Müstakil Konutlara Talep Artıyor

birevim senetle ev

Salgın her sektörü etkilediği gibi konut sektöründe de ciddi etkilerini gösterdi. Salgın sonrasında elde edilen verilere göre ülke genelinde talep edilen konut satışlarındaki artış %11, kira fiyatları ise%6 oranında bir yükseliş gösterdi. Genel olarak müstakil konut talepleri büyükşehirlerden ziyade diğer şehirlere artış gösterdi.  Yoğun şekilde artan talep ile birlikte müstakil konutlar için artan satış oranı%25 olurken kira fiyatı ise %18 oranında yükseliş gösterdi.  Bu yükselişin temel nedeninde birçok faktörün bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Müstakil Konulara Talep Artışının Temel Nedenleri Nelerdir?

Virüs döneminde ülke genelinde evde kalma süreci başladı. Büyük şehirlerde oturan, bahçe ve balkon ya da teras gibi imkanı olmayan kişiler bu süre içerisinde oldukça sıkıntı yaşadı. Virüs kaynaklı dışarı çıkamama durumu herkesin aklına daha müstakil, bahçesi ya da en azından bir balkonlu evim olsaydı düşüncesini getirdi. Virüsün ne kadar süreceği belli olmadığı için ve ileride de aynı durumlar ile karşılaşma gibi bir ihtimalin bulunmasından dolayı da müstakil konutlara talep artışı normalleşme süreci ile kendisini göstermeye başladı. Bu artışın temel nedeninde virüs sonrası değişen yaşam ile birlikte konut alım fırsatlarında yapılan avantajlarda bulunmaktadır. Avantajlar konut alımının olması yönünde hem bankaların hem de devletin sağlamış olduğu kolaylıklardır.

Müstakil Konutlarda Talebin En Fazla Olduğu Yerler Nerelerdir?

Virüs sonrasında müstakil konut talebi için en fazla talebin oluştuğu yer ilk dönemler için Muğla oldu. Muğla’da açıklanan veriler ile satış fiyatında %32 oranında artış paylaşılan verilere göre sağlandı. Muğla’dan sonra en fazla artışın yaşanmış olduğu yer Antalya olarak belirtildi. Antalya’daki satış oranı %21 olarak verilere yansıdı. Büyükşehirler için satış oranlarına bakılacak olursa Ankara’da satış oranı %7, Bursa’da %8 ve İzmir’de %10 olarak verilere yansıdı. Salgından sonra başlayan normalleşme döneminde yazlık ve yayla gibi evlere de talep artışın ciddi oranlarda gözlemlendiği ve bu artışın doğrudan fiyatlara da yansıdığı gözlemlendi. Yayla ve yazlıkların olduğu yerlerde de müstakil konutlara talep bu bağlamda artış gösterdi.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =