Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

birevim senetle ev

Veraset ilamı bir kişi öldüğünde yakınlarına miras bıraktığı mal varlığını gösteren belgedir.  Devlet kurumundan edinilen belge son zamanlarda yapılan yasal bir düzenleme ile artık noterden de edinilebiliniyor. Elbette yasal olarak ne miras kaldığını kanıtlamanız gerekiyor. Yasal miras paylaşımı konusunda mirasçılık belgesine ihtiyaç duyarsınız.

Noterden veraset ilamı için başvuru sonrası belgeye ulaşma süresi yaklaşık bir aydır. Veraset ilamı çıkarmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız var.  Sonrasında ise ilgili mahkemeye başvurabilirsiniz. Varislerden bir kişi bu işlem için başvurabilir ve tüm varisçiler kullanabilir.

 • Sulh Hukuk Mahkemesine yazılacak talep dilekçesi,
 • Aile Nüfus Kaydı ( Nüfus Müdürlüklerinden Alınabilir)

Yeni Uygulama E-Devlet Veraset İlamı Sorgulama

E-devlet uygulamaları hayatımıza büyük kolaylık sağlıyor, bu kolaylıklardan biride veraset ilamı hakkındadır. E-Devlet miras sorgulama (Veraset İlamı) işlemi nasıl yapılır?

E- devlet şifreniz ile giriş yaptığınızda “Mirasçılık Belgesi” bölümünü tıklamanız yeterlidir.  Mart ayı itibarı ile uygulamaya alınan hizmet için 1990 yılına kadar geriye dönük sorgulama yapılabiliyor.

Mirasçılık belgesinin verilmesi UYAP üzerinden elektronik ortamda verilmeye başlanmıştır. Özel durumlar dışında işinizi kısa sürede elektronik ortamda çözümleyebilirsiniz.

Mirasçılık Belgesi Verilmesi ve aynı şekilde belge iptaline ilişkin kararları bu sistem üzerinden görüntülenebilmektedir.

Noterden veraset ilamı için gerekenler belgeler nelerdir?

Mirasçılardan sadece bir kişinin Sulh Hukuk Mahkemesine giderek, veraset ilamı için başvuruda bulunması yeterlidir. Yenir yasa ile mirasçılarca ilgili belge sulh hukuk mahkemesinin yanı sıra noterlerden de alınabiliyor. Ancak noterlerde ödenen ücret diğer seçeneğe göre daha fazla görünüyor.

Noterden veraset ilamı çıkarmak için gerekli belgeler aşağıdadır;

 • Nüfus Kayıt Örneği,

 • Ölüm belgesi,

 • Veraset ilamı istemi içeren dilekçe…

Bazı özel durumlarda mirasçılık belgesi verilmeyebiliyor. Nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli olmaması, mirasçılık belgesi verilmesinin bilirkişi incelemesi yapılması konusu, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan yabancılar tarafından talep edilmesi, tanık dinlenmesine ihtiyaç duyulması, talebin yabancılık unsuru taşıması gibi yargılamayı gerektiren durumlarda avukatlar tarafından çözümlenebiliniyor.

Veraset çıkarma işlemleri hızlı bir şekilde noter kanalı ile yapılabilir. Ancak fiyatlar elbette biraz daha fazladır. Devlet dairelerindeki yoğunluk sebebi ile veraset çıkarma işlemleri aylarca sürebiliyor.   Noter aracılığı ile yapılan işlemler mahkemelerdeki yoğunluğu azaltıyor.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Hülya Şimşek Reply

  Devlet dairesiyle uğraşmaktansa noter aracılığıyla çok kısa sürede çıkarmanızı öneririm.

 2. Ali Kurt Reply

  Veraset ilamını almamız için 3 ay süresi var diye biliyorum. Bu süreyi geçsek ne kadar bir ceza ödememiz gerekir?

 3. Gaye Güler Reply

  Bende geçirdim arkadaşlar, 3 ay süre sonrasına 100-150 TL bir ceza ödediğimi hatırlıyorum.

 4. Hasan CAN Reply

  Merhaba

  Veraset ilamını bulamadık daha önce çıkarılmış olması lazım.. tekrar noterden çıkarabilir miyiz

  Teşekkürler
  iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =