Koronavirüs Ofis Kiralarını Nasıl Etkileyecek?

birevim senetle ev

Virüs her sektörü olduğu gibi ofis fiyatları üzerinde de etkili oldu. Virüs ile çoğu kişi evden çalışmaya başladı. Evden çalışma konusunda daha az maliyet ile verim alan çoğu kişide mevcut ofislerini küçültme ya da tamamıyla uzaktan çalışma gibi yolları araştırmaya başladı. Bu durumda direk olarak koronavirüs ofis kiralarını nasıl etkileyecek sorusunu akla getirdi. Ülkede normalleşme için gerekli olan adımlar atılmaya başlandıktan sonra yeni dönem için sosyal hayattan iş hayatına kadar pek çok kişi farklı alternatif değişim yollarının arayışına girdi. Özellikle eve kapanılan süre zarfı içinde evden çalışarak çok daha verim sağlayan ve bunu çok az maliyetler ile iş yapabilen şirketler normalleşme adımlarından sonra uzaktan çalışma ya da daha küçük ofisleri halinde çalışmak içi gerekli olan adımları atmaya başladı. İlk adım olarak emlak konusunda gerekli araştırmalar yapılmaya başlandı.

Ofis ve Konut Fiyatlarında Düşüler Meydana Geldi

Koronovirüsün etkisi ofis fiyatlarını nasıl etkileyecek sorusunun cevabını uzman kişilerden alabiliriz. Emlakçılar Odasından yapılan açıklamalar doğrultusunda diğer sektörlerde yaşanılan durumlar gibi emlak sektörde olumsuz etkiler ile muhatap oldu. Ofis ve konut kiralarında ciddi oranda düşüşlerin olduğu ancak normalleşme sürecinin biraz daha ilerlemesi durumda fiyatların eski düzeyine gelebileceği belirtildi. Aynı zamanda emlak sektörü için yaşanılan gelişmelerden sonra yapılan tahminlere göre kısa süreli ofis kiralama değil ofis kiralama işlerinde daha uzun süreli arayışlara girileceği düşünülüyor.

Ofis Kiralarındaki Değişimin Ana Sebepleri Nelerdir?

Virüsten önce iş yaşamını ofis ve benzeri ortamlarda gerçekleştiren çoğu kişi iş için gerekli olan ortamın ofis olduğu düşüncesindeydi. Ancak ofis gibi bir ortamda düzenli ve verimli şekilde iş yapılabileceğini düşünen çoğu kişi bundan dolayı ofis düzeni ve ofis hayatına büyük önem veriyordu. Ancak virüsün bir anda ülke geneline yayılması, iş yerlerinin kapatılması gibi durumlarda internet ortamında evden çalışmak zorunda kalan çoğu kişi ilk başta bu durumu yadırgadı. Ancak teknoloji çağında ofis ortamında yapılan çoğu işin evden de yapılabildiğini görebilen ve bunu çok daha z maliyet ile daha verimli bir şekilde yapabilen kişilerin aklına ileriki dönemler içinde böyle bir çalışma stili belirleme yerleşti. Bu durumda doğrudan bu plan dahilinde ilerlemenin kaynaklanmasından dolayı ofis kiralarını nasıl etkileyecek sorusunun cevabı için yanıt veriri nitelikte olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + one =