21 August, 2019

Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır?

Miras, bir kişinin ölümü neticesinde, üzerine kayıtlı olan malların ismi olarak tanımlanabilmektedir. Mirasçı ise, ölümden sonra miras kalan mallarda hak sahibi olan kimsedir. Mirasçı tek bir kimseden oluştuğu gibi birden çok kimseden de meydana gelmektedir. Aynı şekilde miras türleri de değişim göstermektedir. Vefat eden kişiler gayrimenkul de nakit de miras olarak bırakabilmektedir. Gayrimenkullerin miras kalması durumunda miras kalan evin tapusu hakkında belli soru işaretleri oluşmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde mirasçıların hakları ilgili yasalar tarafından korunmaktadır. Bireyler yasalara uygun şekilde hareket etmeleri halinde hakları olan mirasları kolay bir şekilde elde edebilmektedir.

Miras Kalan Evlerde Tapu Devri

Miras kalan evin tapusunu almak için bireylerin mirasçı olduklarını ispat etmeleri istenmektedir. Bu işlemler veraset ilamı ile halledilmektedir. Veraset ilamı konusunda da doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Öncelikle artık ilam için mahkemelere başvurmak tek çözüm yolu değildir. En yakın notere giderek de veraset ilamı çıkartılabilmektedir. Birden çok mirasçının olduğu durumlarda da yanlış yapılan bir uygulama bulunmaktadır. Kişiler, veraset ilamı için tüm mirasçıların toplanarak notere ya da mahkemeye başvurduklarını zannetmektedir. Ancak mirasçılardan sadece birinin başvuru neticesinde de miras kalan konutun tapusu için veraset ilamı çıkartılabilmektedir. İlam çıkmasının ardından diğer mirasçılar bir ay içerisinde itiraz edebilmek hakkına da sahiplerdir.

Tapu Devri İçin Hangi Belgelerin Olması Gerekir?

Veraset ilamının alınmasından sonra tapu devri için tapu dairelerine gidilmesi gerekmektedir. Bu işlem öncesinde web üzerinden randevu alınarak beklemeden devir işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Miras kalan gayrimenkullerin tapusunu almak için bir adet vesikalık istenmektedir. Ayrıca işlem temsili olarak yapılıyorsa, temsil belgesi de bulunmak zorundadır. Noter veyahut mahkemelerden alınan veraset ilamı da devir işlemlerinde olmak zorundadır. Zorunlu Deprem Sigorta Poliçesi de, miras kalan evlerin tapu alımlarında istenen belgeler arasında bulunmaktadır. Mirasçılar tapu devrine tek başına giderlerde elbirliği ile mülkiyet üzerinden evin tapusunu almaktadır. Birden fazla mirasçı olması halinde tümü tapu dairesinde bulunursa ise paylı mülkiyet üzerinden evlerin tapu devirleri gerçekleştiriliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir