Kuveyt Türk Kar Payı Hesaplama

birevim senetle ev

Günümüzde bankacılık sektörü ile ilgisi olmayan bir birey neredeyse yok gibidir. Hatta bir kişinin banka ile hiçbir işinin olmaması hayatın olağan akışına ters olarak bile kabul edilebilmektedir. Ancak bankacılıkla işi olmasına rağmen faize bulaşmak istemeyip ve uzak duranların tercihi katılım bankalarından yana olmaktadır. Bu tür kullanıcılar katılım bankalarının katılım hesapları üzerinden işlem yapmayı tercih etmekteler. Çok kolay bir şekilde başvuru sonrası açılabilen bu hesaplar ile ay sonunda belirli oranlarda kar payı dağılımı yapılmaktadır.

Birçok katılım bankası bulunmakla birlikte bunlar içerisinde en köklülerinden bir tanesi hiç şüphesiz Kuveyt Türk katılım bankacılığıdır. Burada paranızı değerlendirebilir ve istediğiniz oranlarda yatırabilirsiniz. Faizsiz bankacılık olarak hizmet veren katılım hesabından sizde istifade edebilirsiniz.

Kar Payı nedir?

Kar payı; katılım bankaları aracılığıyla kurulan yatırım ortaklığını ifade eden bir kavramdır. Müşteriler paralarını katılım bankalarına yatırdıklarında paralarını banka çeşitli yatırımlarda kullanır ve elde edilen kardan belirli oranda pay dağıtır.

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Ne?

Kar payı kavramı ile faiz kavramı birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Faiz denilen kavram borç olarak verilen paranın fazlasıyla geri alınması olayıdır. Kar payı ise, bankanın yatırım yapabilmek için müşterilerinden sermaye kiralaması olayıdır. Kar payında yapılan yatırımın hem karına hem de zararına ortaklık söz konusudur. Faizle çalışan bankalar vatandaşlardan aldıkları parayla repo alımı ya da devlete borç verme gibi yatırımlarda bulunurlar.  Nihayetinde yapılan bu işlemler sonucunda alınan borç bankaya fazlasıyla geri ödenmektedir. Banka kendine düşen komisyonu aldıktan sonra elde edilen faizli geliri müşterisine ödemektedir.

Katılım bankalarında ise olay çok daha farklıdır. Katılım bankaları müşterilerinin katılım hesabına yatırdıkları parayı çeşitli yatırımlarda kullanır. Eğer yapılan yatırımlardan kar elde edilirse, edilen karın belirli bir orandaki kısmı yatırım sahibine kar olarak yansıtılır. Şayet kar elde demezse bu seferde yatırımcının zarar ortak olmasını bekler. Gördüğünüz gibi katılım bankacılığı reel sektöre dayalı bir iştir. Aşağıda bazı miktarlar için Kuveyt Türk kar payı hesaplanmıştır.

50.000 TL’lik katılım hesabı açılırsa;

 • 1 ay sonunda 282 TL,
 • 3 ay sonunda 854 TL,
 • 6 ay sonunda 1754 TL,
 • 12 ay sonunda 3682 TL kar elde edilir.
birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Sevim Demir Reply

  Bu kar payı konusunda diyanetin bir açıklaması var mı? Şaibeli bir durum değilse bende başlamak istiyorum

 2. Onur Çelik Reply

  Açıkçası ben 1 senedir Kuveyt Türk’te kar payı hesabımda birikim yapıyorum, kazanç oranı gerçekten çok güzel

 3. Gökhan Kara Reply

  Kar payı konusunda Kuveyt Türk bankası diğer tüm bankalardan daha iyi oranlar veriyor. Ek olarak bu birikiminiz bir süre sonra bankadan fiziki altın olarak alabiliyorsunuz yanlış bilmiyorsam.

  1. admin Reply

   Merhaba Melike Hanım,
   Sizler için bankaların en güncel hoşgeldin faizlerini paylaştık.

   ING E-Turuncu Hesap Faiz: % 12,00

   Odeabank Oksijen Hesap Faiz: %12,00

   Fibabanka Kiraz Hesap Faiz: %12,00

   Enpara.com Vadeli Hesap Faiz: %9,00

   Akbank Serbest Hesap Faiz: %9,00

   Garanti BBVA E-Vadeli Hesap Faiz: %9,00

   CEPTETEB Marifetli Hesap Faiz: %12,00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + seventeen =