Nazım İmar Planı Nedir?

Nazım imar planı, arazilerin kullanım amaçlarının planlamasını ve gösterim paftasını içeren alanlardır. Nüfus yoğunluğu, kentsel ve kırsal yerleşme planlarının gelişme yönleri, sosyal ve teknik altyapı alanlarının yerleri nazım imar planı ile gösterilmektedir. Temel olarak bireylerin mutluluğunun ön planda tutulduğu imar planları olduğu söylenebilmektedir.

birevim senetle ev

Nazım imar planı yapı adaları, yoğunluk ve yolları doğrultusunda, ayrıntılı bilgilerin içerisinde gösterileceği şekilde hazırlanan planlardır. Nazım imar planı hazırlamaya yetkili kişiler, ilgili yasal düzenlemeler doğrultusunda belirlenmektedir. Buna göre nazım imar planı hazırlamaya yetkili kişiler, üniversitelerin şehir planlama bölümünden mezun olan kişilerdir. Bu kişilerin karne grupları bulunmaktadır. Karne grubu F ve A arasında değişiklik göstermektedir.

Uygulama İmar Planı

 Uygulama imar planı, yerleşim alanlarının sosyoekonomik ve sosyokültürel bakımdan alacakları yerleşim biçimlerinin belirlenmesi için hazırlanan ve uygulamaya yönelik olan imar planlarıdır. Temel olarak bireylerin mutluluğun ön planda tutularak hazırlanan imar planları olduğu söylenebilmektedir. Uygulama imar planları 1 / 1000 ölçekli olarak hazırlanmaktadır. Uygulama imar planı hazırlamaya belediyeler yetkilidir. Belediyeler adına bu planları şehir plancıları olarak bilinen üniversitelerin bölge ve şehir planlama bölümü mezunları gerçekleştirmektedir. Esasında tüm imar planlarının hazırlanması belediyelerin yetkisindedir. Yani nazım imar planı için de yetkilendirilmiş kurum belediyelerdir.

Nazım İmar Planı ile Uygulama İmar Planı Farkları

Nazım imar planı ve uygulama imar planı arasındaki farklar, esasında tanımdan da rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Yine de tekrar sıralamak gerekirse, nazım imar planı ile uygulama imar planı arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Nazım imar planı 1 / 5000 ile 1 / 25.000 ölçek arasında hazırlanmaktadır. Uygulama imar planı ise 1 / 1000 ölçekli olarak hazırlanmaktadır.
 • Nazım imar planında arazinin genel kullanış biçimleri, gelecekte öngörülen nüfus yoğunluğu gibi noktalar belirlenmektedir. Uygulama imar planında ise uygulama aşamalarının ayrıntıları belirlenmektedir.
 • Nazım imar planı uygulama imar planı yapılabilmesinin ön koşuludur. Yani uygulama imar planı hazırlanabilesi için öncelikle nazım imar planının hazırlanmış olması gerekmektedir. Uygulama imar planı, nazım imar planı doğrultusunda hazırlanmaktadır.
birevim
Paylaş

11 Comments

 1. Ceren Özdemir Reply

  Maalesef son zamanlarda birçok ilimizde planlı kentleşmenin sınırlarını zorladık ve buda çarpık kentleşmeye neden oldu.

 2. Hasan Can Reply

  Nazım imar planı hakkında bilgim yoktu, faydalı bir bilgi paylaşımı sağlamışsınız teşekkürler

 3. Musa Güler Reply

  Nazım imar planına uyulmayan çok fazla yer var, zamanında göz yumulmuş ve sonradan yıkılamıyor, buda çarpık kentleşmeyi ortaya çıkarmış oluyor

 4. Sinem Çelik Reply

  Nazım imar planı hakkında çok iyi açıklayıcı bir yazı olmuş, okulda az çalışmamıştık bu konulara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + two =