Müstakil Ev Nedir? Maliyet Hesaplama

birevim senetle ev

Herkesin hayalinin bir köşesinde ailesi ile mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağı bir ev sahibi olma fikri vardır. Büyük şehirlerden ve apartman hayatından sıkılan insanlar müstakil ev sahibi olmak ve burada güzel bir hayat yaşamak istiyorlar. Tabi bu şekilde bir ev sahibi olabilmek için ya satın almalı ya da kendiniz yaptırmanız gerekiyor.

Bunun için yapmanız gereken ilk iş bir arsa satın almak ve buna uygun bir şekilde hazırlıklarınızı yapmak olacaktır. Günümüzde arsa fiyatları şehir içerisinde çok yüksek olurken, şehir dışında biraz daha uygun olabiliyor. Konum sizin için çok önemli değilse yapmanız gereken ilk iş bu arsaya sahip olmak olacaktır.

Müstakil ev veya tek katlı bir ev sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem doğru şekilde adım atmak olacaktır. Bunun için maliyet hesabı yapmalısınız. Bir ev yapımı için hesaba katılacak çok sayıda detay var. Bir müteahhit yapacak olsa bile belirli bir masrafın karşılaşması gerekmektedir. Bunları hesaplamadan işe başlamak sizin için çok doğru bir hamle olmayacaktır.

Müstakil Ev Nedir?

Müstakil ev sahibi olmadan önce bunun tanımının tam olarak ne olduğunu bilmenizde fayda var. Bu tür evlerin diğer hiçbir yapı ile herhangi bir bağlantısı olmamalıdır. Tamamen bağımsız, etrafında küçük bir bahçesi olan, bahçenin tam ortasına veya yanlarına konumlandırılan bir yapı parçasıdır. Bu tür evler insanların daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olur.

Genelde bu tür evler tek katlı olarak yapılıyor. İki katlı veya üç takı olan müstakil ev çeşitleri de bulunuyor. Ancak rağmen bu tür evlere değil yani villa tipi evlere değil tek katlı ve gerekirse küçük bir çatı katı olan evlerdir.

Bu tür evler arsanın üzerine sıfırdan tek kat olarak inşa edilir. Arka ve ön girişi olabilen, geniş odalara ve geniş mutfağa, istenirse verandasına sahip olunabilen alanlardır. Sizlerin de bu yönde tercihiniz varsa mimarınıza bunu iletmeli ve ona göre bir çizim yapmanız yeterli olacaktır. En mantıklı seçenek sizin hayalinizde evi belirlemek ve buna göre maliyet hesabı yapmanız olacaktır.

Müstakil Ev Maliyet Hesaplama

Müstakil ev hayalinizi gerçekleştirmeden önce ilk yapmanız gereken inşaat maliyetlerini hesaplamak olacaktır. Bunun için bakanlık tarafından düzenli olarak açıklanan inşaat maliyetlerini takip edebilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm ev tipleri için farklı kalitelere göre maliyet hesaplaması yapıyor ve bunu açıklıyor. Lüks sınıftan üçüncü sınıf inşaat tipine kadar birçok konuda açıklama bulunuyor.

Ardından yaptırmak istediğiniz müstakil evin hangi kalitede olacağına ve ne kadar metrekare olacağına da karar vermelisiniz. Tüm bu çalışmalar size net bir maliyet çıkarma konusunda yardımcı olacaktır. İnşaat maliyeti hesaplanırken 30 farklı alt başlık göz önüne alınarak hesaplama yapılıyor. Bu da binden fazla işlemin yapılması anlamına geliyor. Bu dahi bir inşaat maliyetinin net bir şekilde ortaya çıkarmasına yardımcı olmuyor. %98 doğruluk oranı ile maliyet hesaplanabiliyor.

Müstakil ev maliyeti üç farklı başlıkta toplanıyor. Kaba inşaat maliyeti, ince inşaat maliyeti ve diğer inşaat maliyetleri olarak birbirinden ayrılıyor. Tüm bu kalemlerin toplanması ile net maliyet yaklaşık olarak ortaya çıkmış oluyor.

