Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

birevim senetle ev

Kütük, ahşap ya da ağaç ev aslında birçoğumuzun çocukluk hayalidir.  Ancak eğer Karadenizli iseniz belki çocukluk günlerinizin tatlı anılarını bu kütük evlerde yaşamış olabilirsiniz. Peki, size çocukluk hayallerinizi süsleyen eve sahip olabileceğinizin müjdesini versek nasıl olur.

Kütük ya da ağaç ev dediğimizde orman şartlarında bir düzen hayal etmeyin aksine bu evlerin içleri modern tasarım ve teknolojik sistem ile hazırlanabilmektedir.  Bir kütük evde jakuzi olabilir aynı zamanda şömine koydurabilirsiniz. Sizi beton sistemlerden kurtaran vücut sağlığı açısından da oldukça avantajlıdır.

Kütük evler sanılanın aksine depreme ve yangına dayanıklıdır ve onarımı diğer sistemlere göre daha kolaydır. Çünkü Emprenye işleminden geçirilen kütükler yangın başta olmak üzere küf ve koku faktörlerinden etkilenmez. Romatizma, dolaşım bozuklukları, astım ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Kütük Ev Nedir?

Ahşap ev statüsü içerisinde yer alan kütük evlerin inşa edilmesinde kullanılan kütükler ağaçların tomruklarından elde edilmektedir. Kütükler yapı malzemesi olarak kullanılabilmek için çeşitli işlemlerden geçmektedirler. Farklı ağaç cinslerinden inşa edilebilen kütük evler uzun ömürlü yapı sistemleridir. Örneğin fırınlanmış ve emprenye işleminden geçmiş olan Sarı Çam ağacından inşa edilmiş olan evlerin ortalama ömürleri 70 ile 120 sene arasında değişiklik göstermektedir.

Bu evlerin ömürlerini birçok sebep belirleyebilmektedir. Ağacın kesim şeklinden tutun da ağacın cinsine ve fırınlanma derecesine kadar her şey ev kalitesini etkileyebilmektedir. Kütük evler ülkemiz içerisinde özelikle ormanlık alanların çok fazla olduğu Karadeniz Bölgesi’nde tercih edilmektedir. Bu yapılar insanları nemden korur, uzun süre bakım yapılmasına gerek yoktur ve psikolojik yönden insanların rahatlamasına yardım eden yapılardır.

Kütük Ev Sizi Nemden Nasıl Korur?

Tıpkı tüm canlılar gibi ağaçlar da zaman içerisinde ömrünü tamamlar. Ormanları gençleştirmek için kalın ve kabaca kesilen ağaç gövdesinin adı kütüktür ve kütük evlerinde yapılmasında bu ağaç parçaları kullanılır. Tüm dünyada kullanılan sistem özel bir işçilik ile kütük çevresi temizleniyor ve ahşap ev için kullanıma hazır hale getiriliyor.

Özellikle nemli bir iklime sahip Karadeniz gibi bölgelerimizin dağ köylerinde oldukça sık görebildiğimiz kütük ya da ahşap ev örnekleri doğa ile inanılmaz uyumlu görünmektedir.  Doğal ahşap malzemelerden üretilen kütük evlerin hem nemden koruduğu hem de dayanıklı uzun süre bakım istemeyen bir malzemeden yapıldığı için kullanışlıdır.  Ve günümüzde yine eski popülerliğine kavuşmuştur.

Ahşap evlerin onlarca faydası var.  Size en önemli olduğunu düşündüğümüz birkaçından bahsetmek istiyoruz.  Örneğin ahşap yani kütük evler nefes alan yapılar olduğundan gazlar doğal olarak filtre olur ve bina içerisinde barınmadığından vücut sağlığınıza faydalıdır.

Geri dönüşüm tüm canlılar için önemli ve dünyada hızlı yayılmaktadır. Yenilebilir enerji bunun dünyaya getirdiği faydalar düşünüldüğünde ekolojik yeşil evlerin önemi yadırganamaz.  Ahşap evin tamamı geri dönüşüme uygundur.

Kütük Evler ve Deprem

Ahşap her ne kadar sert bir materyal gibi görünse de doğadandır ve aslında kendine has esnek bir malzemedir Deprem dalgaları ile aynı yönde hareket edebilir, işte bu yüzden depremde ahşap duvarlar en dayanıklı duvar tipleridir.

Ayrıca kütük evler inşa edilirken duvar sistemi birbirine köşelerden geçmeli yığma sistem olarak oluşturulur. Ve bu özellikte depreme karşı dayanıklı kılar.

Kütük Ev Modelleri

Sahip olduğunuz arsanın boyutuna göre istediğiniz büyüklükte kütük evler inşa edilebilmektedir. Bu kütük evler günlük kullanım amacıyla oluşturulan Günlük Kütük evler ya da lüks bir ortam isteyenler için dubleks kütük ev modelleri oluşturulabilmektedir. Ortalama bir büyüklüğe sahip olan bir ev inşa etmek isteyenler için bu evin üretim sürecinin altı ile on iki hafta arasında sürebileceğini söyleyebiliriz. Kütük ev modelleri; küçük aileler için müstakil evler, tek karlı ya da dubleks yazlık evler, kamp alanları, dağ evleri ve sosyal alanlar da kullanılma üzere kütük ev modelleri bulunmaktadır.

 • Ahşap Evler
 • Ahşap Villa
 • Ağaç Evler
 • Kütük Evler
 • Bungalov
 • Üçgen Evler

Kütük Ev Fiyatları

Kütük ev avantajları göz önüne alındığında fiyat konusunda göz önüne almanız gereken ihtiyaçlarınızdır.  Verdiğiniz ölçüler doğrultusunda hazırlanan inşaat malzemesi kütük, tomruk vb. oldukça ekonomik fiyatlar ile sunuluyor. Güvenli, kaliteli ve ekonomik olarak tüketiciye ulaşmaya çalışan üreticiler beklentileri karşılamaya çalışıyor. Uzman danışmanlardan görüş alarak çıktığınız yolda kütük ev fiyatları coğrafi şartlar, ölçü, renk vb. kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 • 240 metrekare 2 katlı 4 oda 1 salon bir kütük ev fiyatı – 885.000 TL
 • 108 metrekare tek katlı 2 oda 1 salon bir kütük ev fiyatı – 550.000 TL
 • 147 metrekare tek katlı bir kütük ev fiyatı – 580.000 TL
 • 60 metrekare asimetrik tasarım ikiz ahşap ev fiyatı – 375.000 TL
 • 70 metrekare 2 oda açık mutfak bir kütük ev fiyatı – 388.000 TL
birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Şaban Doğan Reply

  Kütük ahşaplarda da normal prefabrik gibi arsamızın imar hakkı kadar metrekare lik seçim yapabiliyoruz doğru mudur?

 2. Başak Gül Reply

  Görseldeki kütük ev gerçekten çok güzel dizayn edilmiş, kütük evler için temel atılması gerekiyor mu?

  1. admin Reply

   Merhaba Başak Hanım,
   Kütük evlerde evlerde normal betonarme evlerde olduğu gibi belirli bir temel üzerine kurulması gereken evlerdir.

 3. Furkan Çakır Reply

  Ahşap evlerin en güzelliği müstakil olması. Tek kötü yanı güvenliği eksik oluyor onu kendiniz sağlamak zorunda kalıyorsunuz. Ancak verdiği huzur, apayrı.

 4. Nurcan Sarı Reply

  Kütük ev modelleri gerçekten çok ilgi görüyor son zamanlarda. Fiyatları konusunda da bir daire fiyatı olması çok makul.

 5. Ebru Kaplan Reply

  Kütük evler çok güzel, ancak maliyet konusunda normal bir daireyle aynı fiyata gelmeye başladılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − seven =