Krediyle Ev Nasıl Alınır?

birevim senetle ev

Konut kredisi ile ev almak için evin eksper değerinin % 25’i oranında peşinatın olması gerekir. Kalan % 75 oranına bankadan kredi çekilebilir. Konut kredileri kullanarak uzun vadede ödeme imkanları bulunmaktadır. Konut kredisini cazip hale getirende aylıklar halinde kira öder gibi bir sistemle hemen ev sahibi olmaktır. İlk kez ev alanların kiradan kurtuldukları ve kendi evlerinde oturmaya başlamaları ile aylık olarak ödenen kiradan kurtulmuş olacaklardır. Kiraya verilen paranın üzerine aylık belli bir miktar daha ilave edilerek kendi evlerini ödemek mantıklıdır. Hesabına dikkat eden biri konut kredisi sistemiyle ev satın aldığında avantajlı hale gelecektir.

Konut Kredisinin Avantajı Nedir

Konut kredisi çekilerek ev sahibi olunduğunda kiraya gelen enflasyon artışı çekilen kredinin aylık taksitlerine yansımaz. Krediyle ev almak istendiğinde ödemeler sabit kalır ve ister 60 ay ister 120 ay gibi uzun vadede aylık taksitler aynı kalır. Kredinin ödendiği yıllar boyunca evin değeri de artacak ve aynı zamanda bu sürede kira da verilmeyeceği için avantajlı hale gelinecektir. Konut kredileri kullananlar ilk yıllarda ödemede zorlansalar da ilk yarı bitmeden artan enflasyon ve ev fiyatlarını gördüklerinde taksitlerin artık sıkmadığını söylerler. Kira da oturanlar için en mantıklısı krediyle kendi evinin sahibi olmaktır. Kiraya gelen artış banka kredi taksitlerini etkilemeyeceği için konut kredisi almak daha akla yatkındır. Kredili sistem taksitle ev almak isteyenler için tavsiye edilmektedir.

Konut Kredilerinde Uzun Vadeli Sistem

Konut kredisi ile Ev almak isteyenler genelde 10 yılda geri ödeme planını uygun bulurlar. Ancak bankalardan konut kredisi için 20 yıla kadar vade imkanı tanınması da söz konusu olmaktadır. Konut kredilerinde faizlerin düşük olduğu bir dönemde kredi çekmek gerekir. Ev için kredi çekileceği zaman eksperin gelerek evin değerini tespit etmesi de ederinden fazla ödememek için avantajlıdır. Eksper yöntemi ile değer biçilen ev çürük ve dayanıksızsa eksper kredi için onay vermez. Bu durumda eksperin onay vermeyeceği bir evi de satın almaktan vazgeçerek çürük bina alınmamış olur.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Bekir Güler Reply

    Günümüz ekonomisi ve ev fiyatlarını baz alınca bir çok banka 240 aya da sıcak bakmaya başladılar

  2. Onur Aslan Reply

    Krediyle ev sahibi olabilmek günümüzde güzel bir şey, en büyük dezavantajı faiz derdi 🙂

  3. Songül Çelik Reply

    Banka kredisiyle ev almak günümüzde mantıklı gelebilir ancak çok fazla faiz ödemiş oluyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 4 =