2022 yılı için bakanlık tarafından belirlenen inşaat maliyeti azami, asgari ve orta olmak üzere üç farklı sınıfta sunuluyor. Tabi bu fiyatların tahmini olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Net fiyatı ortaya çıkarmak için kullanılacak malzeme, taşıma ücretleri, yevmiye ücretleri, diğer tüm giderlerin tek tek hesaplanması gerektiğini hiçbir zaman atlamamanız gerekiyor.

 • Asgari inşaat maliyet ücreti 2022: 2387,65 TL
 • Azami inşaat maliyet ücreti 2022: 2679,65 TL
 • Orta inşaat maliyet ücreti 2022: 2533,65 TL

Bu maliyetler metrekare olarak sunuluyor. Yani kaliteli malzeme ve diğer değerler ortaya çıktığında maliyet fiyatları da otomatik bir şekilde artış gösteriyor. Sınıfına göre 2022 inşaat maliyetleri şu şekilde değişiyor.

 • Lüks yapılar için 4950 TL ile 7800 TL
 • Sınıfı yapılar için 425 TL ile 640 TL
 • Sınıf yapılar için 1050 TL ile 1700 TL
 • Sınıf yapılar için 2250 TL ile 3000 TL
 • Sınıf yapılar için 3200 TL ile 4100 TL

Sınıfı kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Örneğin 120 metrekare tek katlı bir müstakil ev yaptırmak istiyor ve bunun dördüncü sınıf olmasını istiyorsanız. 100*3500 TL = 350.000 TL’ye size mal oluyor. Bunun lüks bir ev olmasını istiyorsanız maliyetini 800 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Tabi daha üst seviyede evlerde mevcuttur.

İdeal bir ailenin yaşaması için genelde 2 ve 3. sınıf evlerin yaptırılması yeterli oluyor. Bunun bir kademe daha üstünü yaptırmak sizler için çok da doğru maliyetin hesaplanması anlamına gelmiyor. Yaşam kalitenize, bütçenize göre bu fiyatlar ile 2022 yılında müstakil bir ev yaptırmanıza imkan veriliyor.

Müstakil Ev Gider Kalemleri Nelerdir?

Müstakil ev yaptırmanın yaklaşık maliyetini hesaplamak için yukarıda değerler size yol gösterebilir. Ancak bunun yanında kendiniz genel olarak maliyet hesabı yapmak ve metrekare maliyetini kendiniz hesaplamak istiyorsanız yapmanız gereken gider kalemlerini belirlemek olacaktır. Bunun ardından inşaat konusunda biraz araştırma yapacak ve yaklaşık maliyetini hesaplamayı başaracaksınız.

 • Bina Türü
 • Kat Sayısı
 • Konum
 • Projelendirme
 • Yapı Detayları
 • Malzeme Seçimi
 • Kapı ve Pencere
 • Mutfak ve Banyo
 • Çatı Seçimi
 • Isıtma ve Soğutma Sistemleri
 • Korkuluk
 • Dış Cephe
 • Şap
 • Şantiye Kurulumu
 • Aylık Sabit Ödemeler
 • İş Makineleri

Tüm bu kalemleri ekleyerek yaklaşık olarak %98 oranda doğru bir inşaat maliyeti çıkarmanızın mümkün olacağı aktarılıyor. Tabi yüzde 2’lik kısım ile anlatılmak istenen inşaat süreci sırasında olması beklenmeyen durumların yaşanması ihtimalini göz önüne almak olacaktır.

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Muhammed Güler Reply

  Müstakil ev güzel, koruması ve ilaçlanması başarılı olursa çok güzel oluyor. Herkesin hayalinde bir bahçeli ev hayali vardır 🙂

 2. Büşra Yıldırım Reply

  Müstakil ev, günümüzde alınması çok zor bir ev haline geldi artık. Normal apartman dairelerinin fiyatlarının artışı sebebiyle müstakil evlerinde fiyatları çok yükseldi

 3. İbrahim Çetin Reply

  Müstakil ev, sevenler için muhteşem bir şey doğayla direk iç içesin apartman dairesinde değilsin. Adımı attığında kendi bahçen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 4 =