Para Biriktirerek Ev Almak Mümkün Mü?

birevim senetle ev

Ev almanın en sağlam şekli, para biriktirerek peşin almaktır. Bunun için, para biriktirme konusunda tutumluluk gerekir. Param var biriktiremiyorum, diyen birisinin, birikimlerle bir iş yapması oldukça zordur. Ev fiyatları ile ev ihtiyacı olan kitlenin geliri arasında uçurumlar vardır. Banka kredilerinin herkese verilmeye başlanması ile ev fiyatları tavan yapmıştır. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin alacakları evin tutarının yarısı kadar daha paraya sahip olmaları gerekiyor. Ancak cepte bir dünya para var ancak ev fiyatları iki misli, sonuç olarak, faize bulaşmak zorunda kalıyor.

Faizsiz Ev Sistemleri İle Birikimleriniz Emin Ellerde

Bir evim olsun diyen kişiler, emin eller aramaktadır. Faizli ödemelerin sert ve acımasız yaptırımları nedeni ile her kesimden insan faizsiz ev almanın derdine düşmüştür. 100 liralık ev almak isteyen bir kişinin 50 lirası var. Kalan 50 lirayı bankadan çekince 100 lira bankaya ödüyor. Sonuçta o ev 150 liraya mal oluyor.

Temiz kazancınızı peşinat sayan, hatta hiç peşinatsız ev veren kurumlar vardır. Bu kurumlar, hizmet bedeli dışında bir ödeme kabul etmiyorlar. 100 liralık ev için, emlakçı komisyonu gibi, 10-15 lira hizmet bedelini ödüyorsunuz. TC Merkez Bankası konut fiyatları ne ise, bundan sonra ödeyeceğiniz miktar da o oluyor. Bu nedenle, acımasız faiz ödemelerinden kurtuluyorsunuz. Bu nedenle banka kredisi ile ev almak pek cazip değildir.

Kar Payı Ve Hizmet Bedeli İle Ev Satan Kurumlar

Faizsiz çalışan bazı kurumlara, aylık belli bir bedel ödüyorsunuz. Bir iki yıl sonraya gün veriliyor. O günde dairenizi alıyorsunuz. Kalan borcu da daire içerisinde kira öder gibi ödüyorsunuz. Diğer bir kurum ise, sadece emlakçı gibi komisyon alıyor. Evi senetle taksitle alıyorsunuz. Altın günü gibi gün yaparak ev sahibi yapan kurumlar da vardır. Bu kurumlar, o gün çekiliş yaparak ev sahiplerini belirliyorlar. Bu çekiliş gününe kadar taksitlerinizi yatırmaya devam ediyorsunuz. Faizsiz sistemler, belli bir kar payı almaktadırlar. Bu nedenle, ev sahibi olmak için, yapacağınız anlaşmalara ve taksit şartlarına dikkat etmelisiniz.

birevim
Paylaş

4 Comments

  1. Canan Şahin Reply

    Para biriktirerek ev almak mümkün tabi ama para biriktirmek yerine kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmak daha mantıklı

  2. Yunus Çetin Reply

    Para biriktirerek ev almak mümkün ama dürüst olmak gerekirse hem çalışıp hemde para biriktirip ev sahibi olmak çok zor

  3. Hasan Güler Reply

    Para biriktirerek ev almak mümkündür elbet ancak imkansıza yakın bir zorlukta olacaktır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =