Krediye Uygun Olmayan Ev Alınır mı?

birevim senetle ev

Günümüzde çok farklı evler satışa sunuluyor. İnsanlar ev almak için ilk olarak kredi çekmek istedikleri için, satılık olan evlerinde krediye uygun olmasını istiyorlar. Eğer sizlerde bu şekilde ev alacaksanız, yani banka kredisine başvuru yaparak ev almayı planlıyorsanız yapmanız gereken krediye uygun bir ev tercihi yapmak olacaktır.

Aksi bir şekilde peşin ödeyerek de ev almayı düşünüyorsanız yine de dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Öncelikle krediye uygun olan ev ile olmayan evlerin farkını iyice anlamanız gerekiyor. Bunun aksi yönünde bir tercih yapmak sizler açısından büyük bir zarar anlamını taşıyabiliyor. Bu konuda bilgi sahibi olmak doğru tercihi yapmanız açısından kolay olacaktır.

Krediye Uygun Olmayan Ev Ne Demek?

Bankalar tarafından konut almak isteyen herkese şartları sağlamaları halinde kredi veriliyor. Bu şartların arasında ilk bakılacak konutun tapusu olacaktır. Mutlaka daireye ait bir tapunun olması gerekiyor. Ayrıca konut için kat ittifakı yapılmalı ve inşa edilen binada tüm yasal şartların uygun olduğundan emin olunması gerekiyor.

Bunun dışında olan hiçbir evin kredi çekerek alınmasına izin verilmemektedir. Örneğin önceden teras olan, daha sonra izin alınmadan evin içerisine alınan ve daire haline getirilen yerlere kredi verilmemektedir. Ama bu alan bir proje ile düzenlenirse kredi çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Günümüzde bu durum yeni binalarda neredeyse hiç karşılaşılmamaktadır. Genelde bu durum çarpık kentleşme dönemlerinde büyük şehirlerde sıklıkla karşılaşmıştır. Denetimsiz bir şekilde başlanan binalar, projesiz olması ve kat irtifakına sahip olmaması sebebiyle uygun olmamaktadır.

Bunun yanında ilk 4 katı tapulu olan ancak 5-6 katları kaçak inşa edilen apartmanlarda bu dairelere tapu olmadığı için kredi almak mümkün olmayacaktır. Bu katların belediye tarafından yıktırılması da mümkündür. Ancak bu pek tercih edilen bir yol değildir. Ayrıca yine de bu katlar için kredi başvurusunda yapılmadan da alınması tavsiye edilmemektedir. Kaçak katlar ileri de binanın sağlamlığını da etkilemesi sebebiyle çok mantıklı bir tercih olarak görülmemektedir.

Krediye Uygun Olmayan Ev Alınır mı?

Krediye uygun olmayan evler genelde çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Günümüzde daire fiyatlarının çok yüksek miktarlara çıkmasından dolayı insanlar bu tür evlere yönelmektedir. Tapusu olmadığı için bu evlerin belediye tarafından yıkılma riski her zaman vardır. Ayrıca evi alsanız dahi size ait olduğunu gösterecek hiçbir resmi evraka sahip olmanızda mümkün olmayacaktır.

Bunun için genelde tavsiye edilen krediye uygun olmayan evlerin alınmaması yönünde olmaktadır. Bu evlerin nerede olduğu çok fark etmez. Şehir merkezinde, dağın başında, köyde veya taşrada olması fark etmez. Çünkü bir gün alınan bir karar ile yüksek bir bedele aldığınız daireniz otomatik bir şekilde ortadan kalkabilme riskine sahip olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 1 =