdir. Genel olarak pergole sisteminin yapıldığı alanların çevresi cam balkon sistemi ile kapatılmaktadır. Pergole sistemi ısı izolasyonu sağladığı için cam balkon ile kapatıldığında kış balkonu olarak kullanılabilmektedir.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Bayram Avcı Reply

  Çok güzel bir sistem bende ileride evin bahçesinde istiyorum böyle bir kamelyanın üstüne pergole sistem

  1. admin Reply

   Merhaba Mehmet Bey,
   Bu gibi teknik konularda konusunda uzman kişilerden bilgi almak daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 3 =