Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Miras yolu ile kalan mülklerin paylaşımı, tapusu gibi sorunlar hemen hemen herkesin karşılaşabileceği sorunlar arasında. Ölüm halinde, mirasçılar arasında arsa, mülk, arazi, ev gibi taşınmazların tapusu nasıl alınır? Yazımızda mirasçıların izlemesi gereken yolları okuyabilirsiniz.

Özellikle kırsal kesimlerde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan arsanın ölen kişinin üzerinde kalması problemi. Bu problem uzun yıllar devam edebilir. Ölüm halinde, eşe, çocuklara, diğer yasal mirasçılara geçmesi gereken arazilerin, halen ölen kişilerin üzerinde kalması sıkça karşılaşılan anlaşmazlıklardan biridir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, öncelikle tapu kayıtlarında ölmüş aile büyükleri üzerinde görünen ev ya da arsa için, mirasçıların intikal vergisi beyannamesi vermeleri ve vergilerini ödemeleri gerekiyor. Veraset işlemleri tamamlandıktan sonra ev, arsa, konut mirasçıların üzerine geçer.

Miras Kalan Taşınmazın Tapusu Kayıpsa

Bu konu da en çok karşılaşılan sorunlardan birdir. Eğer malın nerede olduğu biliniyorsa, ait olduğu bölgenin Tapu Sicil Müdürlüğüne gidilerek mirasçı olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Veraset ilamını gösterip, ölen kişinin kimlik numarasına bakılarak adına kayıtlı olan gayrimenkuller tespit edilir. Gayrimenkullerin veraset ve intikal beyannamesi yatırılır ve Tapu Sicil Müdürlüğüne bildirilir.

Miras Kalan Yer Bilinmiyorsa

Eğer miras kalan yer bilinmiyorsa ‘terekenin tespiti’ davası açılır. Uzman bir kişi aracılığı ile yetkili mahkemede tereke tespit davası açılır ve her yere müzekkereler yazdırılır. İşlerinizin hızlı ilerlemesini istiyorsanız, gayrimenkulün hangi bölgede olabileceği hakkında bir tahmininiz olmalı. Mahkeme tarafından gerekli prosedürler izlenerek, mirasçı olduğunuz gayrimenkule başvuru yapabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =